Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Osmadvacet let je starostou Nákří, kde mají vlastní volební pravidla. Znovu už nekandiduje

 
úterý, 18. září 2018, 06:34

„Já si chvíli odpočinu, sednu si tady k té naší čerstvě zasazené lípě a můžu si s vámi povídat," neodmítá rozhovor starosta Nákří Pavel Božovský. A to ani přes rozdělanou práci, sekal totiž trávu na obecním uprostřed vsi. Sedmašedesátiletý, stále velice vitální, muž je už osmadvacet let starostou této nevelké vesničky nedaleko Temelína na Českobudějovicku. Ale pro letošní říjnové volby už jeho jméno na kandidátce není. Rozhodl se totiž z veřejného života obce odejít.

„Osmadvacet let, to už toho bylo snad dost, nemyslíte?" směje se sedmašedesátiletý Pavel Božovský. „Je to hlavně kvůli manželce, která je nemocná. Chci jí věnovat více času a také si už chci i já trochu odpočinout," vysvětluje už vážněji starosta Nákří. Ta o sobě dala vědět tím, že si vytvořila vlastní volební pravidla, která jsou podle místních spravedlivější. Před volbami vždy uspořádali anketu, jejíž výsledky byly závazné a lidé pak podle nich hlasovali. Samotné volby do obecního zastupitelstva se oficiálně konat musely, ale byly už jen formalitou.

V anketě vždy předem vybrali, kdo má kandidovat a kdo se má stát starostou. V obci nejsou politické strany. Aby nebyl porušen volební zákon, musí existovat pouze jedna kandidátka. Účast v anketě byla pokaždé vyšší než v samotných volbách a nikdy neklesla pod 83 procent. 

Vybírali zastupitele i starostu anketou

V Nákří nedaleko Temelína, kde žije 227 obyvatel, má přímá volba starosty dlouholetou tradici, tímto způsobem začali vybírat hlavu obce, už v roce 1990. Právě v roce, kdy se starostování chopil Pavel Božovský. A vydrželo jim to dodnes. Oběma. Jak volebnímu pravidlu, tak Pavlu Božovskému.

„Je to tak. Anonymní anketa má u nás už dlouholetou tradici. Vždy pár měsíců před oficiálními volbami jsme rozdali anketní lístky, do každé domácnosti. Místní na ně mohli napsat jména těch, které by chtěli mít v zastupitelstvu a také to, co by chtěli změnit k lepšímu. Lidé později vhazovali své návrhy anonymně do hlasovací schránky, se kterou dobrovolníci obcházeli obec. Zástupci místních spolků a starého zastupitelstva potom obálky otevřeli a sestavila se nová kandidátka pro komunální volby a v podstatě také volební program," vysvětluje princip ankety starosta Božovský.

„Člověka, který byl navržený, jsme se vždy zeptali, jestli chce kandidovat," podotýká Pavel Božovský, podle kterého tento způsob v Nákří fungoval hlavně díky tomu, že jsou malou obcí. A dodává, že by lhal, kdyby tvrdil, že ho celá ta dlouhá léta netěšila důvěra lidí z Nákří. „Ono ale řídit malou vesničku je úplně něco jiného, než kočírovat velkou ves nebo město," myslí si starosta Nákří. „My si tady vidíme do talíře," konstatuje Pavel Božovský, za jehož starostování neměl obecní úřad nikdy určené úřední hodiny. Byl jsem v úřadě pořád, ale hlavně o víkendech. Logicky, to lidé měli čas, ve všední dny byli v práci. Úřad jsem měl i doma, v ložnici, takový malý pracovní koutek. Ale to neznamená, že bych na obec nechodil. Ovšem, když někdo potřeboval, věděl, že mě zastihne doma, tak co by chodil na obec. Ale když přišel někdo v poledne, to vždycky hodně rozčílilo moji ženu. Že se připravuje s obědem a že si ho pak ani v klidu nesním," říká s úsměvem Božovský. 

