Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Arnošt Petráček si doplaval v mexických vodách pro světové zlato. Letos bude hlavně odpočívat

 
středa, 3. ledna 2018, 09:17

Jako extrémně dlouhou hodnotí současnou sezonu českobudějovický plavec Arnošt Petráček, který na začátku prosince 2017 získal zlatou medaili na mistrovství světa handicapovaných v Mexiku. Šampionát se měl původně konat na přelomu září a října, ale kvůli zemětřesení jej pořadatelé přesunuli na poslední měsíc v roce.

Pro zlatou medaili při světovém šampionátu handicapovaných plavců v Mexiku si v čase 43,35 sekund doplaval paralympijský vítěz z Ria 2016 Arnošt Petráček. Jihočeský borec tak potvrdil svou roli nejlepšího plavce na světě ve své kategorii. Na padesát metrů znak vytvořil rekord šampionátu.

„Tento rok byl pro mne velmi náročný. Je za mnou extrémně dlouhá příprava na odložené Mistrovství světa v Mexiku kvůli zemětřesení, absolvoval jsem sérii soustředění a to dokonce dvakrát i ve vysokohorském středisku Schnalstalu pro lepší aklimatizaci organismu. Byl jsem tedy totálně vyčerpaný, ale šťastný, že to dopadlo, jak to dopadlo. Že to skončilo vítězstvím,“ uvedl bezprostředně po závodě Arnošt Petráček.

O odložení původního termínu světového šampionátu v Mexiku se rozhodlo jen pár dní před jeho zahájením. A to rozhodně nebylo pro žádného závodníka, vzhledem k načasování přípravy a formy nejlepší zprávou. „Dozvěděl jsem se to na soustředění a vůbec jsem nevěděl, co se bude dít. Nebylo totiž nejdříve jasné, zda bude mistrovství jen odloženo, nebo se úplně zruší. Nebylo to psychicky úplně jednoduché," uvedl.

Sezona jihočeského plavce byla náročná a dlouhá. Příprava na šampionát byla velmi hektická a ještě o měsíc a půl delší. To potvrzuje i Petráčkův kondiční trenér Jiří Dvořák, který proto suchou přípravu přizpůsobil situaci. „Bylo vidět, že Arnošt je už fyzicky i psychicky unavený. Proto jsme se do tréninku snažili zařadit i odlečnější věci, které by přípravu zpestřili. A asi se to vyplatilo," vysvětlil Dvořák.

Petráček byl vzhledem ke všem okolnostem maximálně spokojený se svým výkonem. Už kromě zmiňovaných peripetií s konáním šampionátu, plavec musel řešit v průběhu přípravy, kde bude vůbec trénovat, protože českobdějovický bazén byl uzavřený. Proto jsme cestovali po různých koutech republiky. „Výsledek v Mexiku byl, vzhledem ke všem peripetiím,vynikající, zaostal jsem pouhé dvě vteřiny za svým osobním a zároveň světovým rekordem," řekl spokojený jihočeský závodník.

Arnošt Petráček na mexickém mistrovství světa startoval ještě v disciplíně na padesát metrů volným způsobem. V tomto závodě byl ale diskvalifikován, údajně kvůli neprotnutí hladiny. „Nevíme pořádně ten důvod, proč se to stalo. Nikdo nám to pořádně nevysvětlil. Ale i kdybychom to věděli, na změnu výsledku by to nemělo vliv," uvedl Petráčkův trenér plavání Jiří Filip. „Vztek jsem v ten moment neměl, ale spíše mě to hodně mrzelo. Říkal jsem si proč, nejsem si vědomý, že bych v závodě v něčem pochybil," podotkl Petráček. 

