Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rudolfovská 5-ka – závod pro radost z běhu

 
sobota, 11. dubna 2015, 19:20

Jarní sluníčko vylákalo na budějcké cesty, stezky a ulice nadšence, kteří se věnují rekreačnímu běhání. A tak se rozběhla i Budějcká Drbna – za běžeckou inspirací, kterou je povídání s Janem Bílkem, členem triatlonového RESOLUTION TEAMu a hlavním organizátorem běžeckého závodu Rudolfovská 5-ka.

Název závodu Rudolfovská 5-ka sice mnohé napovídá, ale přesto, můžete nám závod představit?

Rudolfovská 5-ka je závod, který jsme poprvé zorganizovali v roce 2013, letos tedy budeme pořádat už 3. ročník. Z názvu je zřejmé, že základnou závodu je Rudolfov a jeho okolí, trasa je dlouhá 5 kilometrů. Pořádáním závodu jsme symbolicky navázali na podobnou akci, Běh Rudolfovem, kterého jsme se účastnili jako malí kluci, závod ale bohužel zanikl. Řekli jsme si s klukama z týmu, že by stálo za to něco zorganizovat. A výsledkem je Rudolfovská 5-ka. Již prvního ročníku se zúčastnilo 70 běžců v kategorii dospělých a 65 dětí, v druhém ročníku už na trať vyběhlo 102 dospělých a také 65 dětí, to nás jako organizátory samozřejmě velice těší a i nám to potvrzuje, že o běh a tento typ závodů je zájem. Letos očekáváme ještě masivnější účast, jelikož jsem byli zařazeni do projektu "SPORTUJ S NÁMI" a také náš závod bude součástí Jihočeského běžeckého poháru.

Kudy vede trasa závodu?

Trasa je naplánována tak, aby ji zvládli jak zkušení, tak i rekreační běžci. Start začíná v Rudolfově u kostela svatého Víta, pak trasa vede k potoku a odtud pak dál mírným stoupáním na hráz rybníka Mrhal. Zde je i občerstvovací stanice, to je zhruba polovina trasy. Pak běžci pokračují po hrázi Mrhalu a při seběhu překonají přírodní překážku – potok. Po té se napojí na stejnou trasu, po které vybíhali a se vrátí zpět na louku u kostela do oblasti cíle. Trasa tedy z velké části vede přírodním terénem, který je členitý a pro běžce zajímavý."

Zmínil jste účast dětí. Ty také běží celou trasu?

Ne, pro děti je připravena trasa kratší. Závod je rozdělen do několika kategorií. Děti běží trasy od 150 do 950 metrů podle věku, od nejmenších až po třináctileté. Naší snahou je oslovit školy z Budějc a okolních obcí, aby do závodu vyslaly své žákovské týmy, vyhlásíme vítěze nejen mezi školami, ale ještě i vítězné běžce z každé školy, děti tak mají možnost změřit své běžecké síly. Každé z dětí, které se závodu zúčastní, dostane medaili, diplom a drobné dárky. Máme také speciální kategorii pro budějckou nemocnici, respektive její zaměstnance, máme mezi nimi hodně kamarádů, takže jsme jim s potěšením vytvořili zvláštní kategorii. V kategoriích dospělých – tedy mužů a žen - vítězové získají putovní poháry, na které se vyryje jejich jméno a čas. Možná trochu neskromně ale musím říci, že všichni účastníci jako nejlepší odměnu hodnotí příjemnou atmosféru, která zatím oba ročníky závodu provázela. Pevně doufám, že stejně budou hodnotit i třetí ročník, který připravujeme.

Trasa je vhodná pro zkušené i rekreační běžce. Znamená to, že se závodu účastní i běžci profesionální?

