Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VOLBY 2017: Volební místnosti se otevřely i na jihu Čech. Jen v Budějcích jich je devadesát

 
pátek, 20. října 2017, 14:00

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začaly. Úderem čtrnácté hodiny se otevřely volební místnosti. Na území České republiky je jich 14 756. Jen v Českých Budějovicích jich je celkem devadesát a usedlo do nich devět stovek členů volebních komisí. Dalších 109 volebních místností jich je v zahraničí, kde se termín hlasování může lišit v závislosti na časovém posunu.

Volit mohou obyvatelé starší osmnácti let dnes, v pátek 20. října od 14:00 do 22:00 hodin a zítra, v sobotu 21. října od 8:00 do 14:00 hodin. Poté se volební místnosti uzavřou a okrskové volební komise začnou počítat hlasy. Své zápisy o výsledku hlasování poté předají Českému statistickému úřadu, který data zkontroluje, zpracuje a zveřejní.

O hlasy voličů se uchází jedenatřicet politických stran a hnutí. Ty do boje vyslaly rekordní počet kandidátů, kterých je 7524. „Počet kandidátů je nejvyšší v dosavadní historii voleb do Poslanecké sněmovny. Ve srovnání s posledními parlamentními volbami v roce 2013 kandiduje o 1625 lidí více. Vůbec nejméně zájemců o poslanecký mandát bylo v roce 1998,“  říká předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. 

V Jihočeském kraji je na hlasovacích lístcích pětadvaceti politických stran, hnutí a uskupení celkem 475 kandidátů.


Zdroj: ČSÚ

Ve volbách kandiduje celkem 2154 žen, což je 28,6 procent z celkového počtu kandidátů. Procentuálně nejvíce žen se uchází o poslanecký mandát v Libereckém kraji, naopak nejnižší zastoupení mezi kandidáty mají ženy v Plzeňském kraji. V jižních Čechách kandiduje 136 žen, což je jako celorepublikový průměr, 28,63 procent. Mužů kanidátů je v jižních Čechách 339. 

„Průměrný věk kandidátů je 46,5 let. Nejstarší kandidátkou je čtyřiadevadesátiletá důchodkyně. Nejmladších, ke dni voleb jedenadvacetiletých kandidátů, je 57,“ říká Iva Ritschelová, předsedkyně Českého statistického úřadu. Průměrný věk kandidátů se ve srovnání s předchozími volbami příliš nemění. Pohybuje se kolem šestačtyřicetileti let. Při posledních parlamentních volbách dosahoval 45,6 let. V případě mužů byl o desetinu vyšší, v případě žen nepatrně nižší.

V Jihočeském kraji průměrný věk kandidátů činí 46,31 let. Nejstarší kandidát je z Veselí nad Lužnicí a je mu pětaosmdesát let. Nejmladších, jedenadvacetiletých jihočeských kandidátů, je pět.

 

 

Jdete k volbám?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Celkem hlasovalo 73 čtenářů
 
Napsal(a) Yvetta Chmelová s využitím TZ | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Komentář: Zajímat se o politiku týden před volbami nestačí

pátek, 20. října 2017, 13:01

Dnes, v pátek 20. října, se na dva dny otevírají volební místnosti. Poslední týdny slýcháme, že jde o nejdůležitější volby do...

VOLBY 2017: Strany slibují zjednodušení daní, opozice konec EET

neděle, 23. července 2017, 14:06

Všechny hlavní parlamentní strany slibují ve svých předvolebních programech změny v daních, zpravidla zjednodušení celého...

VOLBY 2016: K podpisu smlouvy mezi ČSSD, ANO a Jihočechy 2012 by...

pondělí, 24. října 2016, 15:01

Už jen detaily brání podepsání koaliční smlouvy mezi ČSSD, hnutím ANO a Jihočechy 2012. Tato trojkoalice by měla být v letech...

VOLBY 2016: Ustavující zastupitelstvo Jihočeského kraje má být 3....

pátek, 21. října 2016, 10:16

Ustavující zasedání nového zastupitelstva Jihočeského kraje by se mělo konat 3. listopadu. Termín může ještě posunout případná...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.