Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dotace a investice. Demagog.cz ověřil lídry kandidátek v Jihočeském kraji

 
pátek, 30. září 2016, 11:42

Demagog.cz zkontroloval faktické výroky, které lídři kandidátek v Jihočeském kraji pronesli v předvolební debatě České televize. Řada politiků přitom opřela svá tvrzení o nepravdivé či zavádějící údaje. Hlavními tématy diskuse byly investice, bydlení, dotace a dopravní infrastruktura.

Pozvání do předvolební debaty České televize přijali Jiří Zimola (ČSSD), Radka Maxová (ANO), Petr Braný (KSČM), Jiří Švec (PRO JIŽNÍ ČECHY - Starostové, HOPB a TOP 09), Jan Zahradník (ODS), Pavel Talíř (KDU-ČSL), Pavel Hroch (Jihočeši 2012) a Svatomír Mlčoch (Strana zelených). 

Nejbohatší na faktické výroky bylo vystoupení stávajícího sociálnědemokratického hejtmana Jiřího Zimoly. Z celkem 12 jeho tvrzení bylo: 5 pravdivých, 4 nepravdivé, 2 zavádějící a jedno neověřitelné. Pravdivě se vyjadřoval například o stavbě obchvatu Českých Budějovic, který může pokračovat za dotační podpory od Evropské unie navzdory podle Evropské komise nesprávné implementaci směrnice EIA. 

Z převážné části pravdivé byly výroky Radky Maxové z ANO. Mýlila se ale například, když tvrdila, že zákon o sociálním bydlení (připravovaný MPSV — pozn. Demagog.cz) není přívětivý k našim starostům, protože jim dává jenom povinnosti a nedává jim žádné kompetence. Zavádějící bylo její tvrzení ohledně toho, kolik lidí v České republice vlastní byt, nebo dům. Není to totiž totéž, jako kolik procent nemovitostí je užívaných lidmi, kteří je mají ve vlastnictví. 

S čísly se ve svém vystoupení potýkal Svatomír Mlčoch. Neměl pravdu, když tvrdil, že Jižní Čechy mají čtvrtou nejnižší průměrnou i mediánovou mzdu, nadhodnotil objem investic i hypoték v kraji a naopak příliš optimistický má obrázek o procentu lidí, kteří v rámci celé ČR žijí v chudobě.

 

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Do kraje jdu volit poprvé

pátek, 30. září 2016, 10:46

Jmenuji se Jiří Pašek, je mi 26 let a jsem ze Strakonic, kde pracuji jako kuchař. Volný čas trávím jako většina mladých lidí....

KRAJSKÉ VOLBY 2016: Které strany kandidují na jihu Čech?

pondělí, 26. září 2016, 05:31

Už jen necelé dva týdny zbývají do krajských a senátních voleb. Kdo si dělá zálusk na křesla v zastupitelstvu? A kdo touží být...

Tomáš Pintér, kandidát hnutí NOVÁ GENERACE: Výzvám čelím každý den....

pátek, 16. září 2016, 09:53

Tomáš Pintér, starosta obce Planá u Českých Budějovic a kandidát hnutí NOVÁ GENERACE ve volbách do zastupitelstva Jihočeského...

Jiří Švec, lídr koalice PRO JIŽNÍ ČECHY: Nechceme říkat prázdné...

úterý, 6. září 2016, 11:31

Koalice PRO JIŽNÍ ČECHY vznikla v březnu tohoto roku. Memorandum o společném postupu pro volby do zastupitelstva Jihočeského...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.