Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Co zůstalo po tramvajích?

 
čtvrtek, 16. května 2019, 08:22

Tramvaje v našem městě. Kolik toho již bylo napsáno! Každý, kdo se zajímá o historii Budějovic asi ví, kolik bylo linek, kam vedly a jaké měly značení. Když jsme připravovali s Milanem dnešní díl, řekli jsme si, že se zaměříme na drobné maličkosti, které v našem městě po tramvajích zůstaly. Není jich už mnoho, ale pořád se najdou. Tak se na ně pojďme společně podívat.

Pokud půjdete ulicí Karla IV. a podíváte se na palác Včela do výšky prvního patra, uvidíte zde tzv. rolny a závěsy trolejí. Rolny sloužily k napínání lan, které držely troleje. Přes ulici naproti rolnám byly závěsy, což jsou vlastně háky zabudované ve zdi. Ty sloužily k uchycení zmíněných lan. Takže na tzv. „Mlíčňáku“ jsou pouze závěsy a na paláci Včela můžeme vidět rolny i závěsy. Jsem rád, že mohu prostřednictvím Budějovické drbny poděkovat svému kamarádovi Vaškovi Fálovi. Jeho firma totiž před lety opravovala fasádu Včely a tyto historické artefakty zanechala na místě a neodstranila je.

Další drobnou připomínkou tramvají je roh náměstí, který je nejblíže k Černé věži. Tady bude ale potřeba vaší zvýšené pozornosti. Zaměřte se na kamenné lemování, které odděluje keramickou dlažbu z roku 1938 a klasickou dlažbu z malých kamenných kostek. Ve zmíněném rohu náměstí, který se skládá ze dvou lomení, jsou dva orientační body – kanál na odvod vody a odpadkový koš. U kanálu je udělaný z velkých kamenných obdélníků klasický roh, zatímco u odpadkového koše je tento roh zaoblený. To bylo proto, že klasický ostrý roh by zasahoval do kolejí, které tehdy po náměstí vedly, a proto se musel tento roh poupravit.

Možná, že se dočkáme doby, kdy se nebude smět na náměstí parkovat. Až tedy nebudou na náměstí stát auta a vy vystoupáte ve vhodném počasí na Černou věž, tak krásně v dlažbě uvidíte, kudy vedly koleje tramvají. Bohužel, teď nemáte moc šancí tuto zajímavost spatřit, protože na této ploše parkují automobily před hotelem Zvon.

Největší památkou na dobu tramvajovou a zároveň památkou nejznámější je jediný původní stojící sloup na uchycení trolejí v Budějovicích. Stojí na Mariánském náměstí a v nedávné době k němu byla dána popiska. On je totiž snadno přehlédnutelný. Ve své dolní části je úplně obyčejný a liší se až v části horní, kde je výrazně zdobnější než současné sloupy. A to ani nemluvím o té parádní lampě, která sice není původní, která mu ale sluší.

Jako poslední fotku jsme si připravili záběr tramvaje projíždějící Krajinskou ulicí. Všimněte si, jak blízko tramvaj jezdila od podloubí. Myslím si, že to muselo být pro zamyšlené chodce hodně nebezpečné.

Romantická doba tramvají je dávno pryč, ale pořád se ještě najdou pamětníci, kterým jejich lomození po našich ulicích chybí.

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder
 


 

Kam dál?

Nehoda u Kamenného Újezdu si vyžádala další lidský život

čtvrtek, 16. května 2019, 07:58

Při noční nehodě, která se stala včera kolem jedenácté hodiny u Kamenného Újezdu, zemřel řidič osobáku. Jeho spolujezdec byl s...

VIDEO: Teplárenský komín ožil. Zabydlel se na něm sokolí pár s třemi...

čtvrtek, 16. května 2019, 07:02

Nevídaný unikát si může na své konto připsat stodvacetimetrový teplárenský komín ve Vrátě. Hliníkovou budku, která je na něm...

Muž ujížděl v Jivně policistům, nadýchal skoro dvě promile

středa, 15. května 2019, 18:33

Devětatřicetiletý muž si v neděli večer zahrál s policisty na honěnou. Hlídka z Budějc se muže snažila zastavit v obci Jivno –...

Dopravní výbor zastupitelstva kraje kontroloval postup prací na úseku...

středa, 15. května 2019, 17:17

Postup stavebních prací na úseku dálnice D3 Ševětín - Borek kontroloval v rámci svého výjezdního zasedání dopravní výbor...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.