Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ahoj Việt Nam: Festival vietnamských chutí se znovu hlásí o slovo

 
středa, 11. září 2019, 10:14

Festival vietnamské kultury a gastronomie Ahoj Việt Nam se na budějcké náměstí blíží mílovými kroky. V rámci bohatého programu se návštěvníci dozví nejen spoustu faktů o Vietnamu, ale především dostanou možnost ochutnat to nejzajímavější a nejchutnější z celého Vietnamu. Běžný Čech bude až překvapen, kolik paralel s českou národní kuchyní se ve Vietnamu dá nalézt.

Pijete rádi kávu?

Při návštěvě Vietnamu ale zapomeňte na našeho turka s lógrovou usazeninou na dně. Co se týče kávového nápoje, jsou Vietnamci v Asii na pozici Italů v Evropě. Káva je nápojem číslo jedna a pije se naprosto všude.

Turisticky velmi vyhledávaná je takzvané Càphê trứng – hanojská vaječná káva. Říkáte si, že vaječná káva je už na vás trochu silný šálek čaje? Zjednodušeně řečeno se jedná o naše běžné cappucino, avšak v krutých dobách 50. let minulého století bylo mléko tak nedosažitelnou surovinou, že si šikovní Vietnamci poradili a jednoduše ho nahradili vždy dostupným vejcem. Přesná receptura na pravé Càphê trứng však zůstává uchována v hanojské rodinné kavárně s názvem Café Giang a my všichni ostatní si můžeme dál vesele vařit cappucino.

Guláš ve Vietnamu? Ano, jen bez houskového knedlíku!

Vietnamská kuchyně představuje kapitolu samu pro sebe. Historicky se v ní odráží vlivy starověké Číny i Francie z doby kolonizátorů. Čekali byste kupříkladu ve vietnamské restauraci francouzskou bagetu? Samozřejmě! A český guláš? Ani náhodou! Přesto je jeho mnohem zdravější obdoba známé každé správné vietnamské hospodyňce. Seznamte se s Bò kho!

Jedná se o dušené hovězí, ke kterému se přidává mrkev, cibule a další suroviny v české kuchyni běžně používané. Učila vás babička u vaření nedělního guláše básničku přísad „sůl, pepř, kmín, majoránka, česnek“? Pro přípravu bó kho se tato bylinková rýmovačka jen malinko upraví – „sůl, badyán, zázvor, bobkový list, česnek“ a voilà guláš po vietnamsku je na světě! Nebo snad Bò kho po česku?

Tři zásady vietnamského stolování, které Češi neznají

  • Nejsou servírovány talíře pro každou jednotlivou osobu zvlášť, nýbrž pro všechny a každý si může do své misky vybrat pokrm dle libosti.
  • Přání dobré chuti nestačí říct pouze jednou a adresovat jej všem spolustrávníkům najednou. Zvláště těm starším byste měli dobrou chuť popřát každému zvlášť.
  • Servírují se vždy minimálně dvě misky rýže se dvěma páry hůlek. I když jíte osamoceně.

Plněné knedlíčky a káva

Sbíhají se vám sliny? Během festivalu Ahoj Việt Nam konaného 21. září na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích můžete ochutnat navíc třeba plněné knedlíčky bánh bao a samozřejmě kávy všeho druhu. Co třeba ledovou kávu Càphê nâu đá nebo Càphê cốt dừa s kokosovým mlékem?

Napsal(a) Daniela Ryplová
 


 

Kam dál?

Světlé ležáky v testu prošly. Jsou bez plísní a pesticidů

pondělí, 26. srpna 2019, 17:22

Pro okolní svět je typickým českým pivem světlý ležák plzeňského typu, mezi konzumenty trochu nepřesně známý jako světlá...

Gulašiáda v Zahradnictví Střítež Boškovi proběhne již posedmé

pátek, 5. července 2019, 11:44

Rodinné zahradnictví Bošků ve Stříteži u Volyně pořádá v sobotu 13. července Letní slavnost. Součástí slavnosti je i Gulašiáda,...

Hranolky, které v Budějcích chyběly. Znáte Faency Fries?

čtvrtek, 27. června 2019, 11:34

Napadlo by vás, že tak obyčejné jídlo, jako jsou hranolky, vám může způsobit neskutečný chuťový zážitek a vy si na něm vybudujete...

Pizza Coloseum je nově v Budějcích. Staňte se součástí týmu italské...

neděle, 12. května 2019, 17:13

Síť italských restaurací Pizza Coloseum konečně rozšířila svou působnost i do jihočeské metropole. Na konci dubna otevřela svou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.