Body zůstaly doma. Motor sestřelil řezníky z Kadaně

Přes pět tisíc fanoušků si našlo v sobotu odpoledne cestu do Budvar Arény, kde ČEZ Motor nastoupil proti chomutovské farmě z Kadaně. Vypjaté utkání plné emocí vyhráli svěřenci trenéra Rosola, kteří dali hostům šest gólů. Budějcký celek přitom dohrával bez třech zraněných obránců.

Kadaň nepatří mezi oblíbené soupeře Motoru, a tak bylo nesmírně důležité chytit začátek. To se naštěstí Jihočechům povedlo a už ve 3. minutě utkání 45. kola vedli. Nejprve sice Tomáš Nouza, tísněný hostujícím obráncem, šanci neproměnil, nedlouho poté mu ale namazal Heřman a osamocený nejproduktivnější hráč první ligy svou pověst kanonýra před odkrytou brankou potvrdil - 1:0.

Chomutovská farma hrála v úvodní dvacetiminutovce hned čtyřikrát v početní výhodě, ani jednou však neskórovala. Zejména ubráněné minutu a čtyřicet dva sekund dlouhé oslabení třech domácích proti pěti hostům krátce před sirénou bylo pro motoráky nesmírně důležité.

To už ale budějčtí hokejisté vedli rozdílem dvou branek, jelikož - na rozdíl od rivala - svou jedinou přesilovku využili. V čase 15:14 se při ní prosadil další člen Strakova hvězdného útoku Martin Heřman, k němuž se kotouč odrazil po střele Vráblíka a Mouček neměl šanci.

Druhá třetina připomínala spíš jatka, než hokejové utkání. Hrálo se velmi tvrdě, k vidění bylo několik potyček a na každé straně trestné lavice seděl prakticky celou dobu aspoň jeden hráč. Domácí po zranění Růžičky v první periodě přišli kvůli zákrokům kadaňských hráčů o další dva beky - Semráda a Suchánka. Budějcký tým, hrající kvůli souběžného duelu juniorky v Olomouci na tři pětky, se tak ještě víc zúžil.

Měnilo se ale také skóre. Ve 32. minutě šli Jihočeši při další přesilovce do třígólového vedení, když po velkém tlaku a tyčce Švihálka zůstal kotouč ležet před brankou, kam si pro něj dojel Rok Pajič a rozhozeného Moučka překonal.

Kvůli častým vylučováním se neustále přerušovalo, což svědčilo Kadani, která tak dokázala zastavit rozjetý Motor a dvě minuty před přestávkou během početní výhody snížila. Do listiny střelců se zapsal Martin Šagát. Těsně před odchodem do kabin ještě stejný hráč tečoval puk do tyčky Bláhovy svatyně.

Kdo si myslel, že se třetí třetina bude už jen dohrávat, byl na velkém omylu. Kadaň měla obrovskou šanci ve 46. minutě po chybě Vráblíka, který namazal Jakubu Novákovi, jeho bombu ale skvělý Bláha zneškodnil efektním semaforem. Nesmírně důležitý zákrok za stavu 3:1!

Domácí patnáctičlenná družinka v posledních minutách spustila brankostroj a chybující Severočechy potrestala ještě třemi přesnými zásahy. O čtvrtou branku Českých Budějovic se postarala mladá formace, když se kotouč dostal od Prokeše k Robovi, ten nahrál před branku Marku Vanišovi a domácí forvard se tváří v tvář Moučkovi nezmýlil.

Na konci 50. minuty se mohli radovat i Kadaňští, jenže snížení se nakonec nedočkali - gól totiž vsítili rukou. A pak zase začali úřadovat motoráci. V čase 57:02 se po hodně dlouhé době zapsal na listinu střelců Daniel Boháč a za další minutu a šestnáct sekund uzavřel skóre utkání na 6:1 svou druhou přesnou trefou sobotního večera Martin Heřman.

Spektakulární tečku za povedeným zápasem udělali nedlouho před sirénou Michal Švihálek s Jakubem Chrpou, kteří se do sebe na středovém kruhu pustili a předvedli nadšeným divákům neuvěřitelné divadlo. Jako vítěz vzešel z téhle pěstní potyčky domácí útočník a aplaus nadšených tribun si při následných oslavách pořádně vychutnal.

