Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

PŘEDVOLEBNÍ KORIDA: Lídři polických stran, hnutí a uskupení, proč by měl volič dát hlas právě vám?

 
středa, 3. října 2018, 06:29

Budějcká Drbna se v šesté, poslední, předvolební koridě zeptala těch, kteří kandidují v komunálních volbách do zastupitelstva Českých Budějovic, lídrů všech čtrnácti politických stran, hnutí a uskupení, proč právě jim by měl volič dát svůj hlas.

1. díl: Bydlení v Budějcích je stále dražší a nedostupnější. Co na to volební lídři?
2. díl: Co podle volebních lídrů nejvíc pálí České Budějovice? Co je potřeba změnit?
3. díl: Volební lídři, co uděláte v případě zvolení jako první?
4. díl: Bourat nebo nebourat budějckou sportovní halu? Jak to vidí lídři?
5. díl: Patří městská hromadná doprava do historického centra Budějc? Názory lídrů se liší


Redakční otázka

Proč by lidé měli volit právě vás?

Odpovědi jsou řazeny podle vylosovaného čísla kandidátky. 


Ivan Fabián (Vize Národních socialistů) 

Milí občané Českých Budějovic, jsme jedni z vás. Nejedná se nám o koryta a prosazování zájmů svých lobbistů. Jde nám o prosazení témat, která českobudějovické občany opravdu zajímají. Ty chceme nastolit. A to tím, že je chceme zveřejňovat, a soutěžit tak s mocí peněz na billboardech. A budou-li ve vašem povědomí naši nemocní mocní, je budou muset prosazovat, jinak příště končí.

Eliška Richtrová (Realisté) 

Realisté mají kvalitní tým. Jde nám o to, aby v zastupitelstvu byli lidé, kteří nejsou zapojeni do klientelistických vazeb. Připravili jsme pro komunální kampaň program, který jistě zaujme každého občana Českých Budějovic. V programu máme 33 kroků „vpřed“ a v receptáři si lze pak najít takový návod ke splnění těchto kroků. Patří sem zejména: stavba podzemního parkoviště na Senovážném náměstí, doprava MHD zdarma, chceme přizvat občany do práce komisí, chceme lepší hospodaření s energiemi, vodou, budování retenčních nádrží na okraji města, chceme pro seniory vlastní dotační program na podporu jejich aktivit, chceme podporovat mládežnický sport, chceme chytré město.

Jana Zasadilová (Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová)

Učím etiku na Biskupském gymnáziu v Českých Budějovicích. O politiku jsme se s manželem zajímali od listopadových dní 89. roku. Zakládali jsme Občanské fórum a na počátku 90. roku jsme vstoupili do tehdejší strany lidové. Vychovala jsem dvě dcery a čtyři syny. Právě proto, že jsem matkou, chápu nutnost podpory rodiny a její význam pro naši společnou budoucnost. Nabízím celoživotní zkušenosti, chuť a energii pracovat a pomáhat.

Miroslav Joch (Česká strana sociálně demokratická) 

Nejen mě, měli by pečlivě vybírat dalších čtyiačtyřicet zastupitelů. Za sebe snad – má pracovitost.

Juraj Thoma (Občané pro Budějovice) 

Protože máme důvěryhodný program. A ten je důvěryhodný, protože ho reprezentují důvěryhodní lidé a potvrzují naše dosavadní činy a reálné výsledky z let 2010 – 2014. Podporují nás a spolupracují s námi skvělí Budějčáci – Jiří Boček, Libor Grubhoffer, Pavel Šporcl, Ladislav Zibura a další a další. No a v neposlední řadě také proto, že Budějovice řešíme rovnou s Budějčáky. Nevoláme o pokyny na něčí mobil. To vám garantujeme!

