Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V táborských kasárnách vzpomínali na padlé vojáky, odhaleno bylo nové pietní místo

 
úterý, 2. dubna 2019, 07:06

Vojáci společně s rodinami v březnu vzpomínali na Jaroslava Horáka, Martina Marcina, Patrika Štěpánka a Kamila Beneše. Během aktu bylo uprostřed kasáren odhaleno nové pietní místo. Na mohutném žulovém kameni jsou štítky padlých vojáků. Za každého hrdinu, který ve službě obětoval svůj život, vysekl velitel praporu do svatováclavského meče jeden hluboký, symbolický zásek.

Svatováclavský meč je symbolem moci, společenského postavení i války. Nositelé této chladné zbraně rovněž představovali ochránce velkých ideálů, kterými jsou Nezlomnost, Obrana pravdy, Ochrana slabších či Boj proti křivdám a bezpráví.

Pietní akt zahájily zvuky svatováclavského chorálu. O každém padlém vojákovi zazněl z úst praporčíka Baky krátký životopis a připomenutí místa jejich poslední služby, při které položili svůj život. Za každého vojáka vysekl velitel praporu do meče jeden hluboký, symbolický zásek. V rámci novodobé historie útvaru byly při tomto pietním aktu vytvořeny záseky čtyři.

Minutou ticha všichni přítomní uctili památku tří vojáků, kteří padli začátkem srpna loňského roku během mise v Afghánistánu – štábního praporčíka in memoriam Martina Marcina, štábního praporčíka in memoriam Patrika Štěpánka a štábního praporčíka in memoriam Kamila Beneše. Zavzpomínali i na rotného Jaroslava Horáka, který zemřel před 12 lety. Velitel praporu s vrchním praporčíkem umístili svatováclavský meč na žulový kámen do blízkosti štítků se jmény padlých vojáků.

Pietní místo bude sloužit jako vzpomínka na všechny, kteří své životy položili ve službě vlasti.

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Facebook 42.mechanizovaný prapor "Svatováclavský" Tábor
 


 

Kam dál?

Na Táborsku se stala vážná dopravní nehoda, na místě přistával...

pátek, 29. března 2019, 18:42

Dopravní policisté dnes zasahovali u vážné dopravné nehody, která se stala krátce po jedenácté hodině dopoledne mezi obce...

Nehodu letadla na Táborsku způsobila chyba při řízení a přetížení

pátek, 29. března 2019, 08:51

Tragická nehoda ultralehkého letadla u Kundratic nedaleko Veselí nad Lužnicí se stala 9. dubna loňského roku. Nehoda si vyžádala...

Do Prahy přes Písek nebo Tábor? Aktuálně to je „prašť jako uhoď“

úterý, 26. března 2019, 08:31

Cesta z Prahy Do Budějc je velkou zkouškou pro řidiče, ale i pro cestující vlakem. Sešly se dvě uzavírky. První omezení čeká na...

Ředitelství silnic a dálnic požádá kvůli D3 u Tábora o vyvlastění...

pondělí, 25. března 2019, 12:41

Ředitelství silnic a dálnic požádá o vyvlastnění pozemků, kvůli kterým nemůže dostavět část dálnice D3 u Tábora. Ministerstvo...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes odpoledne místy překročí 31 stupňů Celsia, od středy může být až 35 stupňů. Výstraha meteorologů platí od dnešních 13:00.

Dva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povolení

Sinobo Stadium v pražských Vršovicích neměl podle prvního místostarosty Prahy 10 Filipa Humplíka (ODS) potřebné povolení pro dva koncerty německé skupiny Rammstein, které se uskutečnily minulý týden. Uvedla to Česká televize, podle které kvůli tomu chce radnice s provozovatelem stadionu zahájit správní řízení. Stadion podle městské části nemůže koncerty pořádat vůbec. Vlastníci tvrdí, že pravidla neporušili.

Realisté končí, rozhodla o tom členská základna

Většina členů politického uskupení Realisté rozhodla o ukončení činnosti strany. Novináře o tom informoval Jiří Hynek, který byl kandidátem Realistů v loňských prezidentských volbách. Strana končí po třech letech od založení. Členská základna hlasovala od minulého pondělí do tohoto pondělí.