„Byl to zajímavý zápas jak pro nás, tak i pro diváky. Mělo to náboj a emoce úřadovaly, něco takového nás čeká v play-off. Třetí třetinu jsme odehráli trpělivě, dařily se nám i přesilovky. Za tři body jsme po utkání s Kladnem rádi. Pokud jde o zraněné, tak Růžička se Semrádem mají vyhozené rameno a Suchánek jde s bolestí v podbřišku na ‚cétéčko‘. Vypadá to, že nám budou chybět dlouhodobě, jen u Růžičky po týdnu uvidíme, jak na tom je,“ řekl asistent budějckého kouče Radek Bělohlav.

„Sestavu nám před zápasem rozbily nemoci, takže jsme sem jeli s velkým respektem. Bylo to zajímavé utkání se slušným nasazením. Domácí museli hrát až do konce. Při hře pět na pět jsme nebyli horší, sejmuly nás ale tři branky v poslední třetině po chybách našich mladých obránců. Budějovice mají výborné přesilovky, v nichž byly oproti nám sehranější. Nemám z toho ale špatný pocit, hrajeme dál,“ komentoval duel na ledě Budvar Arény kadaňský trenér Jaroslav Beck.

První liga se nyní hraje v rychlém tempu. Ve středu zajíždí motoráci do Mostu, příští sobotu hostí v domácím prostředí od 17 hodin Benátky nad Jizerou a hned po víkendu je čeká dvojzápas - v pondělí 26. ledna budou na severu Čech vzdorovat Ústí nad Labem a o den později přivítají na svém ledě Havířov (17:30). Zbylá tři utkání základní části s Chomutovem, Prostějovem a Litoměřicemi stihnou odehrát do středy 4. února. Poté je čeká dvoutýdenní pauza, play-off začíná ve středu 18. února.

ČEZ Motor České Budějovice - SK Kadaň 6:1 (2:0, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 3. Nouza (Heřman, Straka), 16. Heřman (Vráblík, Nouza), 32. Pajič (Boháč, Švihálek), 49. Vaniš (Rob, Prokeš), 58. Boháč (Pajič, Švihálek), 59. Heřman (Straka, Nouza) - 38. Šagát (Račuk, Tejnor). Rozhodčí: Sýkora - Jílek, Šperl. Vyloučení: 11:11, navíc Švihálek (CEB) 5 minut + OK, Pavlas 10 minut OT, Chrpa (oba KAD) 5 minut + OK. Využití: 3:1. Diváci: 5056.

ČEZ Motor České Budějovice: Bláha (Gába) - Punčochář, Žovinec, Vráblík, Suchánek, Chmelíř, Semrád, Růžička - Boháč, Pajič, Švihálek - Nouza, Straka, Heřman - Vaniš, Rob, Prokeš - Přibyl. Trenér Petr Rosol.

SK Kadaň: Mouček (Maštalířský) - Tejnor, Pavlas, Mazanec, Mrázek, Trefný, Černý, Šulák - Ton, Kůs, Jíra - Hlava, Šagát, Račuk - J. Novák, L. Novák, Chrpa - Müller, Lehnert, Ringler. Trenér Jaroslav Beck.

Pořadí 1. ligy ČR 2014/2015 po nedohraném 45. kole: 1. Chomutov (97 bodů), 2. MOTOR (86), 3. Kladno (83), 4. Třebíč (82), 5. Litoměřice (76), 6. Jihlava (75), 7. Havířov (74), 8. Kadaň (71), 9. Benátky nad Jizerou (62), 10. Ústí nad Labem (61), 11. Šumperk (61), 12. Most (46), 13. Prostějov (34), 14. Havlíčkův Brod (31).

Štítky hokej, ČEZ Motor České Budějovice, SK Kadaň, 1. liga ČR, 45. kolo, Sportovní klub Kadaň, Martin Heřman, Madeta Motor České Budějovice, Michal Švihálek, Budvar aréna, Petr Rosol, Tomáš Nouza, ČEZ, Rok Pajič, Daniel Boháč