Ano, náš závod přitáhl pozornost i naprosté atletické elity, takže u nás na trať zatím pokaždé vyběhl například i budějcký rodák a olympionik Jan Kreisinger, který drží i traťový rekort 17:01. Dalším vynikajícím a známým atletem je Jan Bláha, který vloni skončil druhý. Mezi běžci byl také i rudolfovský starosta Vít Kavalír.

Jak náročná je organizační příprava a zajištění závodu?

Určitě je náročnější, než jsme si při prvotním nápadu v roce 2013 mysleli. Jako asi u všech činností, teprve když se člověk do něčeho pustí, zjistí, co to obnáší a kolik různých záležitostí musí řešit. U Rudolfovské 5-ky tak musíme vyřídit třeba povolení k trase, protože ta vede přes tři katastrální území, zajišťujeme propagaci, sháníme ceny pro závodníky, registrace běžců, pak samozřejmě vytýčení trasy a mnoho dalších provozních věcí. Na závodu nám pomáhají dobrovolníci, bez nich by to nešlo, hodně si vážíme také pomoci a podpory města Rudolfov a také podpory sponzorů. A skvělou atmosféru máme i díky moderátorovi Martinovi Gazdovi a také díky divákům.

Za množným číslem – mysleli jsme, řešíme, vážíme si – je nepochybně skryt tým – a to nejen organizační. RESOLUTION TEAM – můžete ho čtenářům představit?

RESOLUTION TEAM vznikl z naší party několika kamarádů – triatlonistů. V současné době je nás devět a řekl bych, že jsme všichni stejná krevní skupina. Myslím, že si velice dobře rozumíme nejen po stránce sportovní, ale i po té lidské. Společně absolvujeme tréninky i závody, podporujeme se, vyměňujeme si zkušenosti, jezdíme na soustředění a taky se mezi sebou hecujeme, občas to zabere a dokáže nás to nakopnout k lepšímu výkonu.

Jednoznačně nejlepší sportovní výkony od nás podává Jan Steinbauer, který se letos postaví na start Ironmana na Havaji, kde porovná síly s naprostou triatlonovou špičkou. To je sen každého triatlonisty. Je pro nás všechny vzorem a motivací, protože takto profesionální přístup k přípravě, jaký má Honza, je opravdu unikátní. Tréninku věnuje přes 20 hodin týdně... a to chodí samozřejmě ještě do práce.

Jana Bílka doplňuje další z RESOLUTION TEAMu, Petr Chochole.

Je fakt, že na trase závodů jsme sice každý sám za sebe, ale jinak je ta podpora party, stejně založených lidí, strašně důležitá. Přišel jsem do RESOLUTION TEAMu o něco později než kluci, kteří ho zakládali a mám tedy srovnání, jaký je rozdíl, když se triatlonu věnuje člověk individuálně a potom najde zázemí... A jak říká Honza, ano, i to vzájemné hecování se k vyšším výkonům je motivující.

Zatímco rekreačnímu běhu se věnuje poměrně hodně lidí, triatlon pořád ještě typicky „masovým" nebo populárním sportem není. Proč tomu tak je?

Jan Bílek: Triatlon, který je kombinací běhu, plavání a cyklistiky, opravdu není tak známý a rozšířený jako samotný běh. Jedním z důvodů může být i to, že triatlon je více všestranný a náročný hlavně na dlouhodobou vytrvalost - bavíme-li se tedy o triatlonech především na delších distancích (1/2Ironman, Ironaman). Je to jiné, než když běžec – sprinter ze sebe během několika vteřin, minut, vydá fyzické maximum, sice „jde" naplno, ale je to krátkodobé .Triatlonisti musí mít v sobě vůli překonávat bolest, překonávat sami sebe, protože je to sport fyzicky hodně náročný a každý závod bolí. Triatlon je nejen o fyzickém výkonu, ale je to taky dost „o hlavě", když už jdete z fyzických rezerv, tak výsledek neurčuje tělo, ale psychika, schopnost vydržet a nevzdat a nějak poručit tělu, aby fungovalo.. Ale v cíli to pak stojí za to. (úsměv)

Petr Chochole: Dalším z důvodů, proč se triatlon zatím nestal rozšířeným sportem, je relativně vysoká finanční náročnost. Jen potřebné vybavení, když je kvalitní, je hodně drahé – kvalitní kolo, které po jedné sezoně tréninků a závodů je víceméně na opravu. Neopren na plavání, dobré běžecké boty a další vybavení. Drahé bývá také startovné na těch prestižnějších závodech, výdaje jsou spojené i s cestami na závody, s ubytováním.

