Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Krásy manželství si připomínají i Budějčáci

pátek, 14. února 2014, 15:54

Jedna hádka a konec... Zatímco dříve byl rozvod v mnoha rodinách něco naprosto nepřípustného, v dnešní době se jedná o běžnou věc. Například v roce 2012 bylo v České republice rozvedeno více než 26 tisíc manželství.

„Mám pocit, že starší generace má pevnější nervy, více snese a nekoná bez rozmyslu,“ usmála se důchodkyně paní Libuše z Českých Budějovic. „Kdybych se měla rozvést po každé hádce, tak nic jiného nedělám... A že jsem to měla kolikrát těžké!“

Dobrou zprávou je, že stále více převažují sňatky. Jenom pro srovnání, v roce 2012 jich bylo uzavřeno více než 45 tisíc. A právě šťastnému manželství byly věnovány uplynulé dny! V mnoha zemích ve světě se konal Národní týden manželství.

K akci se připojily i dětičky z několika regionálních mateřských a základních škol, které tvořily tematické obrázky. Pod patronací budějckého Rodinného centra Emanuel pak vznikla výstava s názvem Ohromné maličkosti aneb malé kroky k velkým vztahům, která byla umístěna do Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Jestli si ji chcete ještě prohlédnout, máte poslední šanci! Výstava dnes v 18 hodin skončí. Vstup je volný.

„Podpora manželství je jednou z vizí naší organizace, proto jsme se rozhodli připojit se k této celonárodní iniciativě,“ uvedla předsedkyně Rodinného centra Emanuel Michaela Kadlecová.

Obrázky, které se nachází v patře knihovny, malovaly děti z mateřských škol Lipenská, Nerudova, Jizerská, U sv. Josefa, Ledenice a ze základních škol Bezdrevská, Ledenice a Strýčice. Jak školáci vnímají manželství? „Domnívám se, že děti především vnímají vztah. Jak se k sobě manželé chovají, jak řeší problémy, jak se usmiřují, jak se podporují,“ řekla Michaela Kadlecová.

Co podle ní stojí za tím, že dnes plno manželství krachuje, a to i po poměrně krátké době? „Problém není v samotné instituci manželství, ale v našem přístupu k němu, ve falešných očekáváních, nepřipravenosti, charakterové nezralosti a sobectví,“ míní Michaela Kadlecová.

„Pokud oba partneři vstoupí do manželství s cílem milovat a nikoliv touhou být milován, investovat do vztahu a nikoliv využívat druhého, hledat společné řešení a nikoliv prosazovat svou vůli, odpouštět a nikoliv vyčítat a kritizovat, ochotou měnit se a nikoliv měnit druhého, může být takové manželství trvalé a dobré,“ dodává.

Kampaň Národní týden manželství, jejímž posláním je připomenutí si rozmanitosti a krásy manželství, vznikla v roce 1997 ve Velké Británii. K nám se dostala až o deset let později. Rodinné centrum Emanuel akci podporuje už čtyři roky.

Občanské sdružení, které je závislé na dotacích, dobrovolných darech či členských příspěvcích, vzniklo v roce 2010. Založily ho tehdy ženy na mateřské dovolené. Emanuel působí na sídlišti Vltava, volnočasové aktivity se konají v prostorách Sboru Bratrské jednoty baptistů poblíž Dětského centra Arpida.

Rozhodli jste se po přečtení tohoto článku požádat svoji partnerku o ruku? Chcete pohádkovou svatbu? Stále oblíbenější jsou svatby v historických objektech, a to hlavně v letních měsících. Celkově bývá nejvíce svateb v období od června do srpna.

Jaká jihočeská místa jsou mezi zamilovanými nejoblíbenější? Tradičně zámek Hluboká nad Vltavou či třeba zámek v Českém Krumlově. Vzít se ale můžete de facto kdekoliv, třeba i na pláži či na louce! Jen musíte počítat s tím, že si za takový obřad ve většině případů připlatíte.

Také není dobré příliš otálet, mnohé termíny jsou už dlouho dopředu beznadějně zabrané.

 
 
 


 

Kam dál?

Budějcký Budvar může i nadále používat ochrannou známku Budweiser ve...

čtvrtek, 22. září 2011, 13:39

Společnosti Anheuser-Busch a Budějovický Budvar mohou i nadále pokračovat v používání názvu Budweiser ve Velké Británii. Vyplývá...

Jediný jihočeský Klokánek zahájil provoz

čtvrtek, 2. června 2011, 08:32

Stacionář Klokánek, jediný v jižních Čechách, zahájil ve středu v Jindřichově Hradci zkušební provoz. Předsedkyně Fondu...

Dům kultury Slavie v Českých Budějovicích se uchází o Cenu Petra...

neděle, 13. února 2011, 18:31

České Budějovice uspěly v devátém ročníku originální soutěže českých měst a architektů o Cenu Petra Parléře a půjdou do ní s...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Šedá ekonomika podle většiny Čechů brzdí ekonomický růst. Jak s problémem bojují města?

Pojem šedá ekonomika se v médiích objevuje v posledních letech čím dál častěji. Co si ale pod tímto pojmem představit a jak s touhle temnou stránkou ekonomiky bojují česká města? Na to se zeptala redakce Drbny v malém průzkumu.

(NE)OBYČEJNÍ: Slýchávám, že v Olomouci je to pomalý a v hajzlu. Všechno to špatný si ale každý nosí v sobě, říká režisér Vít Hradil

Vít Hradil je rodilý Olomoučák, už dlouhou dobu ale pravidelně cestuje za prací na různá místa v republice i do zahraničí. Společným jmenovatelem jeho práce je film – Vít se totiž živí jako režisér, kameraman či střihač. Jak se ke své práci dostal a ačkoli je neustále kvůli práci mimo Olomouc, co ho táhne zpátky do svého rodného města?

PRŮZKUM: Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže od roku 2006

Důvěra v prezidenta Vladimira Putina klesla na nejnižší úroveň za posledních 13 let, tvrdí průzkum státní agentury VCIOM. Ruskému prezidentovi podle něj věří pouze 33,4 procent respondentů, což je oproti prosinci pokles o více než dvě procenta. Informoval o tom dnes deník The Moscow Times. Jedná se již o druhý průzkum po novém roce, který signalizuje snížení důvěry Rusů vůči Putinovi.