Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Tříkrálová sbírka vybírá peníze pro potřebné

 
úterý, 10. ledna 2017, 19:01

Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí u nás. Díky věrným koordinátorům, koledníkům i dárcům ji v roce 2017 českobudějovická charita pořádá už po sedmnácté. Jak velký bude mít úspěch, záleží na tisících lidí po celých jižních Čechách.

Tříkrálovou sbírku pořádá každoročně budějcká charita ve spolupráci s dalšími drobnějšími charitami, farnostmi, školami a mládežnickými organizacemi. Výtěžek sbírky je určen na pomoc nemocným, hendikepovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně slabším skupinám lidí, a to zejména v regionech, kde sbírka probíhá. Nejméně jedna desetina výnosu sbírky také pravidelně putuje na humanitární pomoc do zahraničí, konkrétně do zemí jako je Bělorusko, Bulharsko, Rumunsko, Ukrajina nebo Zimbabwe. Letos tříkrálová sbírka probíhá od 1. ledna do 15. ledna.

Do ulic obcí a měst vyšlo více než 1200 kolednických skupinek, které v součtu čítají přibližně tři a půl tisíce dobrovolníků. Sbírka má ustálený průběh, vedoucím skupinky musí být dospělá osoba vybavená průkazem koledníka a celé koledování podléhá přísným pravidlům. Skupinku tvoří obvykle tři koledníci v dětském věku převlečení za bájné krále, kteří se podle tradice přišli do Betléma poklonit právě narozenému Ježíškovi.

Koledníky lze dobře rozpoznat podle průkazky vystavené Charitou České republiky, takže není třeba se bát podvodníků. Průkaz obsahuje podpisy odpovědných osob, případně i razítko diecézní charity. Údaje na průkazu koledníka musí souhlasit s údaji v jeho průkazu totožnosti, který si dárce může taktéž vyžádat. Pozorně prohlédnout si lze také kasičku, do které koledníci vybírají. Ta musí být úředně zapečetěná příslušným městským či obecním úřadem nebo magistrátem. Číslo pokladničky musí souhlasit s číslem průkazky. Na kasičce je umístěna také nálepka se znakem Charity České republiky.

Napsal(a) Veronika Drdáková

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Dopravní nehoda u Vodňan, kde se osobní auto...

  • U Vodňan se čelně srazilo osobní auto s...

  • VIDEO: Po nárazu do stromu zemřel u Milevska...

  • Mladíci si v noci na českobudějovickém...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Glosa: Dočkáme se plateb kartou u dopravců přepravujících...

Lidé stále více oblibují nákupy přes internet. Internetové obchody nemusí řešit vysoké fixní...

Drbna

Na poslance za SPD měl v Praze vystartovat protestující....

Liberecký poslanec za SPD Radovan Vích se na včerejším sněmu evropských nacionalistických a...

Drbna

DRBÁRNA: Extrovert na jevišti, doma kliďas. Frontman kapely...

Pohodlně se usaďte, připravte si popcorn a něco dobrého k pití. Jdeme na to! Na dnešní večer jsem...

Drbna
 

Kam dál?

ANKETA: Vyberte největší březnovou událost roku 2016 na jihu Čech

úterý, 10. ledna 2017, 18:02

Už několik dnů vládne rok se sedmnáctkou na konci. Ale na chvilku se ještě zastavte a ohlédněte se za rokem 2016, který...

VIDEO: Na Šumavě se objevila šelma připomínající kočku divokou

úterý, 10. ledna 2017, 17:18

Fotopasti na jihočeské části Šumavy zaznamenaly pohyb šelmy, která připomíná kočku divokou. Ta zmizela z volné přírody...

Architekt Radek Vopalecký chce v Budějcích oživit koněspřežku

úterý, 10. ledna 2017, 16:14

Se zajímavým nápadem nejenom pro turisty, ale i pro samotné Budějčáky přišel architekt Radek Vopalecký z pražské...