Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Temelín najel ve středu na maximální letní provoz

 
neděle, 24. července 2016, 08:30

Kvůli horku jihočeská jaderná elektrárna připojila k jednomu výrobnímu bloku hned čtyři věže. Díky tomu získají energetici navíc stejné množství elektřiny, jako vyprodukuje například velká fotovoltaická elektrárna. Dočasné opatření ale platí jen během odstávek.

Při pohledu na čtveřici obřích chladicích věží jihočeské jaderné elektrárny se zdánlivě nic mimořádného neděje. Nad všemi se vznáší oblak bílé vodní páry, tak jako po většinu roku. A to i navzdory faktu, že druhý výrobní blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Právě toho totiž využili v mimořádně teplém počasí operátoři elektrárny, kteří si jeho věže „vypůjčili“ kvůli lepšímu chlazení fungující výrobní jednotky.

„Je pravda, že jaderné elektrárny vyrábí stále, bez ohledu na počasí nebo roční dobu. Vnější teplota ale naši produkci přece jen trochu ovlivňuje. Díky připojení dalších věží lépe chladíme vodu, která proudí z věží do kondenzátorů, a nepatrně zvyšujeme účinnost turbosoustrojí. A i když jde jen o procenta či jejich desetiny, stále jsou to megawatty,“ vysvětluje šéf provozu temelínské elektrárny Ondřej Češka.

Nominální výkon každého z temelínských bloků je po modernizaci turbosoustrojí 1080 megawatt elektrických. V závislosti na teplotě vzduchu a počtu připojených věží se ale jejich skutečná výroba pohybuje od 1060 MWe do 1100 MWe. I když jde o zdánlivě malý rozdíl, v případě největšího českého zdroje představuje například celý výkon velké vodní elektrárny Kamýk.

„Zapojením dalších dvou chladících věží zefektivňujeme provoz. Každou hodinu díky tomu vyrábíme přibližně o 10 megawatt elektřiny navíc,“ upřesňuje vedoucí ekonomie provozu temelínské elektrárny Marek Ledvina. Tento nárůst je přitom srovnatelný s výkonem například velké fotovoltaické elektrárny. Takto navíc získaná elektřina by pokryla roční spotřebu několika set českých domácností.

Temelín využívá všechny čtyři chladicí věže pro druhý blok od středy večer. Výkon jeho prvního bloku aktuálně ovlivňuje kromě zapojení dalších věží i takzvaný výkonový efekt, kdy se energetici snaží maximálně využít palivo. Do obvyklého stavu, kdy jsou ke každé výrobní jednotce připojeny dvě věže, se Temelín vrátí po skončení odstávek nutných pro výměnu paliva.

 


 

Kam dál?

Loni Budvar prodal rekordních 1,6 milionu hektolitrů piva, připravuje...

čtvrtek, 21. července 2016, 15:22

Budějovickému Budvaru se dobře daří, alespoň to vyplynulo z hospodářských výsledků za rok 2015, které firma dnes zveřejnila. Za...

UniCall hledá specialistu prodeje

pondělí, 18. července 2016, 15:41

Hledáte novou práci, zaměstnání na hlavní pracovní poměr, nebo si chcete přivydělat při studiu či na mateřské? Máme pro vás tip...

Rektor budějcké VŠTE Marek Vochozka: Čínský technologický gigant...

pondělí, 18. července 2016, 11:20

Když v polovině června v Pekingu podepisoval Marek Vochozka, rektor českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické,...

SVOBODA ZVÍŘAT: Běžná praxe kožešinových farem? Výfukové plyny a...

pátek, 15. července 2016, 14:49

Vzít přibližně sedmiměsíční mládě, které celý život strávilo v malé drátěné kleci, udusit ho ve výfukových plynech, stáhnout ho z...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Aktualizováno před 6 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.