Po úřadě se Pavlu Božovskému bude stýskat

Starosta si živě vzpomíná i na své začátky ve funkci před osmadvaceti lety. Byl prý pořád zvyklý něco dělat a chtěl něco dělat. I pro ostatní. A podle Božovského by každý měl v rámci svého aktivního života něco pro obec udělat. A jaké byly začátky starostování? „Bylo to jednodušší. Pořád se přitvrzuje, pořád a velmi často se mění směrnice, vyhlášky, zákony, a hlavně té úředničiny a papírování přibývá. To už pomalu nemá člověk čas ani na nic jiného," povzdechl si starosta, kterého ale vedení obce vždycky hodně bavilo a stále baví. Je místním rodákem a v tom vidí spoustu výhod. Vždycky tak věděl s čím se na koho obrátit, zná dokonale místní poměry. „I když možná mnohdy by to měl člověk odjinud jednodušší. Ale ty výhody znalosti místních poměrů asi převažovaly," přemýšlí Pavel Božovský, který byl celých osmadvacet let neuvolněným starostou. Takže úřadu se věnoval až po práci, byl elektrikářem, později energetikem. Teď už je v důchodu.

„Jsem rád, že se mi povedlo dotáhnout do konce vodovod, do části obce i plyn. Připravili jsme za tři miliony korun připojení na čističku. Vybudovali jsme sběrné místo. Připravené jsou také parcely na stavbu domků. Jsem hlavně rád, že jsem po celou dobu dokázal obec vést slušně, a že nám tady celkem daří a dobře žije," říká starosta Nákří, kterého prý jen tak něco nerozhází. „Křikem, hádkami a handrkováním stejně člověk ničeho nedosáhne. Vždycky je lepší se v klidu domluvit. A tak to mám i já, snažím se se všemi vyjít," dodává Božovský, jehož zástupcem na obci byl po celých osmadvacet let jeden muž. Místostarostou Nákří byl po celou dobu Václav Mikoláš.  

A co ještě potřebuje starosta Nákří za posledních několik málo dní v úřadě stihnout. „Já mám asi hotovo," směje se. Sedmašedesátiletý Pavel Božovský zároveň ale přiznává, že si vůbec nedovede představit, že nebude starostou. „Věřím ale, že si brzy zvyknu, i když to bude asi chvíli trvat. A vím, že se mi po tom kalupu starostovském bude stýskat. Tak přece jen, osmadvacet je osmadvacet let. Je to kus života," dodává starosta, který ale věří, že se na zaslouženém odpočinku nudit nebude. „Určitě budu pomáhat, kde bude potřeba. A hlavně dodělám všechny resty doma, všechno to, co jsem manželce nasliboval a neudělal, protože na to nebyl čas. Třeba konečně už vymaluju tu ložnici," tvrdí Pavel Božovský z Nákří.

Napsal Yvetta Chmelová | Foto Petr Pokorný, nakri.cz
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 25. září 2018, 8:30

Jiří Šesták odpovídal čtenářům Drbny

pondělí, 17. září 2018, 12:10

Chtěli byste znát odpovědi na své otázky kolem aktuálního dění v jižních Čechách a především pak na Českobudějovicku a Třeboňsku?...

Aktualizováno 20. září 2018, 13:00

Juraj Thoma odpovídal čtenářům Budějcké Drbny

čtvrtek, 13. září 2018, 18:31

Chystáte se k volbám, ale řešíte dilema, komu dát svůj hlas? Chtěli jste znát odpovědi na své otázky kolem aktuálního dění v...

ANKETA: Třeboň vymezila místo pro vylepování předvolebních plakátů

pondělí, 17. září 2018, 10:58

Do začátku komunálních voleb zbývají necelé tři týdny. Politické kampaně jsou v plném proudu, ulice měst zaplňují předvolební...

Martin Kuba: České Budějovice stagnují! Politici by neměli město jen...

čtvrtek, 13. září 2018, 13:38

Lídr kandidátky ODS a Nezávislých, podnikatel a bývalý ministr průmyslu a obchodu, který poprvé kandiduje na primátora Českých...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.