Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Juraj Thoma: Budějovice řešíme s Budějčáky

 
pondělí, 24. září 2018, 15:20

Primátor, který rozčeřil kalné vody budějovické politiky, rozhýbal město, otevřel radnici občanům a postavil do latě městskou policii. Zkušený politik, který poslední roky jako opoziční zastupitel sleduje, jak jeho milované město řídí amatéři, kteří rozbořili, co mohli, ale nic moc nového nepostavili. A co postavit chtěli, od toho nakonec sami couvli. Pokud se neznáte, seznamte se: Juraj Thoma.

Co považujete v politice za nejdůležitější?
Bavit se s lidmi. Občané nám dali svou důvěru, je třeba je neustále informovat, jak s ní nakládáme. Je třeba neustále vysvětlovat, co radnice dělá a proč to dělá. Chovat se transparentně, předcházet zbytečným nedorozuměním, které otravují atmosféru ve městě. Spolupracovat s občany, neválčit s nimi.

To se současné koalici ANO-ODS-ČSSD-KDU-ČSL s podporou KSČM moc nedařilo.
Bylo to příšerné! Lhostejnost hraničící s arogancí! Křiklavým případem je zavedení parkovacích zón na Pražském předměstí. Není možné lidem přes noc namalovat čáry před domem a nic jim neříct! Veřejná projednání těch několika málo projektů, co se pokusili zrealizovat, se také jaksi „nedařila“, až jsme je místo nich museli svolávat sami. Otevřené dveře primátora pak byly skoro výsměch – váš primátor za ANO vám, občané, věnuje dvě hodiny měsíčně. Když jsem vedl město já, kdokoliv si se mnou mohl kdykoliv sjednat schůzku.

Juraj Thoma (*1969) je vzděláním archeolog, politickou kariéru začínal jako opoziční zastupitel za ODS v roce 1998. V roce 2006 byl zvolen, stále ještě za ODS, primátorem. Odmítl však poslouchat „knížecí rady“ z Hluboké a vyhodil z radnice „chráněného“ tajemníka. Za to byl vlastní stranou odvolán. S nově založeným hnutím Občané pro Budějovice vyhrál další volby a stal se v roce 2010 znovu primátorem. V uplynulém volebním období byl řadovým zastupitelem, když se Občané pro Budějovice stali nejsilnějším a takřka jediným opozičním hnutím.

Občané pro Budějovice celé léto chodili po městě s pocitovou mapou a řešili problémy lidí v jednotlivých čtvrtích a na sídlištích. Co jste zjistili?
Potvrdili jsme si, že Budějčáky jejich město baví, zajímají se o něj. Nasbírali jsme přes tisíc (!) podnětů, spoustu z nich velmi jednoduše řešitelných. Jen kdyby to lidé měli komu říci, kdyby je někdo vyslechl. Drtivá většina stížností byla na úklid a pořádek ve městě.

Co s tím?
To je zodpovědnost primátora. Musí umět zatlačit na firmu, která pro město uklízí ulice a sváží odpad, a vynutit si plnění smlouvy. Já jsem to už několikrát zažil. Pohrozil jsem však výpovědí a situace se zlepšila. Nebylo mi jedno, jak naše město vypadá. A my jsme připraveni výpověď dát, pokud ke zlepšení nedojde. Občané si za své peníze zaslouží lepší služby!

A co sídliště?
Na Máji si lidé chválili preventisty, které jsme zavedli. Avšak třeba ne všechny úpravy veřejných prostranství, která se obměnila v rámci regenerace Máje, jsou zcela funkční. Ale tak to bývá, něco se naplánuje, až realita to prověří. Jsme připraveni se s lidmi bavit o dalších změnách.

Přestože na Máji přibylo v rámci regenerace 400 parkovacích míst, není to dost, protože aut přibývá. Před deseti lety místní upřednostňovali stání u domů na ulici, teď už by měli zájem i o jiné možnosti. Nazrál čas stavět parkovací domy. Na Vltavě, Máji i Šumavě má město pozemky, kde mohou vzniknout – takže, postavme je.

Zodpovědností primátora je také městská policie. Vy jste zavedl obvody, omezil „botičkování“, reorganizoval hlídkovou službu i vedení. V poslední době však stížností na městskou policii přibývá.
Protože jí chybí pevné vedení a motivace. Strážníci byli opět degradováni na vybírače pokut za parkování a obvody byly zrušeny. Přitom místní znalost strážníků považuji za zásadní pro jejich práci, stejně tak je důležité, aby je znali občané v místech, kde působí. Je třeba vrátit městské policii důstojnost a motivaci. A každá čtvrť musí mít svého strážníka.

Máte taky mobil na Andreje?
Podle billboardů po celé republice to vypadá, že ho má najednou spousta lidí. Ne, nemám. A současný primátor ho buď celé čtyři roky také neměl, nebo Andrej na Budějovice kašle. Já Budějovice řeším s Budějčáky.

 


 

Kam dál?

Aktualizováno 27. září 2018, 15:00

Miroslav Joch odpovídal čtenářům Drbny

čtvrtek, 20. září 2018, 19:16

Chystáte se ke komunálním volbám, ale řešíte dilema, komu dát svůj hlas? Chtěli byste znát odpovědi na své otázky kolem...

Aktualizováno 25. září 2018, 8:30

Jiří Šesták odpovídal čtenářům Drbny

pondělí, 17. září 2018, 12:10

Chtěli byste znát odpovědi na své otázky kolem aktuálního dění v jižních Čechách a především pak na Českobudějovicku a Třeboňsku?...

Chceme, aby si budějovičtí senioři život ve městě víc užívali, říká...

neděle, 23. září 2018, 17:46

Občanská demokratická strana chce nabídnout českobudějovickým seniorům lepší a levnější život. „Vyspělost každé společnosti se...

Viktor Vojtko: Jsem připraven řešit opravdové problémy města

pátek, 21. září 2018, 11:36

V nastavení moderního systému řízení, zlepšení komunikace a v rozvoji cestovního ruchu vidí svůj nezanedbatelný příspěvek Českým...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.