Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VOLBY 2016: K podpisu smlouvy mezi ČSSD, ANO a Jihočechy 2012 by mohlo dojít příští týden

 
pondělí, 24. října 2016, 15:01

Už jen detaily brání podepsání koaliční smlouvy mezi ČSSD, hnutím ANO a Jihočechy 2012. Tato trojkoalice by měla být v letech 2016 až 2020 hybnou silou Jihočeského kraje. Hejtmanem zůstane Jiří Zimola (ČSSD), jeho první náměstkyní bude Lucie Kozlová (ANO).

Všechny tři strany, respektive hnutí jsou předběžně dohodnuty na rozdělení postů v Radě kraje. V čele bude pokračovat Jiří Zimola, který se stal jedním z vítězů voleb nejenom v Jihočeském kraji, ale v rámci celé republiky. Jeho pravou rukou bude Lucie Kozlová z hnutí ANO. „Post první náměstkyně jsme logicky nabídli jako vítěz voleb druhé straně,“ doplňuje Zimola.

Poměrové obsazení v radě bude 5 – 5 – 1. Sociální demokracie kromě postu hejtmana obsadí pozici náměstkyně pro zdravotnictví, kterou bude nadále zastávat Ivana Stráská, náměstkem pro regionální rozvoj zůstane Jaromír Slíva a také Jaromír Novák setrvá ve funkci radního pro finance a majetek kraje. „Pátým neuvolněným radním by mohl být zvolen bývalý náměstek českobudějovického primátora Miroslav Joch,“ nastiňuje Zimola.

Také hnutí ANO obsadí pět míst v Radě kraje. Mimo již zmíněnou první náměstkyní pro sociální věci a školství Lucii Kozlovou, budou jejími členy Jan Kubík jako radní pro dopravu a František Konečný, Petr Novák a Petr Kalina jako neuvolnění radní. Za Jihočechy 2012 by měl být uvolněným radním pro zemědělství lídr Pavel Hroch. Jeho partaj ale podmiňuje účast v koalici zapracováním návrhů do smlouvy. „Je to pro nás stěžejní podmínka, do koalice chceme vstoupit jako respektovaný a rovnocenný partner,“ říká předseda Jihočechů 2012.

Další setkání všech tří vyjednávacích týmů se již neplánuje, úpravy koaliční smlouvy jsou řešeny prostřednictvím e-mailové komunikace. „Podpoříme to, co bylo dojednáno minulý čtvrtek, jen je potřeba přepracovat koaliční smlouvu. Ještě musíme dojednat jeden dva detaily se sociálními demokraty ohledně zdravotnictví,“ říká krajská předsedkyně hnutí ANO Radka Maxová.

K podepsání koaliční smlouvy by mohlo dojít během příštího týdne, patrně někdy v jeho první polovině. „Chci věřit, že by to mohlo být finální. Termín podpisu zatím nemáme, ale ustavující zastupitelstvo, které bylo svoláno na 3. listopadu, platí,“ dodává hejtman. 

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

VOLBY 2016: Ustavující zastupitelstvo Jihočeského kraje má být 3....

pátek, 21. října 2016, 10:16

Ustavující zasedání nového zastupitelstva Jihočeského kraje by se mělo konat 3. listopadu. Termín může ještě posunout případná...

VOLBY 2016: ANO a ČSSD se na jihu Čech shodly na spolupráci s...

pondělí, 17. října 2016, 21:03

V Jihočeském kraji by mohla vzniknout koalice sociální demokracie, ANO a hnutí Jihočeši 2012. Shodli se na tom na dnešním jednání...

VOLBY 2016: Novými senátory jsou Tomáš Jirsa a Jaroslav Větrovský

sobota, 15. října 2016, 14:00

Týden po krajských volbách a prvním kole voleb do senátu pokračovala na jihu Čech druhá kola senátních voleb v obvodech Český...

VOLBY 2016: Zimola jednal o koalici s Babišem. Můžu si to vykládat,...

pátek, 14. října 2016, 15:09

Zajímavý zvrat dostala ve čtvrtek povolební vyjednávání o rozložení sil v zastupitelstvu Jihočeského kraje. Podle informací...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.