Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

ANO je nesmírně silným vítězem voleb, hrozí opojení mocí, říká Michal Horáček

 
neděle, 22. října 2017, 09:41

ANO je podle kandidáta na prezidenta Michala Horáčka nesmírně silným vítězem voleb. Obrovskou moc může využít prospěšně, třeba k zahájení důchodové reformy. Hrozí ale podle něj také nebezpečí opojení mocí. Porážku ČSSD označil za drtivou. Podle dalšího uchazeče o Hrad Jiřího Drahoše je výsledek největší politickou změnou od roku 1989.

Jsme svědky podivuhodného úkazu, vítěz voleb je nesmírně silný. To jsme tady neměli," poznamenal. ANO si podle něj může vybrat jakéhokoli koaličního partnera, kterého navíc bude moci kdykoli vyměnit. "Něco takového je bezprecedentní. S takovou obrovskou mocí se pojí obrovská odpovědnost. Je možné, že takovou silnou politickou pozici lze využít velmi prospěšně, třeba konečně udělat důchodovou reformu," řekl.

Zároveň vidí nebezpečí opojení moci. Zejména, pojí-li se s mocí mediální a finanční," podotkl. Jako důležitou proto vidí úlohu příštího prezidenta, který může být protiváhou systému a případná nebezpečí eliminovat.

Výsledky voleb svědčí o tom, že klasické dělení na ose pravice levice nebylo předmětem těchto voleb. Porážku ČSSD považuje za drtivou. Myslím, že to překvapilo všechny, že jejich propad je tak obrovský," dodal.

Kulhánek: Program SPD je mé duši na míle vzdálený

Pro dalšího prezidentského kandidáta Vratislava Kulhánka není překvapením vítězství hnutí ANO ani úspěch Pirátů, ale obrovský propad sociální demokracie a také úspěch SPD Tomia Okamury. „Program této strany je mé duši na míle vzdálený,“ řekl a dodal: „Z výsledku voleb mám spíše neutrální pocit, který trochu převažuje do minusových hodnot, jestli to jde takhle nějak shrnout.“

Úspěch Pirátů mají podle jeho slov „na svědomí“ také prvovoliči, které jejich program oslovil. „Určitě to není žádné neštěstí,“ uzavřel.

Drahoš: Výsledek voleb je největší politickou změnou od roku 1989

Výsledek voleb je podle uchazeče o Hrad Jiřího Drahoše největší politickou změnou od roku 1989. Pro nejbližší období končí střídaní vlád pravice a levice, řekl bývalý předseda Akademie věd. Poděkoval lidem, kteří přišli k volbám.

Vidím výsledek voleb jako největší politickou změnu od roku 1989 a vypadá to, že pro nejbližší období skončilo tradiční střídání vlád pravice a levice," řekl. Vítězství ANO se dalo podle něj očekávat.

Poznamenal, že ve volbách uspělo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), zisk tohoto hnutí je ale částečně vyvážen poklesem hlasů pro KSČM.

V tiskovém prohlášení uvedl, že volební výsledek nesmí vést ke změně základních hodnot a orientace České republiky. „Proto si přeji, aby teď všichni zúčastnění postupovali v duchu ústavy a ve prospěch občanů této země," poznamenal.

Napsal(a) Michael Daněk
 


 

Kam dál?

Volební odezvy: Jak budou vypadat možné povolební koalice?

neděle, 22. října 2017, 07:42

Před volbami se politici obvykle předhánějí v kategorických tvrzeních, s kým po volbách nepůjdou do vlády. Političtí matadoři se...

VOLBY 2017: Bez nás nesestaví zbytek stran vládu, raduje se hnutí ANO...

neděle, 22. října 2017, 00:30

ANO je suverénním vítězem voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Hnutí Andreje Babiše získalo hlasy od 1...

VOLBY 2017: Je to smutný den pro každého sociálního demokrata,...

sobota, 21. října 2017, 21:06

Sociální demokracie utrpěla políček, je třeba vzít tento výsledek v potaz a zamyslet se, co dál, uvedl ve volebním štábu Milan...

VOLBY 2017: ANO slaví triumf, pro ČSSD jsou výsledky debaklem. Uspěli...

sobota, 21. října 2017, 19:14

Suverénním vítězem letošních voleb do Poslanecké sněmovny je vládní hnutí ANO Andreje Babiše. Druhá skončila ODS s...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.