Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vepřové maso putující k nám ze zahraničí čekají kontroly a vyšetření

 
sobota, 29. září 2018, 14:49

Kvůli výskytu afrického moru mezi prasaty v Evropě, přikročila Státní veterinární správa (SVS) k novým opatřením, aby zabránila průniku nakaženého vepřového na český trh.

Důvodem nových kontrolních opatření je ochrana českých zákazníků a chovatelů před nakaženým masem pocházejícím ze zemí, kde se s chorobou potýkají. S nebezpečnou nákazou africký mor se potýká i Česká republika, ovšem jen v některých částech Zlínského kraje.

„Vyšetření se týká vepřového masa a jeho dalších produktů, které nejsou dostatečně tepelně zpracovány, a které pochází ze zemí s výskytem s této nákazy,“ sdělil tiskový mluvčí SVS Petr Vorlíček. Konkrétně se jedná o maso z domácích i divokých prasat dovážené například z Belgie, Bulharska, Estonska, Maďarska, ale také Polska, Lotyšska, Litvy nebo Rumunska. „Vepřové maso z těchto zemí bude muset před uvedením na trh projít laboratorním vyšetřením, které vyvrátí nebo potvrdí přítomnost DNA viru afrického moru,“ dodal Vorlíček.

Vepřové maso je mezi Čechy oblíbené. Jen z výše uvedených zemí odebírají čeští spotřebitelé za měsíc okolo čtyř tisíc tun vepřového. „Maso by mělo být vyšetřeno nejpozději do čtyřiadvaceti hodin po jeho převzetí,“ komentoval ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal, že z kapacitního hlediska jsou laboratoře veterinárních ústavů zcela dostačující.

Nová opatření, ke kterým se SVS uchýlila, budou na úřední desce ministerstva zemědělství zveřejněna k prvnímu říjnu. Pokud by se jimi odběratelé masa neřídili, hrozí jim pokuta ve výši až dva miliony korun. „Je nutné ochránit domácí chovy před dalším zavlečením této choroby na naše území,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Africký mor se přenáší mezi prasaty, a to jak domácími, tak divokými, a končí smrtí zvířete. Za posledních osm měsíců eviduje SVS téměř 170 nálezů, přičemž tato nákaza se nacházela u 12 z nich. Pokud náhodou kdekoli v lese v Česku naleznete uhynulé divoké prase, rozhodně byste se ho neměli dotýkat a měli byste to oznámit na příslušnou Krajskou veterinární správu. Bližší informace můžete nalézt i na webu www.africkymorprasat.cz.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Královský košt v Budějcích nabídne výběr těch nejlepších moravských a...

čtvrtek, 27. září 2018, 17:46

Milovníky vín čeká 13. října od 18 hodin v hotelu Clarion tradiční Královský košt. Vinařský projekt Krále vín České republiky...

Deset rad, jak houbám prodloužit život

neděle, 16. září 2018, 10:12

Houbařská sezóna je v plném proudu, houbaři se z lesů vracejí s plnými košíky. Nejobvyklejším způsobem zužitkování přebytků je...

Falšování burčáku? Na co si dát pozor

sobota, 25. srpna 2018, 14:34

Běžně začíná sezona burčáku až v polovině srpna. Díky tropickému počasí a rekordně brzké sklizni vína se letošní burčák objevil...

Samson míří na Živitelku s legendárním hostinským Evženem i...

středa, 22. srpna 2018, 16:30

Pivovar Samson se opět prezentuje na tradiční výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích. V hlavním pavilonu T1 nabídne od 23....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na hostivařské trati nastal další milník. Začala rekonstrukce železniční stanice Praha-Vršovice

Jeden z největších železničních projektů v zemi, čtyřmiliardová optimalizace traťového úseku z Prahy-Hostivaře na Hlavní nádraží, pokročil k dalšímu milníku – rekonstrukci stanice Praha-Vršovice.

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web potravinářské inspekce

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce, která zřídila novou sekci webu Potraviny na pranýři s názvem Rizikové weby.

Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v dnešním vydání Hospodářských novin (HN). Babiš řekl, že se zástupci ArcelorMittalu o koupi jedná. Britská firma Liberty House, která plánuje hutě koupit, není podle premiéra transparentní. Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik a další evropské hutě prodat, aby mohla koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Evropská komise (EK) již dříve sdělila, že Liberty House je vhodným zájemcem o ostravské hutě a může je převzít.