Jan Bílek: Triatlon je také náročný i na čas, který je třeba věnovat tréninku, to platí samozřejmě pro všechny sporty, ale v triatlonu trénujete tři disciplíny. Takže pro většinu lidí je přijatelnou alternativou právě ten rekreační běh – a jestli si v něm chtějí změřit síly s ostatními, tak bych využil příležitosti a pozval je na 3. ročník Rudolfovské 5-ky. Letošní termín závodu je 13. června 2015 a registrace do závodu, s 50-ti% slevou na startovné, je možná už nyní, on-line přihláškou na webu http://resolution-team.cz/rudolfovska-5-ka/.

Foto: Resolution team

 

 


 

Kam dál?

Kramolínská louže nebude ani letos chybět na Lipně

pondělí, 30. března 2015, 11:20

Tradiční zavíračka sezony ve Skiareálu Lipno, Kramolínská louže 2015, se letos uskuteční 11. dubna. Ani tentokrát nebude chybět...

Budějčtí karatisté mají před sebou těžký úkol. Obstát v Turecku

pondělí, 16. března 2015, 11:48

Mezi šest elitních reprezentantů České republiky, kteří byli nominováni na evropský šampionát seniorů v Turecku, patři i tři...

České Budějovice v sobotu hostí ligu v boxu. Přijede až 90 bijců

pátek, 27. února 2015, 13:04

Sport Hotel České Budějovice hostí od sobotní 11. hodiny ligovou soutěž, na které se představí mládež, ženy i muži. Celodenního...

Nejlepší čeští muaythai zápasníci se sešli v českobudějovické Gerbeře

středa, 25. února 2015, 09:08

Minulou neděli se v Gerbeře uskutečnilo 7. kolo Mistrovství České republiky v muaythai. Zápasů se účastnili nejen čeští...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Internet během zápasu Slavie překonal provozní rekord

Český internet v úterý zaznamenal během utkání Ligy mistrů mezi Interem Milán a Slavií provozní rekord. Hlavním uzlem NIX, který propojuje sítě jednotlivých poskytovatelů, protékal v jednu chvíli jeden terrabit dat za sekundu. Uvedl to správce uzlu NIX.CZ.

ROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbalu

Je jedním z iniciátorů nedělního protestu v nižší fotbalové soutěži, kdy hráči Opočna a Přepych v I.B třídě na Královehradecku reagovali na neuspokojivou situaci v českém fotbale. Protest vzbudil velké pozdvižení napříč celou republikou. Jenže pochvalná slova a poplácávaní po zádech nestačí. Český fotbal se potápí ke dnu rychleji než Titanic a podle slov trenéra Opočna Tomáše Rejzka je na čase přestat tlachat a začít konat. Cíl? Sesunout z trůnu místo předsedu fotbalového svazu Romana Berbra

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

Velikosti škol v Česku jsou velmi rozdílné. Zatímco do těch největších může chodit i víc než tisíc dětí, nejmenší navštěvuje jen několik jednotlivců. Nejvíce žáků, a to 1918, bylo loni ve střední škole v Charbulově ulici v Brně. Naopak jen jediné dítě chodilo do církevní mateřské školy pro mentálně postižené v Praze 4. Větší školy někdy vznikly sloučením původních menších škol a nabízí výuku v několika budovách. Vyplývá to z údajů ministerstva školství.