Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Viktor Vojtko: Jsem připraven řešit opravdové problémy města

 
pátek, 21. září 2018, 11:36

V nastavení moderního systému řízení, zlepšení komunikace a v rozvoji cestovního ruchu vidí svůj nezanedbatelný příspěvek Českým Budějovicím volební lídr hnutí Starostové a Nezávislí Viktor Vojtko. Tento čtyřicetiletý vedoucí katedry obchodu a cestovního ruchu, pedagog a vědec Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity vstoupil do politiky hlavně proto, že mu v ní chybí koncepčnost, využití nových poznatků v praxi a zapojení charakterních a schopných lidí do veřejného rozhodování.

Proč jste se rozhodl kandidovat?
Politiku sleduji už dlouho a vidím kolem sebe spoustu problémů, které by šlo určitě řešit lépe. A to zejména díky komunikaci města k občanům a s občany. Kdy byl například naposledy primátor města mimo radnici mezi lidmi? Politika je ale hlavně o lidech, nejen o technických řešeních a penězích. V tom vidím výzvu a také svůj potenciální příspěvek, protože s lidmi pracuji celý život a baví mne to.

V čem tedy vidíte největší problémy Českých Budějovic?
Když jsem zmínil komunikaci města s občany, tak my jsme si v červnu a červenci provedli u obyvatel drobný průzkum. Z něj vyplynulo, že jako největší problém vnímají aktuálně obyvatelé nepříliš překvapivě dopravu a parkování. Ale hned mezi další významné problémy patří již zmiňovaná komunikace města s občany, plány na rozvoj obce, práce městské policie, jednání úředníků, ceny bydlení nebo podmínky pro podnikání.

Mimo zpětné vazby od obyvatel je ale důležité i srovnání s jinými městy. A z něj také vyplývá řada problémů k řešení. Proč máme například nejdražší poplatek za odpady ze všech krajských měst, a ještě se má zvyšovat? Proč vydáváme ročně přes dvacet milionů za konzultační, poradenské a právní služby, když je na městě o deset procent víc zaměstnanců (bez městské policie) než ve zcela srovnatelném Hradci Králové? Proč patří Teplárna České Budějovice podle Hlídače státu mezi subjekty, které utajují nejvíce dodavatelů?

Těchto otázek bychom našli ještě víc a možná to vše má své racionální důvody, ale bez odpovídajícího vysvětlení si můžeme jenom domýšlet, komu se to hodí a proč.

Jak si představujete, že by se tyto problémy měly řešit?
V první řadě si myslím, že by vedení města mělo s odbornou péčí reprezentovat zájmy všech významných skupin obyvatel, nejen těch vybraných. A k tomu je nutné nastavit pravidla, která zajistí, že tyto zájmy budou jasně viditelné nejen při volbách, ale i v průběhu volebního období.

Shrnu-li to v úplně krystalické podobě, jde o to znát a navštěvovat různé části města, nebát se vyjít mezi lidi, ptát se jich na opravdové problémy, nastavit podle toho priority, problémy řešit na odborné úrovni včetně jejich zpětného hodnocení a umět svá rozhodnutí vysvětlit a obhájit. To se bohužel u stran, které v současnosti vládnou na radnici, neděje.

A co byste prosazoval jako první?
Jako první určitě každoroční reprezentativní dotazování občanů ohledně jejich spokojenosti a názorů na záměry a problémy města. Jeho výsledky by pak měly být veřejně k dispozici. A nejlépe by pak zlepšení celkové a dílčích spokojeností mělo být i jedním z měřitelných strategických cílů. Druhým krokem by měl být funkční městský elektronický zpravodaj, ve kterém se občané včas dozvědí, co a proč se chystá. Výhodou těchto nástrojů je to, že nejsou nijak finančně náročné, nicméně mají nezanedbatelný přínos.

Spolu s tím ale máme ve svém programu jako Starostové a nezávislí a Čisté Budějovice celou řadu dalších konkrétních návrhů a opatření pro zlepšení dopravy a parkování, veřejného prostoru a životního prostředí, vzdělávání, kultury, sportu a cestovního ruchu.  A také jsme k tomu schopni získat a využít zkušenosti z jiných měst, kde úspěšně působíme.

Budu rád, když se o tom čtenáři přesvědčí sami na našem webu. A pomůžou nám svým hlasem řešit opravdové problémy v Českých Budějovicích tak, aby tu opravdu chtěl žít každý.

 


 

Kam dál?

Aktualizováno 27. září 2018, 15:00

Miroslav Joch odpovídal čtenářům Drbny

čtvrtek, 20. září 2018, 19:16

Chystáte se ke komunálním volbám, ale řešíte dilema, komu dát svůj hlas? Chtěli byste znát odpovědi na své otázky kolem...

Aktualizováno 25. září 2018, 8:30

Jiří Šesták odpovídal čtenářům Drbny

pondělí, 17. září 2018, 12:10

Chtěli byste znát odpovědi na své otázky kolem aktuálního dění v jižních Čechách a především pak na Českobudějovicku a Třeboňsku?...

Thoma vysvětlil čtenářům Drbny odchod a návrat do hnutí, popsal i...

čtvrtek, 20. září 2018, 17:05

Dnes odpoledne mohli lidé v online chatu na Budějcké Drbně pokládat otázky lídrovi hnutí Občané pro Budějovice Juraji Thomovi....

Obálky s hlasovacími lístky by měly být voličům rozeslány nejpozději...

čtvrtek, 20. září 2018, 15:49

Komunální i doplňovací senátní volby se blíží mílovými kroky. Zastupitele a někde i senátory si budeme volit 5. a 6. října. A...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.