Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Teplárenský komín ožil. Zabydlel se na něm sokolí pár s třemi mláďaty

 
čtvrtek, 16. května 2019, 07:02

Nevídaný unikát si může na své konto připsat stodvacetimetrový teplárenský komín ve Vrátě. Hliníkovou budku, která je na něm umístěna, si oblíbila samice sokola stěhovavého. Poprvé se tady objevila už v červnu 2017. Letos se vrátila, a ne se sama. S sebou přivedla svého partnera a o Velikonocích se jí vylíhla dokonce tři mláďata.

Hliníková budka stojí na komíně Teplárny v Novém Vrátě od prosince 2016. Poprvé se v ní samice sokola stěhovavého, který je v České republice kriticky ohrožený, objevila v červnu 2017. Poté ale z budky zmizela a její hnízdiště využívali poštolky. Dravec se ale v říjnu loňského roku vrátil a od té doby ho mohou lidé sledovat na online kameře pravidelně. Letos ale na záběrech neuvidí jen samici. Mohou totiž sledovat celou sokolí rodinu. „Areál výtopny disponuje přirozeným přírodním prostředím. Sokolí jedinci se v krajské metropoli pohybovali již několik let, ale až letos poprvé vytvořili pár a zahnízdili, na Českobudějovicku je to unikátní situace,“ popsala teplárna na svém webu.


Zdroj: Facebook Teplárna České Budějovice

V hnízdě teď vyrůstají dvě samičky a jeden sameček. V pátek 10. května byla všechna mláďata okroužkována. „Mláďatům bylo v době kroužkování kolem dvaceti dnů. Jsou zdravá a v dobré kondici," řekl ornitolog, zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem a výzkumný pracovník ALKA Wildlife Václav Beran.

Sokolí pár okroužkovaný bohužel není, ornitologové tedy nevědí, odkud pochází. Podle Berana se nejspíš jedná o mladé jedince a pravděpodobně se jedná o jejich první mláďata. „Příští rok se uvidí, zda tento úspěch zopakuje,“ uzavírá ornitolog.

Dospělosti se dožije jen zhruba třetina jedinců. V přírodě podle vědců přežijí jen ti nejsilnější. Samičky se od svého rodiště posouvají jen několik desítek kilometrů a tam hledají nová teritoria. Ta by se teď mohla rozšířit směrem na východ.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Teplárná České Budějovice
 


 

Kam dál?

Muž ujížděl v Jivně policistům, nadýchal skoro dvě promile

středa, 15. května 2019, 18:33

Devětatřicetiletý muž si v neděli večer zahrál s policisty na honěnou. Hlídka z Budějc se muže snažila zastavit v obci Jivno –...

Dopravní výbor zastupitelstva kraje kontroloval postup prací na úseku...

středa, 15. května 2019, 17:17

Postup stavebních prací na úseku dálnice D3 Ševětín - Borek kontroloval v rámci svého výjezdního zasedání dopravní výbor...

Lego míří do Jihočeského muzea. Zajděte na výstavu Svět kostiček

středa, 15. května 2019, 15:06

Velká výstava Svět kostiček v Jihočeském muzeu zve všechny příznivce pestrobarevné stavebnice Lego. Návštěvníkům představí mnoho...

Spisovatel Honza Vojtíšek: Přemýšlím o své tvorbě, o svém románu,...

středa, 15. května 2019, 10:01

Jihočech Honza Vojtíšek se doposud věnoval psaní povídek. Nyní mu však vychází první román, kterým hodlá dokázat, že i na delší...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na hostivařské trati nastal další milník. Začala rekonstrukce železniční stanice Praha-Vršovice

Jeden z největších železničních projektů v zemi, čtyřmiliardová optimalizace traťového úseku z Prahy-Hostivaře na Hlavní nádraží, pokročil k dalšímu milníku – rekonstrukci stanice Praha-Vršovice.

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web potravinářské inspekce

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce, která zřídila novou sekci webu Potraviny na pranýři s názvem Rizikové weby.

Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v dnešním vydání Hospodářských novin (HN). Babiš řekl, že se zástupci ArcelorMittalu o koupi jedná. Britská firma Liberty House, která plánuje hutě koupit, není podle premiéra transparentní. Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik a další evropské hutě prodat, aby mohla koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Evropská komise (EK) již dříve sdělila, že Liberty House je vhodným zájemcem o ostravské hutě a může je převzít.