Marie Paukejová (Česká strana národně sociální) 

Mým volebním heslem je lidskost a ohleduplnost proti sobectví a netečnosti. Tak žiji, a tak se chovám ve veřejném životě a v politice. Mám nezanedbatelné zkušenosti z politiky – byla jsem dvanáct let v zastupitelstvu města České Budějovice. Jedenáct let jsem pracovala pro poslance a ministra školství Eduarda Zemana. Měla jsem unikátní možnost spolupracovat se současným prezidentem Milošem Zemanem. Před dvaceti lety jsem založila spolek Jihočeská Růže, který se zabývá odborným sociálně právním poradenstvím v České ulici v Českých Budějovicích. V Hluboké nad Vltavou v části Kostelec provozujeme Krizové centrum pro matku a dítě v Kostelci (azylový dům).  Jsem ekonomka, vystudovala jsem Vysokou školu ekonomickou v Praze. Nesnáším přetvářku, lži a zbabělost. Mám ráda přímé a otevřené lidi, nebojím se ani kritiky vlastní osoby. Nehodlám vykonávat funkci povrchně a hloupě. Zůstanu dál s občany v Českých Budějovicích a Jihočeském kraji.  

Petr Braný (Komunistická strana Čech a Moravy) 

Na otázku neodpověděl.

 

Miroslav Hajtingr (Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura) 

Protože jsem jeden z vás a vím, co obyčejné lidi trápí. Chceme se více zaměřit na, byť i drobné, problémy, které sužují občany města. Máme reálný, konstruktivní, velmi podrobný program o šestnácti stranách, který se zabývá nejen současnou situací, ale také výhledy na delší časový úsek, než je jedno volební období. Program je provázaný a vychází z celostranických programů. Máme kvalitně složenou kandidátku, kde je více než polovina žen, jsou v něm zastoupeny všechny věkové skupiny občanů. Jsou to běžní lidé jako vy, dělníci, technici, učitelé, zdravotní sestry a tad dále. Zkrátka a dobře lidé, které potkáváte denně na ulici.

Petr Sák (Pro zdraví a sport) 

Protože jsem člověk, který ví, jak vypadá život ve městě ze strany běžného občana, nikoliv profesionálního politika. Tím, že jsem dlouhá léta pracoval jako primář gynekologicko-porodnického oddělení českobudějovické nemocnice, jsem měl možnost hovořit se stovkami žen – mladých i těch v důchodovém věku. Vím, co nejvíce lidi ve městě trápí a také to, že v pozici zástupce města bych jim dokázal pomoci.

Martin Kuba (Sdružení Občanské demokratické strany a nezávislých kandidátů) 

Myslím, že mohu nabídnout jak zkušenost z nejvyšších pater politiky a řízení ministerstva, ale také to, že jsem teď šest let mimo politiku a vybudoval jsem tady v Budějovicích naši firmičku, ve které vyrábíme BatteryBox, za který jsme dostali světovou inovační cenu. Díky tomu jsem viděl hodně moderních evropských měst a vím jak vypadají, když je vedou lidé s jasnou vizí. Takovou vizi chci Budějovičákům nabídnout a myslím, že mám za sebou tým odborníků, se kterým ji prosadíme.

Tomáš Bouzek (Společně pro Budějovice - Lidovci a TOP 09) 

„Společně pro Budějovice“ chtějí pracovat nejen zástupci TOP 09 a KDU-ČSL, ale i spolek Domovina za živé město a řada nezávislých osobností, které občané znají z veřejného dění. Většina našich zástupců se našemu městu věnuje řadu let a lidé tak měli možnost poznat jejich názory a postoje. Náš program není populistický. Nebudeme další čtyři roky přešlapovat na místě, máme vize pro moderní evropské město a chceme se o nich s lidmi bavit. Otevřenost radnice vůči občanům není žádný bonus, je to samozřejmost. Obě naše strany nepracují jen na úrovni místní, ale případné přesahy umí řešit i na úrovni celostátní. Naše seskupení nabízí právě takové osobnosti, jejichž motivem je skutečný zájem o naše město, ne kšefty na radnici a v městských firmách. Slušnost není slabost.

