Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VOLBY 2017: Také pacienti v českobudějovické nemocnici mohli volit

 
pátek, 20. října 2017, 20:03

Někteří lidé hospitalizovaní v českobudějovické nemocnici v termínu voleb do Poslanecké sněmovny České republiky uplatnili své volební právo na základě zápisu do zvláštního seznamu voličů nebo po předložení voličského průkazu.

Českobudějovická nemocnice již tradičně umožnila svým pacientům vhodit hlasovací lístek s jejich kandidáty do volební urny. „Máme zkušenosti s přípravou a průběhem voleb v našem zdravotnickém zařízení, a i tentokrát jsme byli připraveni. Všichni pacienti, kteří projevili zájem a splnili zákonné podmínky, mohli volit v prostorách nemocnice,“ potvrzuje předseda představenstva Nemocnice České Budějovice Břetislav Shon.

Možnost volit využila i Miroslava Tomanová. „Jsem z Humpolce. Ležím tady s totální endoprotézou kolene. O volbách ví většina pacientů, i sestřička se nás ptala, takže jsem toho hned využila. Volit chodím skoro vždycky. Letos jsem měla jasného favorita, ten se od posledně změnil. Stranu jsem vybírala podle toho, aby tu bylo bezpečno, abych se nebála nikam pustit děti a nebyli tu migrani,“ řekla ke své volbě pacientka.

Dlouhodobě hospitalizovaní pacienti, kteří měli zájem volit v nemocnici, jsou zapsáni ve zvláštním seznamu voličů. V zákonném termínu bylo v tomto seznamu zapsáno 67 pacientů českobudějovické nemocnice. Lidem, kteří plánovali krátkodobou hospitalizaci v nemocnici v termínu voleb, nebo nevěděli, kde se budou v tyto dny pohybovat, umožnil volbu voličský průkaz. Ten si mohli v předstihu opatřit. „Po jeho předložení a potvrzení totožnosti můžou volit v kterékoliv volební místnosti, tedy i v naší nemocnici,“ říká náměstkyně pro ošetřovatelskou péči a hlavní sestra Monika Kyselová.

Ani pobyt v nemocnici nezabránil pacientům vhodit do volební urny svůj hlas 

O možnosti volení v nemocnici jsem věděla zhruba od loňska. Sestřičky mě uporoznily týden před volbami, nahlásila jsem se jim do seznamu a získala jsem voličský průkaz. Myslím si, že je to super možnost, především pro lidi, kteří jsou delší dobu v nemocnici a nemůžou se dostatvit na obecní úřad,“ pochvalovala si Jana Jandová, která leží na rehabilitačním oddělení.

Pacienti hlasovali do přenosné volební schránky. S ní za nimi přišli členové okrskové volební komise hned první volební den, v pátek 20. října. „V horním i dolním areálu nemocnice se pohybovala dvojice volebních komisařů a postupně navštívila všechna nemocniční oddělení. Voličům předal kompletní sadu hlasovacích lístků a úřední obálku,“ vysvětluje Kyselová. „Ti pacienti, kterým to jejich zdravotní stav dovolil, a kteří požádali o propustku, mohli volit přímo v místě svého bydliště,“ dodává hlavní sestra.

Celkově byl ale o volby v českobudějovické nemocnici menší zájem než v roce 2013.

Napsal(a) Ell Plate s využitím TZ | Foto Jan Luxík

Štítky volby, nemocnice, pacienti,

 


 

Kam dál?

VOLBY 2017: Volební místnosti se otevřely i na jihu Čech. Jen v...

pátek, 20. října 2017, 14:00

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začaly. Úderem čtrnácté hodiny se otevřely volební místnosti. Na území...

Komentář: Zajímat se o politiku týden před volbami nestačí

pátek, 20. října 2017, 13:01

Dnes, v pátek 20. října, se na dva dny otevírají volební místnosti. Poslední týdny slýcháme, že jde o nejdůležitější volby do...

VOLBY 2017: Strany slibují zjednodušení daní, opozice konec EET

neděle, 23. července 2017, 14:06

Všechny hlavní parlamentní strany slibují ve svých předvolebních programech změny v daních, zpravidla zjednodušení celého...

VOLBY 2016: K podpisu smlouvy mezi ČSSD, ANO a Jihočechy 2012 by...

pondělí, 24. října 2016, 15:01

Už jen detaily brání podepsání koaliční smlouvy mezi ČSSD, hnutím ANO a Jihočechy 2012. Tato trojkoalice by měla být v letech...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.