Paralympijský reprezentant České republiky v plavání Arnošt Petráček, který se narodil v Písku 25. července 1991, má vrozenou vadu horních i dolních končetin. U dolních končetin se jedná o luxaci kolenních kloubů a horním končetinám chybí pažní kosti. Je držitelem několik světových a evropských rekordů, mezi jeho největší úspěchy patří zlatá paralympijská medaile z Ria, ale také vítězství na evropském šampionátu v Madeiře v roce 2016 a další. 

Pro příští rok chystá Petráček zásadní změnu. Nehodlá úplně skončit s plaváním, ale rád by si po jedenáctiletém závodním maratonu a posledních dvou velmi náročných sezonách více odpočinul, proto plánuje start jen na několika závodech. „Chci jet na mistrovství Evropy, ale chci se také hodně zaměřit na regeneraci," řekl Petráček. Rozhodnutí svého svěřence kvitují i jeho oba trenéři.

„Cítíme všichni, že je potřeba, aby si Arnošt odfrkl. Bude to regenerační rok, aby se Arnošt  po těch perných jedenácti závodních sezonách bez odpočinku mohl zase pořádně nadechnout. Následující rok bude jen o nějaké všestranné práci, aby jsme se zase během dvou let před paralympiádou mohli zase zabrat a připravit se na tuto vrcholnou akci. Myslím, že regenarační rok bude jen a jen ku prospěchu," shodli se trenéři Filip a Dvořák.

„Budu se také určitě mnohem více věnovat škole, mám co dohánět," podotkl Arnošt Petráček, který studuje na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích obor ekonomika podniku.

 


 

Kam dál?

Za minulý rok přišlo na svět v Budějcích skoro dva a půl tisíce...

úterý, 2. ledna 2018, 18:16

V Českých Budějovicích přišlo na svět loni přesně 2494 dětí. Narodilo se více kluků než holčiček. První narozené miminko v...

Wienerberger fórum 2018 přinese praktické informace a novinky z...

úterý, 2. ledna 2018, 12:12

Už po osmé přichází společnosti Wienerberger a Tondach s konferencí pro stavební profesionály. Při odborném semináři Wienerberger...

KULTURNÍ TIPY: Iva Bittová zazpívá s Jihočeskou filharmonií

úterý, 2. ledna 2018, 10:55

Kulturní program nového roku se velmi pomalu rozjíždí, ale pokud již nechcete odpočívat po silvestrovských oslavách, vypravte se...

Jihočeská filharmonie zve na mimořádný koncert s charismatickou...

pondělí, 1. ledna 2018, 15:15

Opravdovou lahůdku si hned na začátek nového roku připravila Jihočeská filharmonie. Tou je mimořádný koncert s Ivou Bittovou,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Z povalování na pohovce do nabušené show od Bastille, která rozdunila Karlín

Britská skupina Bastille v čele s Danem Smithem získává v posledních měsících ohromnou porci pozornosti a vděčí za ní hitu Happier, který utvořili společně s producentem Marshmello. Nejen tento, ale i spoustu dalších hitů skupina předvedla s účastí dvou předskokanů ze samého ostrova.

Jogurtové nápoje? Cukr vede nad ovocem

Praktická jogurtová svačina, na kterou nepotřebujete lžičku. To je asi hlavní výhoda kysaných nápojů oproti klasickým jogurtům. Pokud by byly k dostání neslazené, patřily by jogurtové nápoje k vítaným složkám jídelníčku. Ovocné jogurtové nápoje z nabídky běžných obchodů však obsahují velké množství cukru i přídatné látky. S ovocem většina z nich příliš nepočítá – tvoří jen jednotky procent obsahu.

Celní správa zajistila 33 kilogramů nebezpečného hovězího masa, to mělo skončit v jedné z českokrumlovských restaurací

Celní správa zastavila 12. února v Českém Krumlově osobní auto. Při kontrole příslušníci hlídky mobilního dohledu zjistili, že v kufru je uloženo několik desítek kilogramů syrového hovězího masa. Cizinec, který vozidlo řídil, k nákladu nepředložil žádné doklady.