Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu chce kraj na obchvat Budějc a Srubce

 
středa, 5. srpna 2015, 18:42

Na tři dny zavítala na jih Čech ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Velkou část dnešního dne strávila na Krajském úřadu Jihočeského kraje, kde se mimo setkání s hejtmanem Jiřím Zimolou například setkala i s členy Rady Jihočeského kraje. Návštěvami jednotlivých krajů během letního období chce prohloubit spolupráci s hejtmany a starosty měst a obcí.

„Nejezdím po krajích, abych viděla hejtmany, které vidím často. Chci, aby zástupci krajů, měst a obcí věděli, že v podobě Ministerstva pro místní rozvoj České republiky mají oporu,“ uvedla na úvod tiskové konference Šlechtová, která vystřídala svou kolegyni Věru Jourovou v říjnu loňského roku.

Jihočeský kraj má podle ministryně velkou zásluhu na tom, že Program přeshraniční spolupráce Česká republika - Bavorsko je třetím nejlepším z celé Evropské unie. „To je enormní úspěch České republiky. A já děkuji Jihočeskému kraji, protože ty projekty vznikají tady,“ přidala Šlechtová.

Vřelá slova jí vzápětí vrátil hejtman Jiří Zimola. Podle něj má za jejího vedení ministerstvo pro místní rozvoj pragmatický a racionální přístup a komunikuje s hlavními hráči v celé republice. „Já vnímám tohle ministerstvo jako nadřazené všem ostatním ministerstvům, protože tam najdeme úplně všechno,“ řekl Zimola.

Právě Šlechtová upozornila kraj na to, že v koncepci letecké dopravy chybí českobudějovické letiště, ačkoliv to je v kompetenci ministerstva dopravy. „Budeme to připomínkovat a žádat, aby se tam dostalo,“ uvedl hejtman. Přitom v Plané už začala druhá fáze modernizace, která by měla vyústit v certifikát pro veřejný mezinárodní provoz v roce 2017.

Kraj bude žádat o dotace hlavně na infrastrukturu

Zimola rovněž zmínil Program obnovy venkova. Na ten dává Jihočeský kraj v součtu až 100 milionů korun, což je nejvíce v celé České republice. „Myslím, že na těch vesnicích je vidět, že se v nich život nezastavil,“ poznamenal během tiskové konference.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová také otevřela téma Integrovaného regionálního operačního programu, který nahradí regionální operační programy. Rozdělovat se z něj bude 4,6 miliardy euro. „Program je zaměřen na veřejnou dopravu, hromadnou dopravu, sociální věci, investice místních akčních skupin. Vidím, že města a kraje se velice intenzivně připravují na tento program. Už jsme vyhlásili dvě první výzvy na silnice druhé a třetí třídy. A zároveň jsem vyhlásila výzvu na územní plánování, kde mohou žádat zástupci měst a obcí,“ doplnila ministryně.

Integrovaný regionální operační program je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj. O dotace bude žádat i Jihočeský kraj. Velkou část by rád získal na infrastrukturu, konkrétně na silnici mezi Novou Pecí a Zvonkovou, kde by náklady měly být 170 milionů korun, na obchvat Srubce, u kterého by náklady měly být půl miliardy korun nebo na obchvat krajského města kolem Včelné, kde se čeká investice 860 milionů korun.

To však není vše, Jihočeský kraj bude mít žádostí daleko více. „Chceme investovat i do zdravotnické záchranné služby, do nemocnic, do přístavby a rekonstrukce budovy Jihočeské vědecké knihovny za 250 milionů korun, do poradenství na základních školách, do sportovních volnočasových aktivit. Myslím si, že bychom jako Jihočeši dokázali sáhnout na valnou část celé alokace. Budeme doufat, že uspějeme,“ dodal hejtman Zimola závěrem.

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
Foto Radek Šíma
 


 

Kam dál?

V Letním kině Háječek zahrají tři českobudějovické kapely

úterý, 4. srpna 2015, 13:17

První srpnový týden si užijí hlavně filmoví fandové. Ti si jistě nenechají ujít Ozvěny anifilmu v Galerii Pod kamennou žábou nebo...

Obce řeší problém s vodou napojením na soustavu Jihočeského...

úterý, 4. srpna 2015, 12:51

Problémy s kvalitou či množstvím pitné vody vyřešily další čtyři jihočeské obce napojením na Vodárenskou soustavu jižní Čechy. V...

Nadměrný náklad pro pivovar Samson komplikoval na jihu Čech dopravu

čtvrtek, 30. července 2015, 17:58

Převoz velké nádoby do českobudějovického pivovaru Samson dnes způsobil dopravní komplikace na silnicích na Prachaticku. Nadměrný...

O jihočeské památky je zájem i v tropickém létě

čtvrtek, 30. července 2015, 11:36

I přes tropické počasí nezaznamenaly jihočeské památky v červenci výrazný propad návštěvnosti. Správci některých zámků dokonce...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš, jehož dopis dnes uveřejnilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Politolog: Spor o výměnu ministra se může protáhnout do podzimu

Není vyloučeno to, že se spor o výměnu ministra kultury protáhne až do podzimu, míní Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. Podle něj by se pak mohl rozpor protnout s některými dalšími problémy vlády a premiéra Andreje Babiše (ANO), týkajících se například rozepří mezi ČSSD a ANO kvůli státnímu rozpočtu nebo auditu Evropské komise ohledně střetu zájmů předsedy vlády. Podle Josefa Mlejnka z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy musí ČSSD v otázce výměny ministra zatlačit i na Babiše.