Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vepřové maso putující k nám ze zahraničí čekají kontroly a vyšetření

 
sobota, 29. září 2018, 14:49

Kvůli výskytu afrického moru mezi prasaty v Evropě, přikročila Státní veterinární správa (SVS) k novým opatřením, aby zabránila průniku nakaženého vepřového na český trh.

Důvodem nových kontrolních opatření je ochrana českých zákazníků a chovatelů před nakaženým masem pocházejícím ze zemí, kde se s chorobou potýkají. S nebezpečnou nákazou africký mor se potýká i Česká republika, ovšem jen v některých částech Zlínského kraje.

„Vyšetření se týká vepřového masa a jeho dalších produktů, které nejsou dostatečně tepelně zpracovány, a které pochází ze zemí s výskytem s této nákazy,“ sdělil tiskový mluvčí SVS Petr Vorlíček. Konkrétně se jedná o maso z domácích i divokých prasat dovážené například z Belgie, Bulharska, Estonska, Maďarska, ale také Polska, Lotyšska, Litvy nebo Rumunska. „Vepřové maso z těchto zemí bude muset před uvedením na trh projít laboratorním vyšetřením, které vyvrátí nebo potvrdí přítomnost DNA viru afrického moru,“ dodal Vorlíček.

Vepřové maso je mezi Čechy oblíbené. Jen z výše uvedených zemí odebírají čeští spotřebitelé za měsíc okolo čtyř tisíc tun vepřového. „Maso by mělo být vyšetřeno nejpozději do čtyřiadvaceti hodin po jeho převzetí,“ komentoval ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal, že z kapacitního hlediska jsou laboratoře veterinárních ústavů zcela dostačující.

Nová opatření, ke kterým se SVS uchýlila, budou na úřední desce ministerstva zemědělství zveřejněna k prvnímu říjnu. Pokud by se jimi odběratelé masa neřídili, hrozí jim pokuta ve výši až dva miliony korun. „Je nutné ochránit domácí chovy před dalším zavlečením této choroby na naše území,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Africký mor se přenáší mezi prasaty, a to jak domácími, tak divokými, a končí smrtí zvířete. Za posledních osm měsíců eviduje SVS téměř 170 nálezů, přičemž tato nákaza se nacházela u 12 z nich. Pokud náhodou kdekoli v lese v Česku naleznete uhynulé divoké prase, rozhodně byste se ho neměli dotýkat a měli byste to oznámit na příslušnou Krajskou veterinární správu. Bližší informace můžete nalézt i na webu www.africkymorprasat.cz.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Královský košt v Budějcích nabídne výběr těch nejlepších moravských a...

čtvrtek, 27. září 2018, 17:46

Milovníky vín čeká 13. října od 18 hodin v hotelu Clarion tradiční Královský košt. Vinařský projekt Krále vín České republiky...

Deset rad, jak houbám prodloužit život

neděle, 16. září 2018, 10:12

Houbařská sezóna je v plném proudu, houbaři se z lesů vracejí s plnými košíky. Nejobvyklejším způsobem zužitkování přebytků je...

Falšování burčáku? Na co si dát pozor

sobota, 25. srpna 2018, 14:34

Běžně začíná sezona burčáku až v polovině srpna. Díky tropickému počasí a rekordně brzké sklizni vína se letošní burčák objevil...

Samson míří na Živitelku s legendárním hostinským Evženem i...

středa, 22. srpna 2018, 16:30

Pivovar Samson se opět prezentuje na tradiční výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích. V hlavním pavilonu T1 nabídne od 23....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbalu

Je jedním z iniciátorů nedělního protestu v nižší fotbalové soutěži, kdy hráči Opočna a Přepych v I.B třídě na Královehradecku reagovali na neuspokojivou situaci v českém fotbale. Protest vzbudil velké pozdvižení napříč celou republikou. Jenže pochvalná slova a poplácávaní po zádech nestačí. Český fotbal se potápí ke dnu rychleji než Titanic a podle slov trenéra Opočna Tomáše Rejzka je na čase přestat tlachat a začít konat. Cíl? Sesunout z trůnu místo předsedu fotbalového svazu Romana Berbra

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

Velikosti škol v Česku jsou velmi rozdílné. Zatímco do těch největších může chodit i víc než tisíc dětí, nejmenší navštěvuje jen několik jednotlivců. Nejvíce žáků, a to 1918, bylo loni ve střední škole v Charbulově ulici v Brně. Naopak jen jediné dítě chodilo do církevní mateřské školy pro mentálně postižené v Praze 4. Větší školy někdy vznikly sloučením původních menších škol a nabízí výuku v několika budovách. Vyplývá to z údajů ministerstva školství.

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka Cestovní kancelář Fischer, napsal dnes server iDNES.cz. Výši transakce neuvedl. Zástupci firem se k obchodu odmítli podle serveru vyjádřit. Spojení špiček českého trhu se zájezdy musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).