Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ahoj Việt Nam: Festival vietnamských chutí se znovu hlásí o slovo

 
středa, 11. září 2019, 10:14

Festival vietnamské kultury a gastronomie Ahoj Việt Nam se na budějcké náměstí blíží mílovými kroky. V rámci bohatého programu se návštěvníci dozví nejen spoustu faktů o Vietnamu, ale především dostanou možnost ochutnat to nejzajímavější a nejchutnější z celého Vietnamu. Běžný Čech bude až překvapen, kolik paralel s českou národní kuchyní se ve Vietnamu dá nalézt.

Pijete rádi kávu?

Při návštěvě Vietnamu ale zapomeňte na našeho turka s lógrovou usazeninou na dně. Co se týče kávového nápoje, jsou Vietnamci v Asii na pozici Italů v Evropě. Káva je nápojem číslo jedna a pije se naprosto všude.

Turisticky velmi vyhledávaná je takzvané Càphê trứng – hanojská vaječná káva. Říkáte si, že vaječná káva je už na vás trochu silný šálek čaje? Zjednodušeně řečeno se jedná o naše běžné cappucino, avšak v krutých dobách 50. let minulého století bylo mléko tak nedosažitelnou surovinou, že si šikovní Vietnamci poradili a jednoduše ho nahradili vždy dostupným vejcem. Přesná receptura na pravé Càphê trứng však zůstává uchována v hanojské rodinné kavárně s názvem Café Giang a my všichni ostatní si můžeme dál vesele vařit cappucino.

Guláš ve Vietnamu? Ano, jen bez houskového knedlíku!

Vietnamská kuchyně představuje kapitolu samu pro sebe. Historicky se v ní odráží vlivy starověké Číny i Francie z doby kolonizátorů. Čekali byste kupříkladu ve vietnamské restauraci francouzskou bagetu? Samozřejmě! A český guláš? Ani náhodou! Přesto je jeho mnohem zdravější obdoba známé každé správné vietnamské hospodyňce. Seznamte se s Bò kho!

Jedná se o dušené hovězí, ke kterému se přidává mrkev, cibule a další suroviny v české kuchyni běžně používané. Učila vás babička u vaření nedělního guláše básničku přísad „sůl, pepř, kmín, majoránka, česnek“? Pro přípravu bó kho se tato bylinková rýmovačka jen malinko upraví – „sůl, badyán, zázvor, bobkový list, česnek“ a voilà guláš po vietnamsku je na světě! Nebo snad Bò kho po česku?

Tři zásady vietnamského stolování, které Češi neznají

  • Nejsou servírovány talíře pro každou jednotlivou osobu zvlášť, nýbrž pro všechny a každý si může do své misky vybrat pokrm dle libosti.
  • Přání dobré chuti nestačí říct pouze jednou a adresovat jej všem spolustrávníkům najednou. Zvláště těm starším byste měli dobrou chuť popřát každému zvlášť.
  • Servírují se vždy minimálně dvě misky rýže se dvěma páry hůlek. I když jíte osamoceně.

Plněné knedlíčky a káva

Sbíhají se vám sliny? Během festivalu Ahoj Việt Nam konaného 21. září na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích můžete ochutnat navíc třeba plněné knedlíčky bánh bao a samozřejmě kávy všeho druhu. Co třeba ledovou kávu Càphê nâu đá nebo Càphê cốt dừa s kokosovým mlékem?

Napsal(a) Daniela Ryplová
 


 

Kam dál?

Světlé ležáky v testu prošly. Jsou bez plísní a pesticidů

pondělí, 26. srpna 2019, 17:22

Pro okolní svět je typickým českým pivem světlý ležák plzeňského typu, mezi konzumenty trochu nepřesně známý jako světlá...

Gulašiáda v Zahradnictví Střítež Boškovi proběhne již posedmé

pátek, 5. července 2019, 11:44

Rodinné zahradnictví Bošků ve Stříteži u Volyně pořádá v sobotu 13. července Letní slavnost. Součástí slavnosti je i Gulašiáda,...

Hranolky, které v Budějcích chyběly. Znáte Faency Fries?

čtvrtek, 27. června 2019, 11:34

Napadlo by vás, že tak obyčejné jídlo, jako jsou hranolky, vám může způsobit neskutečný chuťový zážitek a vy si na něm vybudujete...

Pizza Coloseum je nově v Budějcích. Staňte se součástí týmu italské...

neděle, 12. května 2019, 17:13

Síť italských restaurací Pizza Coloseum konečně rozšířila svou působnost i do jihočeské metropole. Na konci dubna otevřela svou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.