Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Temelín najel ve středu na maximální letní provoz

 
neděle, 24. července 2016, 08:30

Kvůli horku jihočeská jaderná elektrárna připojila k jednomu výrobnímu bloku hned čtyři věže. Díky tomu získají energetici navíc stejné množství elektřiny, jako vyprodukuje například velká fotovoltaická elektrárna. Dočasné opatření ale platí jen během odstávek.

Při pohledu na čtveřici obřích chladicích věží jihočeské jaderné elektrárny se zdánlivě nic mimořádného neděje. Nad všemi se vznáší oblak bílé vodní páry, tak jako po většinu roku. A to i navzdory faktu, že druhý výrobní blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Právě toho totiž využili v mimořádně teplém počasí operátoři elektrárny, kteří si jeho věže „vypůjčili“ kvůli lepšímu chlazení fungující výrobní jednotky.

„Je pravda, že jaderné elektrárny vyrábí stále, bez ohledu na počasí nebo roční dobu. Vnější teplota ale naši produkci přece jen trochu ovlivňuje. Díky připojení dalších věží lépe chladíme vodu, která proudí z věží do kondenzátorů, a nepatrně zvyšujeme účinnost turbosoustrojí. A i když jde jen o procenta či jejich desetiny, stále jsou to megawatty,“ vysvětluje šéf provozu temelínské elektrárny Ondřej Češka.

Nominální výkon každého z temelínských bloků je po modernizaci turbosoustrojí 1080 megawatt elektrických. V závislosti na teplotě vzduchu a počtu připojených věží se ale jejich skutečná výroba pohybuje od 1060 MWe do 1100 MWe. I když jde o zdánlivě malý rozdíl, v případě největšího českého zdroje představuje například celý výkon velké vodní elektrárny Kamýk.

„Zapojením dalších dvou chladících věží zefektivňujeme provoz. Každou hodinu díky tomu vyrábíme přibližně o 10 megawatt elektřiny navíc,“ upřesňuje vedoucí ekonomie provozu temelínské elektrárny Marek Ledvina. Tento nárůst je přitom srovnatelný s výkonem například velké fotovoltaické elektrárny. Takto navíc získaná elektřina by pokryla roční spotřebu několika set českých domácností.

Temelín využívá všechny čtyři chladicí věže pro druhý blok od středy večer. Výkon jeho prvního bloku aktuálně ovlivňuje kromě zapojení dalších věží i takzvaný výkonový efekt, kdy se energetici snaží maximálně využít palivo. Do obvyklého stavu, kdy jsou ke každé výrobní jednotce připojeny dvě věže, se Temelín vrátí po skončení odstávek nutných pro výměnu paliva.

 


 

Kam dál?

Generálka na novou sezonu nevyšla. Dynamo inkasovalo v Jihlavě pět...

sobota, 23. července 2016, 20:34

Ne moc dobře naladěni jsou fotbalisté SK Dynamo České Budějovice před nadcházejícím ročníkem Fotbalové národní ligy. V generálce...

Satisfucktion se ve středu vrátili před klub K2

sobota, 23. července 2016, 17:28

Po roce se ve středu na improvizovaném podiu před K2 představila českobudějovická legenda Satisfucktion a přilákala početný dav...

VIDEO: Eurogym 2016 pomalu končí – blíží se poslední akce

sobota, 23. července 2016, 10:53

Sportovní festival Eurogym 2016 se blíží ke svému závěru. V sobotu dopoledne se uskuteční poslední workshopy a od 18:00 závěrečný...

Jak bezpečně na kole? Strážníci společně s Týmem silniční bezpečnosti...

sobota, 23. července 2016, 08:51

Ve středu se společnou aktivitou prostřednictvím městské policie připojili také České Budějovice k již 6. ročníku projektu Na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Hradecký kraj se kromě BusLine dohodl se všemi dopravci

Královéhradecký kraj se dohodl se sedmi z osmi autobusových dopravců na podmínkách nových smluv, podle kterých budou dopravci jezdit od 1. dubna. Shodu kraj zatím nenalezl se semilskou společností BusLine. Osm z jedenácti autobusových dopravců kraji vypovědělo k 31. březnu smlouvy na zajištění dotované linkové autobusové dopravy. Představuje to 97 procent dopravy v kraji. Dopravci chtějí od kraje více peněz, a to především na mzdy řidičů.

Jelen Standa se loni podruhé narodil. V Lánské oboře se má čile k světu

Kauzu jelena Standy, který v únoru loňského roku napadl jednoho z návštěvníků sledovala celá republika. Standa měl být za napadení utracen, díky petici se ale přestěhoval do Lánské obory, kde se mu podle slov ředitele daří velmi dobře a možná ho v příštím roce bude čekat i seznámení s jeho nastávající.

Ode dneška musí projít hovězí z Polska kontrolou

Dovozci musí od dnešního dne veškeré hovězí maso z Polska zkontrolovat v certifikované laboratoři. Dokud nebudou hotovy výsledky testů, maso nebude smět na trh. Ve středu to ohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Reagoval tak na nález 700 kilogramů polského hovězího nakaženého salmonelou, které bylo ve skladu ve středních Čechách. Veterináři by dnes měli zveřejnit mimořádná opatření, kterými se povinnost stane platnou. Policie se již od středy zaměřila na kontrolu nákladních vozidel, pokud budou mít podezření na problematické zboží, vyrozumí krajské veterináře.