Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Co zůstalo po tramvajích?

 
čtvrtek, 16. května 2019, 08:22

Tramvaje v našem městě. Kolik toho již bylo napsáno! Každý, kdo se zajímá o historii Budějovic asi ví, kolik bylo linek, kam vedly a jaké měly značení. Když jsme připravovali s Milanem dnešní díl, řekli jsme si, že se zaměříme na drobné maličkosti, které v našem městě po tramvajích zůstaly. Není jich už mnoho, ale pořád se najdou. Tak se na ně pojďme společně podívat.

Pokud půjdete ulicí Karla IV. a podíváte se na palác Včela do výšky prvního patra, uvidíte zde tzv. rolny a závěsy trolejí. Rolny sloužily k napínání lan, které držely troleje. Přes ulici naproti rolnám byly závěsy, což jsou vlastně háky zabudované ve zdi. Ty sloužily k uchycení zmíněných lan. Takže na tzv. „Mlíčňáku“ jsou pouze závěsy a na paláci Včela můžeme vidět rolny i závěsy. Jsem rád, že mohu prostřednictvím Budějovické drbny poděkovat svému kamarádovi Vaškovi Fálovi. Jeho firma totiž před lety opravovala fasádu Včely a tyto historické artefakty zanechala na místě a neodstranila je.

Další drobnou připomínkou tramvají je roh náměstí, který je nejblíže k Černé věži. Tady bude ale potřeba vaší zvýšené pozornosti. Zaměřte se na kamenné lemování, které odděluje keramickou dlažbu z roku 1938 a klasickou dlažbu z malých kamenných kostek. Ve zmíněném rohu náměstí, který se skládá ze dvou lomení, jsou dva orientační body – kanál na odvod vody a odpadkový koš. U kanálu je udělaný z velkých kamenných obdélníků klasický roh, zatímco u odpadkového koše je tento roh zaoblený. To bylo proto, že klasický ostrý roh by zasahoval do kolejí, které tehdy po náměstí vedly, a proto se musel tento roh poupravit.

Možná, že se dočkáme doby, kdy se nebude smět na náměstí parkovat. Až tedy nebudou na náměstí stát auta a vy vystoupáte ve vhodném počasí na Černou věž, tak krásně v dlažbě uvidíte, kudy vedly koleje tramvají. Bohužel, teď nemáte moc šancí tuto zajímavost spatřit, protože na této ploše parkují automobily před hotelem Zvon.

Největší památkou na dobu tramvajovou a zároveň památkou nejznámější je jediný původní stojící sloup na uchycení trolejí v Budějovicích. Stojí na Mariánském náměstí a v nedávné době k němu byla dána popiska. On je totiž snadno přehlédnutelný. Ve své dolní části je úplně obyčejný a liší se až v části horní, kde je výrazně zdobnější než současné sloupy. A to ani nemluvím o té parádní lampě, která sice není původní, která mu ale sluší.

Jako poslední fotku jsme si připravili záběr tramvaje projíždějící Krajinskou ulicí. Všimněte si, jak blízko tramvaj jezdila od podloubí. Myslím si, že to muselo být pro zamyšlené chodce hodně nebezpečné.

Romantická doba tramvají je dávno pryč, ale pořád se ještě najdou pamětníci, kterým jejich lomození po našich ulicích chybí.

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder
 


 

Kam dál?

Nehoda u Kamenného Újezdu si vyžádala další lidský život

čtvrtek, 16. května 2019, 07:58

Při noční nehodě, která se stala včera kolem jedenácté hodiny u Kamenného Újezdu, zemřel řidič osobáku. Jeho spolujezdec byl s...

VIDEO: Teplárenský komín ožil. Zabydlel se na něm sokolí pár s třemi...

čtvrtek, 16. května 2019, 07:02

Nevídaný unikát si může na své konto připsat stodvacetimetrový teplárenský komín ve Vrátě. Hliníkovou budku, která je na něm...

Muž ujížděl v Jivně policistům, nadýchal skoro dvě promile

středa, 15. května 2019, 18:33

Devětatřicetiletý muž si v neděli večer zahrál s policisty na honěnou. Hlídka z Budějc se muže snažila zastavit v obci Jivno –...

Dopravní výbor zastupitelstva kraje kontroloval postup prací na úseku...

středa, 15. května 2019, 17:17

Postup stavebních prací na úseku dálnice D3 Ševětín - Borek kontroloval v rámci svého výjezdního zasedání dopravní výbor...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.