Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

ZÁPESNÍK #14: Kulturní barbar

 
neděle, 27. května 2018, 10:13

Přijdu si takhle na oběd domů z práce a v obýváku se nachází několik roztrhaných knížek. Tituly, které Kambodža prolistovala, se válely před knihovničkou, ale většina z nich byla ještě v pohodě čitelná. Takže jsem Kamině vynadal, že takhle se s krásnou literaturou nezachází, cáry papíru jsem vyhodil a salátová vydání knih schoval zpátky do knihovničky.

Jenže Kambodža si lehké pokárání nevzala k srdci. Asi o dva dny později mi volá Terka, že Kamina zase roztrhala knížky. Tak jsem si řekl, že tentokrát už to pokárání bude muset mít větší intenzitu, protože opakovaný prohřešek je závažnější.

Když Kamina něco provede v obýváku, poznám to tak, že když přijdu domů, v kuchyni mě strašně vítá a skáče po mně, ale jak se začnu blížit ke dveřím do obýváku, tak frekvence skákání rapidně klesá, nálada se horší a pejsek se tak nějak celkově chýlí k podlaze a posadí se do pelíšku, ale do obýváku prostě nejde.

Tak to bylo i tentokrát. Kamina za mnou do obýváku prostě nešla ani když jsem volal pěkně, ani když jsem volal škaredě. Nezbylo mi, než si dojít pro její flígr do kuchyně, přitáhnout ji přímo mezi natrhané knihy a tam jí vyhubovat. Srdéčko mě bolelo, ale hubování jsem z výchovných důvodů nemohl ukončit. Kamina dala uši dozadu, čučela na mě vykulenýma očima a bylo vidět, že by teď chtěla být zhruba milion kilometrů od našeho obýváku.

Když bylo po všem, vyfotil jsem ještě Kambodžu a její dílo a dal se opět do úklidu. Moc mě tahle situace mrzí i kvůli autorům knih. Čtu rád, knihy miluju a mnoho zničených svazků jsem za svůj život neviděl. O to horší pro mě bylo zjištění, že můj pes se ke krásné literatuře dokáže chovat tak chladnokrevně.

Vzpomínám si, že jsme se smáli Petrovi a Alici, který potkáváme v parku s jejich parádním louisianským leopardím psem Achillem. Ti nám totiž někdy vykládali, že jim Achilles cupuje knížky, tak mu pořídili jeho vlatsní knížky, který měl dovolený trhat. Tehdy jsme z toho měli srandu a říkali jsme si, že tohle už je za hranou.

Teď už o tom začínám přemýšlet taky. Tímto se omlouvám nejen Petrovi a Alici, ale taky Ladislavu Ziburovi, Margaret Atwoodové, Amálii Kutinové a výrobci diářů za to, že jejich díla měla podobný osud jako knihy, které ve třicátých letech dvacátého století pálili špinaví náckové.

Napsal(a) Ivo Spisar
 


 

Kam dál?

DRBNA BĚŽÍ: Únikové strategie

pátek, 25. května 2018, 19:52

Zbývá osm dní. To je sto devadesát dva hodin čistého času vymyslet: jak zkrátit čas běhu, jak se vyvlíknout z běhu, jak stihnout...

ZÁPESNÍK #12: Mluvící pes

neděle, 20. května 2018, 07:48

Občas si říkám, že by bylo celkem bezva, kdyby Kambodža mohla mluvit. Myslím si, že by občas říkala srandovní věci. A vzhledem k...

DRBNA BĚŽÍ: Je důležité míti Filipa

sobota, 19. května 2018, 17:31

Od doby, kdy padlo rozhodnutí, že se běží půlmaraton, už nějaká ta sobota uplynula a každý člen týmu už také nějakým způsobem...

ZÁPESNÍK #11: A co to je vlastně za rasu?

neděle, 13. května 2018, 08:00

Lidi se mě docela často ptají, co je vlastně Kambodža za rasu. Jelikož jsme si pro ni byli u městských policajtů ve Šternberku,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.