Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rychlost skluzu zbrzdí větší proud vody, říká město. Expert jejich tvrzení vyvrací

 
pátek, 1. února 2019, 12:05

Českobudějovický tobogán je zatím stále mimo provoz, podle vyjádření vedení města je důvodem jeho vysoká rychlost. My jsme se ale obrátili na člověka, který tobogány prodává a tvrzení, že rychlost skluzu se dá zbrzdit větším proudem vody ho překvapila.

Tobogán, který vyšel na zhruba 6 milionů měl být v provozu už koncem srpna. Práce byly naplánované tak, aby co nejméně zasáhly do chodu plaveckého stadionu. Bylo potřeba zvýšit nástupní věž a provést stavební úpravy. „Tobogan je funkční, ale některé osoby při zkouškách jezdily příliš rychle, což není bezpečné. Provozovatel tudíž nedostal od specializované akreditované zkušebny bezpodmínečný certifikát pro bezpečný veřejný provoz. Získá ho až poté, kdy rychlost skluzu zbrzdí, což zajistí větší proud vody v toboganu. Staré čerpadlo, které vodu pro tento proud čerpá, sice má výkonovou rezervu, ale ukázala se jako nedostatečná,“ řekl náměstek primátora Petr Holický.

„Tam jde o to, jak těžký člověk zkoušku dělal, záleží také na hloubce koryta a jeho sklonu. V těchto případech se většinou uvažuje o takzvaném protiproudu, který je na některých místech v tobogánu. O snížení rychlosti, zvětšením proudu, jsem ještě neslyšel. Podle mého se rychlost ještě zvětší. Pokud je nutné snížit rychlost jízdy, obvykle je nutné upravit tvar, nebo sklon dráhy tobogánu," popisuje prodejce tobogánů.   

Jestli bude zhotovitel, kterým je společnost Berndorf Bäderbau, Bystřice, pokutován za nedodržení termínu nechtěl náměstek primátora prozradit. Návštěvníci by se v novém, asi o sedm metrů delším a modernějším, tobogánu mohli svézt během února. Přesné datum zatím není. 

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Velbloud pořádá rockový večer pro charitu. Vystoupí i známé kanadské...

pátek, 1. února 2019, 09:12

První rockový večer pro charitu Třeboň v tomto roce se koná v sobotu 2. února v Music baru Velbloud. Před samotným koncertem se...

Sedmnáctiletá Nikola Vaňurová utekla z budovy soudu. Pátrá po ní...

čtvrtek, 31. ledna 2019, 21:07

Jihočeští policisté pátrají po sedmnáctileté Nikole Vaňurové. Před několika dny měla utéct z budovy Okresního soudu v Českých...

DRBNA HISTORIČKA: Piaristická je krátká, ale ne zapadlá. Pořád se...

čtvrtek, 31. ledna 2019, 18:21

Další díl Drbny historičky se věnuje Piaristické ulici, která byla centrem dění. Dokonce v ní byla otevřena první kavárna, ve...

Dopravní podnik přichystal speciální jízdenky. Připomínají historii...

čtvrtek, 31. ledna 2019, 17:02

Sto deset let uplynulo od doby, kdy do budějckých ulic poprvé vyjela tramvaj. Dopravní podnik se výročí rozhodl oslavit speciální...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. “Tyjo, celý můj tata. Neskutečný, to musí vidět ostatní!!”