Jiří Svoboda (ANO 2011) 

Protože je třeba započaté změny ve městě dotáhnout, protože naše hnutí neslibuje, ale garantuje. Protože nás podporuje premiér a ministři vlády a je nastartovaná přímá spolupráce ministrů s městem, protože jsme ze svého volebního programu, který obsahoval dvanáct priorit, jedenáct splnili. Protože jsme na základě širokého konsenzu koaličních i opozičních stran, s iniciativním zapojením mnoha osobností, firem, škol všech stupňů, univerzity, církve, spolků, institucí a dalších zájemců navrhli, projednali a zpracovali Strategický plán našeho města do roku 2027. Dokument, který městu chyběl. Dokument, který říká, jaké má město vize, priority, a kam se chce zcela konkrétně dlouhodobě ubírat. Neslibujeme jeho tvorbu, máme jej. Výstupy ve formě konkrétních opatření již začínají realizovat jmenované týmy. Nejdůležitější výstupy ze strategického plánu města obsahuje náš volební program. Chceme být při jeho realizaci. Někteří naši volební konkurenti byli ve vedení města i řadu volebních období, měli tedy možnost realizovat své sliby. My realizujeme to o čem jiní mluví.

Viktor Vojtko (Starostové a Nezávislí a Čisté Budějovice) 

Dali jsme dohromady kandidátku plnou silných osobností, které mají potřebnou odbornost i motivaci město změnit k lepšímu. Máme to tu všichni rádi a chceme, aby se potenciál Českých Budějovic lépe využil a ty se tak staly moderní metropolí, na kterou můžeme být hrdí. A to včetně dalších částí města mimo historické centrum. K tomu všemu směřují jak naše programové priority, tak i hodnoty, které vyznáváme. Chceme také s občany města komunikovat nejen před volbami. Takže budeme vedle racionálního řešení těch nejpalčivějších problémů, jako je například doprava, prosazovat a podporovat zlepšení obousměrné komunikace města s obyvateli.

Lukáš Mareš (Česká pirátská strana) 

Nešvarem demokracie, principielně daným, je korupce. Jakákoli politická strana je ve skutečnosti tak silná, jak silné protikorupční nástroje vlastní. Bojem proti ní se zaštiťuje většina stran, důležitá však nejsou slova, ale činy. Pirátské nástroje jsou: registr lobbistických kontaktů, otevřené účetnictví, transparentní diskuzní fórum a veškeré schůze přístupné veřejnosti. Pokud si Pirát začne dovolovat věci, které by si politik dovolovat neměl, dá mu to sežrat nejen veřejnost, ale hlavně ostatní Piráti. Kromě toho je pak naší velkou výhodou celostátní působnost, díky které máme ve straně velké množství schopných a slušných lidí, se kterými můžeme cokoli jednoduše konzultovat a kterým se, mimo jiné, zodpovídáme. Zásadní lidskou hodnotou je důvěryhodnost. Kdo o ní u Pirátů pochybuje, může si porovnat pirátské sliby s pirátskými činy.

 


 

Kam dál?

Hlavní tahy městem jsou extrémně přetížené. Radniční strategie...

úterý, 2. října 2018, 15:15

Dopravu v Budějovicích nevyřeší další zbytečné semafory. „Díky tomu, že dálniční obchvat se už za chvíli začne stavět, můžeme...

PŘEDVOLEBNÍ KORIDA: Patří městská hromadná doprava do historického...

úterý, 2. října 2018, 06:28

Městská hromadná doprava v českobudějovické Krajinské ulici. Jedno z nejdiskutovanějších témat v krajském městě posledního tři...

PŘEDVOLEBNÍ KORIDA: Bourat nebo nebourat budějckou sportovní halu?...

pondělí, 1. října 2018, 06:28

Sportovní hala v Českých Budějovicích byla už doslova na spadnutí, teda na zbourání. Na jejím místě totiž mělo vyrůst moderní...

PŘEDVOLEBNÍ KORIDA: Volební lídři, co uděláte v případě zvolení jako...

neděle, 30. září 2018, 06:39

Někdo by se pustil hned do práce, svolal radu města a začal jednat a plnit sliby, další by jasně nastínil priority nebo vize, ale...

 

Komentáře

Jan C

Škoda, že pan Svoboda nerozepsal těch 11 splněných priorit nějak konkrétně, to bych si opravdu moc rád přečetl. Tvl, jak může být někdo takhle zoufale mimo?

středa, 3. října 2018, 14:10
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.