Počasí dnes16 °C, zítra21 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa

Favorit skončil v poli poražených. Půlmaraton vyhrál Barselius Kipyego

Přes 3 000 běžců se vydalo na pátý ročník Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice. Mezi muži zklamal hlavní favorit Geoffrey Mutai, který se neprobil ani do nejlepší trojice. Mezi ženami byla nejlepší Ashete Bekereová.

Etiopanka Ashete Bekereová zvládla půlmaraton v čase 1 hodina, 10 minut a 40 sekund. O 14 sekund tak vylepšila traťový rekord Tadelech Bekeleové z roku 2012. Papírově největší favoritka – Keňanka Risper Chebetová – skončila druhá. Na vítězku ztratila minutu a 21 sekund. Na třetí pozici doběhla Sarah Jebetová z Keni, která za vítězkou zaostala o 118 sekund.

Nejlepší českou závodnicí byla celkově devátá Petra Kamínková. Převážně mokrou trať zvládla za hodinu, 21 minut a jednu sekundu. „Je dobře, že nebylo horko. Neměla jsem ale svůj den, takže čas mě velice zklamal. Věřím, že do dalšího závodu zregeneruji a bude to dobré. Budějovice jsou krásné město a jsem ráda, že jsem tu mohla závodit,“ řekla Kamínková pro televizi RUNCZECH. Druhá Česka v cíli byla Tereza Landová v čase 1:21:30.

Mužskou kategorii ovládli zástupci Keni. Překvapil největší favorit Geoffrey Mutai, který doběhl až na 6. místě a na vítěze ztratil tři minuty a 58 sekund. Vyhrál Barselius Kipyego v čase jedna hodina a 30 sekund před Henrym Kiplagatem (1:00:52). Třetí doběhl překvapivě vodič Geoffrey Koech (1:02:49).

Z českých závodníků byl nejlepší Jiří Homoláč, který doběhl v čase 1:09:44. Na druhém místě mezi českými běžci byl Robert Míč (1:12:30). Třetí pak skončil Martin Frelich, který za Homoláčem zaostal o šest minut a pět sekund. „Dneska to nebylo z mé strany dobré. Nic se mi nevydařilo. Musím to pro příště zlepšit,“ řekl Homoláč v rozhovoru pro pořadatelskou televizi.