Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Ladislav Faktor jde do boje. Potřebujeme výrazně zjednodušit zákony, říká

 
středa, 3. října 2018, 17:11

Už za pár dní se o post senátora pro Českobudějovicko a Třeboňsko popere známý Budějčák Ladislav Faktor. Více než dvacet let se věnoval Rádiu Faktor. Jeho jméno je ale kromě rádia spojeno také s rozhlednou Kleť, kam už každý Jihočech alespoň jednou za život vyrazil. Proč se rozhodl jít do politiky a co říká na otázku migrace?

Jste tady na jihu známou osobností, vaše jméno je spojeno hned s několika fenomény jižních Čech. Začněme tedy otázkou, kterou jste asi slyšel již mnohokrát. Rádio Faktor. Jak na tuto etapu svého života vzpomínáte? Co vám nejvíce utkvělo v paměti?
To by bylo na několik rozhovorů, přece jen je to více než dvacet let mého života. Vzpomínám samozřejmě v dobrém. Ani nevím, kde začít. Rádio Faktor začínalo u nás doma ve sklepě, vysílali jsme dokonce krátce „pirátsky“, tedy bez licence. Pak už jsme postupně budovali rádiovou stanici se vším všudy, technicky i personálně. Občas to byla velká jízda! Těch momentů, na které vzpomínám, je samozřejmě také mnoho. Můžou to být povodně, kdy Rádio Faktor fungovalo jako informační centrála, akce, které jsme dělali na budějckém náměstí, ale samozřejmě nejvíce jsou to lidé. Těch osobností, které rádiem prošly, byly desítky, možná stovky. Dodnes se s mnoha z nich vídám. Ti lidé byli srdcem Faktoru a patří jim největší poděkování.

Další z vašich aktivit spojených s jižními Čechami je rozhledna na Kleti. Jak jste se dostal právě k této stavbě? Proč Kleť?
Kleť mě zajímala ze dvou důvodů. Jedním byla samozřejmě potřeba vysílačů pro rádio. To, proč jsem se ale rozhodl koupit a zrekonstruovat chatu a rozhlednu na Kleti, má spíše osobní důvody. Já Kleť miloval už od dětství, to místo je unikátní a dodnes mě tam často potkáte. Rekonstrukce trvala dlouho, přece jen jde o kulturní památku. Byly doby, kdy jsem váhal, jestli jsem udělal dobře, když jsem se do něčeho takového pustil. Ale dnes vůbec nelituji, naopak. Věřím, že návštěvníci Kleti také.


Více podporovatelů Ládi Faktora najde webu.

Pojďme k aktuálnějšímu tématu – vy a politika. Kandidujete v letošních volbách do Senátu. Co Vás k tomu přimělo?
Přimělo mě k tomu jednak naléhání mých přátel, abych to zkusil. Ale zásadní rozhodnutí přišlo poté, co se po problémech se sestavováním vlády dostali zpět k rozhodování komunisti. O mně se ví, že jsem celoživotní antikomunista, měl jsem problémy dostat se na školu a vystudovat, když jsme později jako muzikanti mohli občas vycestovat do zahraničí, museli jsme pak asi 80 procent svého výdělku odevzdat „státu“, zažil jsem výslechy na Státní bezpečnosti… Nedivte se, komunisty ve vládě prostě nechci. Jsem pravicově založený, dlouhá léta jsem podnikal. Nemůžu souhlasit s tím, aby stát zase diktoval lidem, co a jak mají dělat. Děsím se toho, že postupně přicházíme o naše svobody a práva.

Jaká témata by vás zajímala, pokud byste ve volbách uspěl? Co říkáte třeba na otázku migrace?
Tak těch je spousta. Jako právníka samozřejmě oblast legislativy. Potřebujeme výrazně zjednodušit naše zákony a ne neustále přijímat nové, navíc často nekvalitní, nedomyšlené. K tomu Senát může výrazně přispět. V otázce migrace se i na základě názoru odborníků přikláním spíše k variantě větších kontrol na hranicích a pomoci na místech konfliktu, případně v zemích, kam migranti připlouvají. Nekontrolovanou migraci vnímám jako hrozbu, protože naivní pokusy o integraci lidí z tak rozdílných kultur vidím jako neúspěšné. Ti lidé mají často naprosto mylnou představu o tom, jak to v Evropě funguje, a snadno pak dochází ke konfliktům se zákonem. Bohužel.

Máte nějaké doporučení pro naše čtenáře do nadcházejících komunálních voleb?
To ani ne, jsou to svobodní lidé. Jak jsem řekl, osobně se budu rozhodovat o osobnostech na pravé straně volebního spektra. Nejspíš ale budu volit jednotlivé kandidáty napříč stranami.

 


 

Kam dál?

PŘEDVOLEBNÍ KORIDA: Lídři polických stran, hnutí a uskupení, proč by...

středa, 3. října 2018, 06:29

Budějcká Drbna se v šesté, poslední, předvolební koridě zeptala těch, kteří kandidují v komunálních volbách do zastupitelstva...

Hlavní tahy městem jsou extrémně přetížené. Radniční strategie...

úterý, 2. října 2018, 15:15

Dopravu v Budějovicích nevyřeší další zbytečné semafory. „Díky tomu, že dálniční obchvat se už za chvíli začne stavět, můžeme...

PŘEDVOLEBNÍ KORIDA: Patří městská hromadná doprava do historického...

úterý, 2. října 2018, 06:28

Městská hromadná doprava v českobudějovické Krajinské ulici. Jedno z nejdiskutovanějších témat v krajském městě posledního tři...

PŘEDVOLEBNÍ KORIDA: Bourat nebo nebourat budějckou sportovní halu?...

pondělí, 1. října 2018, 06:28

Sportovní hala v Českých Budějovicích byla už doslova na spadnutí, teda na zbourání. Na jejím místě totiž mělo vyrůst moderní...

 

Komentáře

Zipe Pezi

Je to tlachal. A koupě chaty byla hotový"křišťál". Ani s tím pravicováním to děda nemyslí příliš vážně, viz. osmdesátky, kdy se jim zle nedařilo.

čtvrtek, 4. října 2018, 16:11
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.