Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

DRBNA Z MÍSTA: Jak se žije s autopilotem v domě

 
pondělí, 6. března 2017, 11:50

Potrpím si na moderní věci. Zrovna nedávno jsem si koupil hodinky od Applu. Další doplnění k počítači a telefonu od stejného výrobce. Nevím proč, ale už to tak mám prostě zafixované. Že moderní věci jsou dobré a čím dál více jim patří svět. Díky nim máme život jednodušší. To mi prostě nikdo nevymluví...

Asi před týdnem jsem projížděl směrem z Budějc na Plzeň. Všiml jsem si showroomu Loxone v ulici U staré trati. Zaujal mě nápis „chytrý dům“. Dnes už je chytré ledasco, ale o domu jsem ještě neslyšel. Rozhodl jsem se, že se zde na zpáteční cestě zastavím. Chtěl jsem to vidět na vlastní oči.

Ocitl jsem v domě v domě. Dlouhá vstupní chodba s věšákem, prostorná kuchyně, jídelna, obývací pokoj, ložnice, koupelna, sauna... Vlastně vše, co k životu potřebuji. Navíc moderní a svěží. Tak mi to vyhovuje. Na první pohled mi ale něco nehrálo. Jak se dům „ovládá“? Kde jsou všechna ta tlačítka a ovladače?

Začalo mi to docházet o chvíli později. V době, kdy jsem si sedl na pohodlný gauč a nade mnou se rozsvítilo světlo, abych si pohodlně mohl číst a psát do diáře. Záhy jsem dostal vysvětlení – autopilot. Slovo, které si vybavíte ve spojení s letadlem, možná autem, ale určitě ne domem. Autopilot řídí většinu operací v tomto domě.

A je chytřejší, než jsem si dokázal představit. Reagoval na mou přítomnost v domě, vytahoval, nebo stahoval žaluzie, hlásil, když se v dětském pokoji otevřela okna či jsem nezavřel garáž. Když jsem se objevil v koupelně, věděl, že je den a rozsvítil podle potřeby. Stejně jako v jiné místnosti. Pokud jsem snad nebyl spokojen, stačilo zmáčknout jedno tlačítko na vypínači a bylo vše podle mých představ.

Vypínač. Na každou místnost je jediný. Víc jich není potřeba. Přes něj si lze všechno regulovat na přání. Zapnout krb, změnit barvy světel, když je v domě nějaká zvláštní příležitost, nebo jen vytvořit ideální podmínky pro saunování. A jakmile jsem ulehl ke spánku, jediným stisknutím jsem všechno vypnul a autopilot se postaral o veškerou bezpečnost.

Tu jsem si shodou okolností zkusil narušit. Jakmile mi na mobilu (přes který jde chytrý dům rovněž ovládat) ukázal, že mám doma nezvaného hosta, spustilo se čiré šílenství. Z reproduktorů začal hrát na nejvyšší hlasitost metal, světla blikala jako na nějaké pořádné párty a žaluzie dávaly vědět, že není něco v pořádku. Být zlodějem, nevím, co bych dělal. Naštěstí dům simuluje přítomnost osob i v době, kdy nikdo není doma, takže pravděpodobnost narušení je daleko menší.

Autopilot se za mě během hodiny, co jsem v domě byl, staral o maličkosti, které nejsou náročné, ale z dlouhodobého hlediska mě zdržují od práce a někdy mi i přidělávají starosti. Všechno řídil za mě. Nabízí prakticky pořád další rozšíření, a tak se jen těžko dá předpokládat, že by „vyšel z módy“. Zatím mám byt, ale v budoucnu bych rád vybudoval dům na zeleném plácku. A vím, že jakmile tomu tak bude, na Loxone se obrátím.

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
 


 

Kam dál?

Chcete kompromis mezi drahou a „papírovou“ kuchyní? Kredence má...

čtvrtek, 9. února 2017, 15:10

Fenomén sdílené ekonomiky roste. Lidé daleko méně utrácejí za nové věci, stále více si je půjčují. A pokud to není možné,...

LED žárovky šetří vaše peníze

pondělí, 7. listopadu 2016, 10:44

Pokud hledáte úsporný světelný zdroj do domácnosti, sáhněte po LED žárovkách. Oproti běžným žárovkám spotřebují téměř 6,5 × méně...

Netypický dárek pod stromečkem, který potěší celou rodinu? Nová...

neděle, 16. října 2016, 19:05

Ačkoliv se zdá, že se s námi léto rozloučilo teprve před několika dny, pravdou je, že se Vánoce kvapem blíží. Přemýšlíte nad...

Nábytek od Jamallu rozmazlí váš byt i dům

pondělí, 12. září 2016, 10:06

Pohodlný, útulný, krásný a praktický. Takový je nábytek od firmy Jamall, která působí v Česku již dvacet pět let. Za tu dobu si...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Internet během zápasu Slavie překonal provozní rekord

Český internet v úterý zaznamenal během utkání Ligy mistrů mezi Interem Milán a Slavií provozní rekord. Hlavním uzlem NIX, který propojuje sítě jednotlivých poskytovatelů, protékal v jednu chvíli jeden terrabit dat za sekundu. Uvedl to správce uzlu NIX.CZ.

ROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbalu

Je jedním z iniciátorů nedělního protestu v nižší fotbalové soutěži, kdy hráči Opočna a Přepych v I.B třídě na Královehradecku reagovali na neuspokojivou situaci v českém fotbale. Protest vzbudil velké pozdvižení napříč celou republikou. Jenže pochvalná slova a poplácávaní po zádech nestačí. Český fotbal se potápí ke dnu rychleji než Titanic a podle slov trenéra Opočna Tomáše Rejzka je na čase přestat tlachat a začít konat. Cíl? Sesunout z trůnu místo předsedu fotbalového svazu Romana Berbra

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

Velikosti škol v Česku jsou velmi rozdílné. Zatímco do těch největších může chodit i víc než tisíc dětí, nejmenší navštěvuje jen několik jednotlivců. Nejvíce žáků, a to 1918, bylo loni ve střední škole v Charbulově ulici v Brně. Naopak jen jediné dítě chodilo do církevní mateřské školy pro mentálně postižené v Praze 4. Větší školy někdy vznikly sloučením původních menších škol a nabízí výuku v několika budovách. Vyplývá to z údajů ministerstva školství.