Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Analýza prvního kola prezidentských voleb

 
úterý, 16. ledna 2018, 13:31

Prvního kola voleb se zúčastnilo jen o trochu více lidí než v prezidentských volbách před pěti lety, což umožňuje přesné porovnání obou voleb. Letos volby dopadly mnohem jednoznačněji než ty minulé; postupující kandidáti získali dohromady více než 65 procent hlasů, zatímco před pěti lety to bylo jen 47,6 procent hlasů. Naopak další kandidáti zaostali za očekáváními předvolebních průzkumů. Vysvětlení pro to může být několik.

Miloš Zeman je více polarizující osobou, než byl před pěti lety, má velké množství vyhraněných příznivců a odpůrců. Největší část jeho odpůrců se postupně ustavila kolem osoby Jiřího Drahoše, který byl i v médiích propagován jako kandidát s největší šancí porazit Miloše Zemana. V roce 2013 byli dva kandidáti na třetím a čtvrtém místě poměrně blízko postupujícím kandidátům. Letos to bylo jinak. I kandidát na třetím místě by musel více než zdvojnásobit svůj výsledek, aby postoupil do druhého kola.

Počty hlasů – kde brát? 

V absolutních číslech pak Miloš Zeman překonal svůj výkon z roku 2013 o 700 tisíc hlasů, ale také zaostal za svým výkonem z kola druhého o podobné číslo 700 tisíc hlasů. Je samozřejmě otázkou, kolik voličů Zemana se k prvnímu kolu nedostavilo, protože považovali postup současného prezidenta do druhého kola za jasný, ale 700 tisíc jich velmi pravděpodobně nebylo.  

Druhé kolo tak bude pravděpodobně hlavně o názoru voličů na osobu Miloše Zemana, cílovou skupinou obou kandidátů však budou voliči neúspěšných kandidátů. Drahoš se je bude snažit přesvědčit, aby k volbám přišli, protože je lepší než Zeman. Zeman se naopak bude snažit je od volební účasti odradit. Dá se čekat, že čím nižší účast, tím lépe pro Zemana.

Debaty jako Drahošova taktická chyba?

Oproti prvnímu kolu Miloš Zeman přijal výzvu Drahoše k účasti na předvolební debatě. To, že se nějaká debata bude konat, však ještě není vůbec jisté. Oba kandidáti se nepochybně budou snažit upravit parametry debaty tak, aby vyhovovaly co nejvíce právě jejich osobě (místo, moderátor, publikum, sezení/stání atd.). A může se tak stát, že požadavky obou kandidátů budou příliš odlišné a k žádné debatě nedojde. 

Pokud k debatám přeci jen dojde, favoritem je Zeman, který navíc nemá moc co ztratit – jedině snad kdyby během debaty zdravotně zkolaboval. Naopak Drahoš může ztratit voliče jak přílišnou agresivitou, tak přílišnou pasivitou. Z tohoto hlediska se výzva k debatě od Drahoše zdá být taktickou chybou. 

Co další?

Co se týče budoucnosti kandidátů, pro Michala Horáčka, Mirka Topolánka a Vratislava Kulhánka znamenají tyto volby alespoň dočasný konec jejich politické kariéry, jelikož jejich výsledky zaostaly za očekáváními. 

Naopak pro Pavla Fischera a Marka Hilšera mohou jejich solidní výsledky být začátkem další politické kariéry. Názorově je Fischer nejblíže asi ke KDU-ČSL, Hilšer pak ke středovým stranám jako jsou Piráti, TOP 09 nebo možná i Zelení. Zvláště pro KDU-ČSL by mohla být „akvizice“ Fischera velmi zajímavá, je však otázkou, zdali bude stávající vedení strany ochotné předat vedení strany nováčkovi. Teoreticky by se mohli ještě pokusit založit vlastní strany, ale na to jejich výsledky a politické vazby nejspíše nejsou dostatečně vysoké, navíc je s personálním zabezpečením strany spojeno skutečně mnoho práce a problémů (jak se mimo jiné ukázalo i v případě Věcí veřejných nebo ANO 2011, jejichž autoři měli mnohem větší finanční zázemí). 

Co se týče Petra Hanniga, ten dopadl podobně jako ve svých předchozích volebních kláních a dá se očekávat, že ho opět brzy uvidíme jako kandidáta. Možná už v letošních senátních volbách. Jiří Hynek pak sice získal výrazně více hlasů než Realisté, kteří jej navrhli, v jeho případě ale jde spíše o Pyrrhovo vítězství. Není totiž jasné, jak by mohl dále zaujmout větší počet voličů. 

Vyostří se?

Kampaň před druhým kolem bude pravděpodobně velmi ostrá, kuloáry již kolují informace o tom, že se lidé kolem Zemana sestavují kompromitační materiály na Jiřího Drahoše. Dá se tedy očekávat, že kampaň bude ještě výrazně tvrdší, než byla v druhém kole před pěti lety. Nejzákeřnější část pak bude probíhat bezprostředně před druhým kolem, kdy již nebude čas na vyvrácení obvinění. Čekají nás tedy dva „velmi zajímavé“ týdny.

Napsal(a) Michal Hejl | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

GLOSA: Drahoš kontra Zeman, rukavice dolů a deset let v Rusku

pondělí, 15. ledna 2018, 11:37

Zahřívací kolo skončilo, ring je volný a dá se čekat, že soupeři do druhého kola prezidentské volby vtrhnou bez rukavic. Jde...

KOMENTÁŘ: V prvním kole prezidentských voleb nedošlo k překvapení

sobota, 13. ledna 2018, 18:15

Po poměrně dlouhé době se nekonalo velké překvapení a předvolební výzkumy se nemýlily, respektive správně odhadly kandidáty...

ANKETA: Z prvního kola volby prezident nevzejde. Rozhodne se mezi...

sobota, 13. ledna 2018, 17:50

O tom, kdo bude v příštích pěti letech prezidentem, se rozhodne až za dva týdny, v pátek 26. a v sobotu 27. ledna. V nynějším...

VIDEO: První den volby prezidenta skončil. Odvolili už i všichni...

pátek, 12. ledna 2018, 22:24

Prvních osm hodin přímé volby prezidenta České republiky dnes, v pátek 12. ledna, ve 22:00 hodin skončilo. Naplnily se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.