Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

DRBNA HISTORIČKA: Samson na kašně krotí lva, nikdo ale neví proč

 
čtvrtek, 18. července 2019, 20:07

V dalším dílu Drbny historičky se podíváme na náměstí Přemysla Otakara II. Kašnu před rokem 1938 zdobily stromy tvarované do koule. Hlavní otázkou ale zůstává, proč máme na náměstí nahoře na kašně biblického Samsona krotícího lva.

Pohlednice vydaná před rokem 1938 (stojí např. již palác Fénix) ukazuje, jaké bývaly kolem kašny stromy v poslední fázi, než se náměstí nově vydláždilo keramickými špalíky. Stromy byly asi javory. Lípy nebo kaštany se takto do koule netvarovaly. Leda někde akáty (Nádražní, Pražská). Podle toho, že se stromy kolem kašny tvarovaly do koule, lze odvodit, že radnice měla správný záměr, aby nepřerostly vertikálu Samsona. To už by byl Samson v háji. Jako je dnes v háji čili v listnatém lese, náš staroměstský kostel.

Samson je sice výtvarné dílo, ale původně šlo o vodu do města. Současně na začátku 18. století se postavila městské vodárna a v ulicích města malé kašničky. Dřevěné potrubí se položilo z vodárny do města pod Malší. Jiná města si v tom čase na hlavním náměstí postavila mariánské sousoší nebo morový sloup. V Olomouci dokonce takový, že je zapsán v UNECO. Také v Praze na Staroměstském náměstí stál mariánský sloup. U nás jsme postavili jako dík za vyhnutí se moru mariánské sousoší mimo centrum. Přednost dostala voda pro město.

Přesně není zjištěno, proč máme na náměstí nahoře na kašně biblického Samsona krotícího lva. To nikde nemají. Samson byl silák, takže se odhaduje, že radnice naznačovala, myslela si to asi, že je také tak silná. Mohlo to být ale jinak. Autor Samsona sochař Josef Dietrich vytesal sochy podle zadání.

Na náměstí se právě koná trh. Poměrně malý, ale některé trhy zabraly celé náměstí. Vůbec technický zakladatel města rytíř Hirzo vyměřil před rokem 1265 velké náměstí pro velké trhy. Není vyloučeno, že tak velké náměstí (město mělo ve 13. století jen asi 3000 obyvatel) konzultoval s králem Přemyslem Otakarem II, který vše financoval.

Na rohu Radniční a Biskupské stojí od roku 1929 palác pojišťovny Fénix od stavitele Josefa Hauptvogela. Zajímavá stavba má dosti nízkou střechu. Zřejmě, aby nekazila radnici. V období 1. republiky se na bizarně dbalo, aby kupř. sokolovna nezastínila panorama města, Dlouhý most aby byl z téhož důvodu plochý. Okresní konzervátor a to ještě i za socialismu také usiloval o to, aby Fénix byl tmavý nebo šedý a pohledově tak nepřekážel  radnici. Fénix tlak ustál a už není tmavý.

Vedle barokní radnice vpravo stojí dům č. 2 z roku 1878, kterému se říkalo nová radnice nebo obecní dům. To byl původně renesanční dům U Tří korun z 2. poloviny  15. století. Radnice dům koupila v roce 1867 a roku 1878 nechala přestavět podle návrhu Thomase Schwarze. Vnitřně byl spojen se starou radnicí. Přízemí pronajímala různým soukromníkům, patro institucím. Název U Tří korun se později použil na hostinec U Adamců v Radniční ulici (po čase kabaret Avion). 

V přízemí sídlila až do začátku 50. let 20. století cestovní kancelář SCHRABAL. V roce 1936 byla v kanceláři Otomara Schrabala zařízena také cizinecká kancelář „Sdružení pro povznesení cizineckého ruchu v jižních Čechách“. Ještě v roce 1948 podporovala radnice cestování do Alp, což bylo za 1. republiky normální. Na místě bývalé synagogy proti zimnímu stadionu byla postavena turistická noclehárna v objektu, který trochu připomínal alpský penzion.

Otomar Schrabal se stal zástupcem společnosti ČEDOK, vedl autodopravu, organizoval sportovní akce a zdálo se, že to bude jako před válkou, kdy se sedlo na vlak a jelo se, bohatší do Išlu (Bad Ischl), ale nebylo.

Napsal(a) Jan Schinko | Foto Archiv Jan Schinko
 


 

Kam dál?

I výbava k vodě se vyplatí kupovat u odborníků. Jednou z možností je...

čtvrtek, 18. července 2019, 18:51

Léto je v plném proudu a nastává ten pravý čas na dovolenou. Je ale také od toho zkoušet něco nového. Pokud patříte mezi...

Hejtmanka Stráská zahájila Mezinárodní sportovní hry seniorů. Svým...

čtvrtek, 18. července 2019, 14:35

Moji milí vrstevníci. Přeji vám, abyste měli ze sportu radost a těch bolavých kolen i kotníků bylo co nejméně. Bez ohledu na...

Magické termíny stále lákají k uzavření sňatku. Svatby v letních...

čtvrtek, 18. července 2019, 13:07

Podle pracovnic matriky je svatebních obřadů stále nepatrně víc. Nejčastěji si snoubenci nebo partneři vybírají letní měsíce, kdy...

Budějce chtějí obnovit park u Dukelské ulice, stromy zůstanou

čtvrtek, 18. července 2019, 09:08

Budějce chtějí zásadně upravit jeden z největších parků ve městě, v Dukelské ulici. Vedení města vypsalo na projekt veřejnou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.