Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Nejúspěšnější jihočeský vytrvalec se na půlmaraton těší

 
sobota, 9. června 2012, 08:19

Atlet Jan Bláha už sice netrénuje jako dřív, ale běhání ho stále baví a v případě účasti na Mattoni 1/2Maratonu v Českých Budějovicích neváhal ani chvíli. „Je to první ročník, takže jsem byl rozhodnutý hned. Chci ten závod svou přítomností podpořit, aby nezůstalo jen u prvního ročníku, ale stala se z toho v Budějcích tradice,“ říká historicky nejúspěšnější jihočeský vytrvalec.

Přitom svou velmi bohatou aktivní kariéru uzavřel podle svých slov už před třemi lety, láska ke sportu ho ale neopustila. „Co si vzpomínám, tak po horském maratonu v Lichtenštejnsku před třemi lety, kde jsem skončil druhý, začala nová etapa mého života. Sice pořád běhám, ale teď už jen pro radost,“ upřesňuje Jan Bláha.

Závod v Českých Budějovicích ho oslovil, stejně jako závody Jihočeského běžeckého poháru, kterého se pravidelně účastní. Na start se ale staví bez velkých výsledkových ambicí. „Poběžím a budu se snažit, abych to uběhl,“ říká s nadsázkou nejúspěšnější maratonec české historie.

Se čtyřmi tituly (naposledy 2006) a dohromady sedmi medailemi kraluje historickým tabulkám. K tomu přidal mnoho dalších titulů právě v půlmaratonu, v běhu na 10 kilometrů, 5 kilometrů či do vrchu.

Že by si ale v sobotu na něj měli dát soupeři pozor, to podle jeho slov nehrozí. „Budu tam stát na startu stejně jako dalších tisíc pět set lidí. Dvacet závodníků na tenhle závod speciálně trénuje, já už ne, běhám jen na žízeň. Trénuji třikrát, čtyřikrát v týdnu. Navíc chodím jen klusat, takže tam nebudu na závody, jdu ten půlmaraton opravdu jen uběhnout,“ říká čtyřnásobný mistr republiky v maratonu a pokračuje: „Když dám trať za hodinu dvacet, tak budu rád. Jenom proto, že to je v Budějcích, tak si na ten start stoupnu. Kdyby to bylo v Táboře nebo někde dál, tak bych tam asi nejel. Navíc je to první ročník, i proto tam jdu, abych pomohl vytvořit tradici.“

Změna přístupu k tréninku i závodům je znát, ale láska k běhání se neztratila. „Dva tři roky zpátky jsem vrcholový sport pomalu ukončil. Před rokem jsem běžel poslední maraton za dva čtyřicet jedna. Letos jsem byl na Hluboké až osmý. Já, který jsem tam byl vždycky nejhůř třetí. Ale baví mě to, ještě se trochu udržuji, tak i závodím, to mě taky baví. Ale už tomu nedávám tomu tolik času jako dřív,“ vysvětluje Jan Bláha.

Trať, kterou pořadatelé pro závodníky připravili, i účast velkého počtu běžců zkušeného závodníka překvapily. „Koukal jsem se na stránkách závodu, že trať je opravdu povedená. Byl jsem hodně překvapený, že tak brzy vyprodali všechna startovní čísla, to je určitě super. Myslím, že jednou za rok bude takový závod Budějovicím slušet,“ míní Bláha a pokračuje: „Ta trať je opravdu povedená, pěkně centrem. Na tři hodiny zavřené centrum v sobotu večer snad nikomu vadit nebude. A jestli se najdou nějací dva křiklouni, kteří nebudou moc jet přes Sady, tak se z nich snad nikdo nezblázní.“

Podle jeho slov by měl k nejlepším patřit i budějcký běžec Ladislav Stejskal, který závodí za Čtyři Dvory. „Vede Jihočeský běžecký pohár. Z Jihočechů bude bezpečně první, pak záleží na tom, kdo přijede z české špičky. Jestli přijede Dan Orálek, nebo někdo jiný. Honza Kreisinger neběží půlmaraton, jen štafetu, to by byl jasný favorit,“ uvažuje bývalý mistr republiky v maratonu.

Půlmaratony přitahují stále více lidí a Jan Bláha v tom vidí velké pozitivum. „Půlmaraton teď zažívá světový boom. A je to takový stupínek k maratonu. I po organizační stránce je to pro pořadatele o něco jednodušší a hlavně takový závod přitáhne hodně lidí,“ říká a dál vysvětluje: „Někdo si zaběhne dva, tři půlmaratony a pak si troufne i na maraton. To je podle mě taková vytrvalecká třešinka na dortu, dát si jeden, dva maratony za rok.“

Mezi největší favority Mattoni půlmaratonu v Českých Budějovicích budou patřit Afričané, kterých by se mělo postavit na start šest. Hlavním adeptem na vítězství je pak rekordman Pražského půlmaratonu Keňan Kiptanui.

Závod se poběží v centru Českých Budějovic v sobotu a start je plánován na 19. hodinu.

Foto: archiv Jana Bláhy

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Dopravní nehoda u Vodňan, kde se osobní auto...

  • U Vodňan se čelně srazilo osobní auto s...

  • VIDEO: Po nárazu do stromu zemřel u Milevska...

  • Mladíci si v noci na českobudějovickém...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Glosa: Dočkáme se plateb kartou u dopravců přepravujících...

Lidé stále více oblibují nákupy přes internet. Internetové obchody nemusí řešit vysoké fixní...

Drbna

Na poslance za SPD měl v Praze vystartovat protestující....

Liberecký poslanec za SPD Radovan Vích se na včerejším sněmu evropských nacionalistických a...

Drbna

DRBÁRNA: Extrovert na jevišti, doma kliďas. Frontman kapely...

Pohodlně se usaďte, připravte si popcorn a něco dobrého k pití. Jdeme na to! Na dnešní večer jsem...

Drbna
 

Kam dál?

Ve dvou se to lépe táhne, poznali účastníci čtyřboje

úterý, 5. června 2012, 12:25

V sobotu 2. června se v Plavu uskutečnil netradiční čtyřboj dvojic. Na 1. Českobudějovickém dvojkolodění, které...

České Budějovice se těší na premiéru půlmaratonu

neděle, 3. června 2012, 08:55

Necelý týden zbývá do premiéry Budějovického 1/2Maratonu, nového člena rodiny běžeckého seriálu RunCzech.com, který se...

Při netradičním čtyřboji se bude závodit i na dvojkole

pátek, 1. června 2012, 08:25

Už zítra, v sobotu 2. června, proběhne v okolí obce Plav u Českých Budějovic velmi netradiční čtyřboj s názvem 1....