Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Piráti chtějí otočit kormidlem, aby komunální politika v Budějcích konečně nabrala jiný směr

 
pondělí, 16. července 2018, 17:18

Pilíře programu a také ty, kteří povedou kandidátku do podzimních komunálních voleb, představili dnes, v pondělí 16. července, českobudějovičtí Piráti. Lídrem je lékař Lukáš Mareš.

Osmičlenné čelo kandidátky českobudějovických Pirátů tvoří tři ženy a pět mužů. Kromě lékaře Lukáše Mareše je mezi nimi právník, novinářka Kateřina Hůlková, softwarový inženýr Jaroslav Hansal, ředitelka školy Adéla Kučerová, programátoři Josef Špak a Jan Hošek, nebo vychovatelka Zuzana Kudláčková.

Do voleb jdou Piráti s podporou Zelených a nestraníků. Jejich společným programem se prolíná otevřenost města a zapojování občanů do rozhodování o věcech veřejných. Toho chtějí dosáhnout pomocí místních konzultací a referend a také pomocí zavedení participativního rozpočtu.

Město má být transparentní, to znamená automaticky poskytovat všechny informace občanům a zajistit skutečně průhledné hospodaření městských firem. Do jejich vedení nesmí být vybíráni lidé na základě svých nadstandardních vztahů či rodinných konstelací, ale na základě odborného přehledu,“ uvedl lídr kandidátky, lékař radiolog českobudějovické nemocnice Lukáš Mareš. „Pirátská strana chce otočit kormidlem, aby se komunální politika konečně vydala jiným směrem,“ dodal.

Jihočeskou metropoli chtějí Piráti proměnit v chytré město prostřednictvím kvalitních technologií, ze kterých bude profitovat město, podnikatelé i obyvatelé. Vyhnou se ale plýtvání peněz na předražené digitální „hračky”, jako jsou například chytré lavičky. Technologie obyvatelům umožní vyřizovat si své věci s úředníky převážně z domova namísto trávení času ve frontách na přepážkách. 

Piráti jsou pro zřízení samosprávných městských částí, čtvrtí, namísto centralizovaného řízení. „V delším časovém horizontu se zamýšlíme i nad konceptem Velkých Budějovic, to znamená rozšíření Budějovic o okolní obce. Budějovice jsou krajské město s nejmenší rozlohou v republice. To omezuje udržitelný rozvoj města i celé aglomerace. Připojené obce si budou moci ponechat místní zastupitelstvo a větší část ze zvýšených příjmů dle rozpočtového určení daní,“ upřesnil jeden z bodů programu Pirátů Jaroslav Hansal.

Zkvalitnění služeb města plánují Piráti pro všechny generace včetně mladých rodin. „Chceme upustit od zatuchlého školství. Základní a mateřské školy, které město zřizuje, mají dostávat pravidelnou podporu ve formě vzdělávání jejich ředitelek a ředitelů o inovativních přístupech a také ve formě finanční podpory, například na posílení pedagogických týmů tak, aby školky zvládly kvalitně pečovat i o dvouleté děti. Chceme zrušit spádovost škol a školek, to považujeme za nesmyslné,“ řekla další z čela kandidátky Kateřina Hůlková.

 


 

Kam dál?

Senátorské křeslo bude obhajovat Jiří Šesták a usilovat o něj bude...

pátek, 29. června 2018, 16:16

Obhajobu postu senátora potvrdil Jiří Šesták. Jeho kandidaturu do Senátu Parlamentu České republiky v obvodu, který zahrnuje část...

ODS povede do komunálních voleb Kuba, Občany pro Budějovice Thoma a...

pondělí, 25. června 2018, 19:37

Kandidátky pro podzimní komunální volby představily dnes, v pondělí 25. června, některé českobudějovické strany a hnutí. ODS...

Komise v Českých Budějovicích nabízela i lístek s Fischerovým jménem

pátek, 26. ledna 2018, 17:30

Při druhém kole prezidentských voleb nabízel minimálně jeden českobudějovický okrsek asi patnáct minut voličům hlasovací lístky...

Pro druhé kolo voleb bylo vydáno téměř dvojnásobné množství volebních...

pátek, 26. ledna 2018, 13:17

Úderem čtrnácté hodiny se dnes, v pátek 26. ledna, znovu otevírají volební místnosti. Česká republika se po druhém kole...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.