Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V dětství chtěl být superhrdinou, ale stal se barmanem. Jan Lukas míchá drinky i ve světě

 
pátek, 1. června 2018, 08:01

Barmanovi z Českých Budějovic Honzovi Lukasovi je šestadvacet let a za sebou už má řadu úspěchů v soutěžní disciplíně, která ho nejen živí, ale zároveň je pro něj i velkým koníčkem. Koktejly míchal na soutěžích nejen v Čechách, ale i ve Finsku či francouzské Normandii a loňský rok pro něho byl ve znamení dvojek, když obsadil několik druhých míst, například v Barmanovi roku 2017. Letos ale doufá, že se to zlomí.

Jak jste s barmanstvím začal?
Barmanství mě lákalo už na škole, když jsem byl v učení na oboru číšník, takže jsem využil první příležitosti přihlásit se na základní barmanský kurz a tam mě to chytlo. Byl to barmanský kurz u Miloše Trettera. Prvně jsem působil brigádně jako číšník v cocktail baru Žlutá ponorka, ale za barový pult jsem se ale dostal až o mnoho let později v cocktailovém baru v Českém Krumlově, kde i teď nadále působím. Už skoro třetím rokem.

Dalo by se říct, že to byl to váš dětský sen?
To spíše ne. Přece jen ve svých dětských letech jsem o tomhle povolání neměl ani ponětí.

Čím jste tedy chtěl být jako malý?
Už si to přesně nepamatuji, ale tuším, že jsem chtěl být superhrdina.

Berete to jako zdroj obživy nebo spíš jako koníček?
Samozřejmě mě to živí, ale mám velké štěstí, že je mi toto povolání i koníčkem.

Máte nějaký vzor český nebo zahraniční?
Vzor přímo ne, ale spousta českých i zahraničních barmanů je mi inspirací, abych na sobě dále pracoval a jednou to třeba dotáhnul tak daleko jako oni.

Kde jste se to naučil?
Úplné základy mi položil Miloš Tretter na prvním barmanském kurzu, při kterém mne vyhodnotil jako nejlepšího z celého kurzu. Dále už to byla jen praxe a různá školení.

Jaké úspěchy už máte na kontě?
Byl jsem například na krásných vinicích ve Francii v Champagne a reprezentoval jsem Českou republiku v Normandii, kde jsem se umístil na 5. místě. Reprezentoval jsem také na Mattoni Grand drink, což je mistrovství světa v míchání nealko nápojů. V této soutěži jsem minulý rok skončil na krásném druhém místě a vyhrál jsem cenu za nejlepší inovaci a design. Nedávno jsem byl míchat koktejly ve Finsku na Turku Cocktail Weekend s nejlepšími světovými barmany a obsadil jsem také druhé místo na soutěži Barman rooku 2017. Pravidelně se také umisťuji mezi top deseti barmany na soutěžích v Čechách.

Co vás baví nejvíce?
Vymýšlení nových koktejlů. Je to velice kreativní povolání, kde se fantazii meze nekladou.

Baví vás experimentovat a vymýšlet něco nového?
Ano. Baví mě objevovat nové chutě a kombinace.

Jaké nápoje jsou v současnosti populární?
Jednoduchost, sezónnost a čerstvost.

Jaký je váš nejoblíbenější drink?
To záleží na počasí a náladě, ale určitě nepohrdnu dobrým Espresso Martini

Máte nějaké sny, plány do budoucna?
Snů a plánu je spousta. Vyhrát Barmana roku a další soutěže, které mám v hledáčku. Mám v hlavě několik projektů, na nichž už pomaluji pracuji. Bude to chtít, ale ještě spoustu času.

Napsal Nikola Franková | Foto Archiv Jana Lukase
 


 

Kam dál?

Víno a raw dorty k sobě skvěle ladí, říká majitelka vinotéky Košt...

čtvrtek, 31. května 2018, 14:07

V Suchém Vrbném je od března otevřená vinotéka Košt v kombinaci s raw cukrárnou. Jelikož se tato vinotéka už po pár měsících těší...

SOUTĚŽ: Na Beko Fresh Festivalu budou moct lidé ochutnat třeba medvěda

pondělí, 28. května 2018, 18:03

Letošní ročník gurmánského Beko Fresh festivalu se ponese v duchu prezentace nejvyšší domácí i zahraniční gastronomie. S...

Snídaně bez námahy? Najezte se v KFC

pátek, 25. května 2018, 14:20

Znáte to, každé ráno řešíte, co si dáte k jídlu. Nechce se vám pořád něco připravovat? Řešení nabízí KFC. Síť oblíbených...

DRBNA BARISTKA: Jak poznat kvalitní výběrovou kávu, aneb jak se při...

sobota, 19. května 2018, 12:32

S kávou se většina z nás setkává dnes a denně, avšak bohužel ne vždy jde o kávu kvalitní. Ale znáte to, kolikrát potřebujeme kávu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.