Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V táborských kasárnách vzpomínali na padlé vojáky, odhaleno bylo nové pietní místo

 
úterý, 2. dubna 2019, 07:06

Vojáci společně s rodinami v březnu vzpomínali na Jaroslava Horáka, Martina Marcina, Patrika Štěpánka a Kamila Beneše. Během aktu bylo uprostřed kasáren odhaleno nové pietní místo. Na mohutném žulovém kameni jsou štítky padlých vojáků. Za každého hrdinu, který ve službě obětoval svůj život, vysekl velitel praporu do svatováclavského meče jeden hluboký, symbolický zásek.

Svatováclavský meč je symbolem moci, společenského postavení i války. Nositelé této chladné zbraně rovněž představovali ochránce velkých ideálů, kterými jsou Nezlomnost, Obrana pravdy, Ochrana slabších či Boj proti křivdám a bezpráví.

Pietní akt zahájily zvuky svatováclavského chorálu. O každém padlém vojákovi zazněl z úst praporčíka Baky krátký životopis a připomenutí místa jejich poslední služby, při které položili svůj život. Za každého vojáka vysekl velitel praporu do meče jeden hluboký, symbolický zásek. V rámci novodobé historie útvaru byly při tomto pietním aktu vytvořeny záseky čtyři.

Minutou ticha všichni přítomní uctili památku tří vojáků, kteří padli začátkem srpna loňského roku během mise v Afghánistánu – štábního praporčíka in memoriam Martina Marcina, štábního praporčíka in memoriam Patrika Štěpánka a štábního praporčíka in memoriam Kamila Beneše. Zavzpomínali i na rotného Jaroslava Horáka, který zemřel před 12 lety. Velitel praporu s vrchním praporčíkem umístili svatováclavský meč na žulový kámen do blízkosti štítků se jmény padlých vojáků.

Pietní místo bude sloužit jako vzpomínka na všechny, kteří své životy položili ve službě vlasti.

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Facebook 42.mechanizovaný prapor "Svatováclavský" Tábor
 


 

Kam dál?

Na Táborsku se stala vážná dopravní nehoda, na místě přistával...

pátek, 29. března 2019, 18:42

Dopravní policisté dnes zasahovali u vážné dopravné nehody, která se stala krátce po jedenácté hodině dopoledne mezi obce...

Nehodu letadla na Táborsku způsobila chyba při řízení a přetížení

pátek, 29. března 2019, 08:51

Tragická nehoda ultralehkého letadla u Kundratic nedaleko Veselí nad Lužnicí se stala 9. dubna loňského roku. Nehoda si vyžádala...

Do Prahy přes Písek nebo Tábor? Aktuálně to je „prašť jako uhoď“

úterý, 26. března 2019, 08:31

Cesta z Prahy Do Budějc je velkou zkouškou pro řidiče, ale i pro cestující vlakem. Sešly se dvě uzavírky. První omezení čeká na...

Ředitelství silnic a dálnic požádá kvůli D3 u Tábora o vyvlastění...

pondělí, 25. března 2019, 12:41

Ředitelství silnic a dálnic požádá o vyvlastnění pozemků, kvůli kterým nemůže dostavět část dálnice D3 u Tábora. Ministerstvo...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.