Počasí dnes10 °C, zítra15 °C

Pardubice smrští ve druhé třetině poslaly Motor do kolen

Velmi slušná divácká návštěva se sešla během pátečního večera v českobudějovické Budvar aréně. Více než pět tisícovek fanoušků nejrychlejší kolektivní hry na světě bylo zvědavých, jak si HC Mountfield, vedoucí celek Tipsport extraligy ledního hokeje, poradí s průběžně sedmými Pardubicemi. Všichni, kteří fandili domácímu celku, však odcházeli domů zklamaní…

V úvodu duelu 19. kola měli mírně navrch budějčtí hokejisté, kteří se několikrát drali před Růžičkou do zakončení. Zanedlouho však o sobě dali vědět i hosté, především pak nebezpečný Kousal, jenž byl před domácím reprezentačním gólmanem Kovářem hodně důrazný. Po několika neproměněných šancích na obou stranách si postupně čím dál tím víc říkali o slovo Perníkáři. Z převahy Pardubic nakonec pramenila i první vstřelená branka, která padla v čase 14:25. Přesnou střelou od modré čáry propálil všechno, co mu stálo v cestě, zkušený zadák Aleš Píša – 0:1. Jelikož Brendlův pokus o dvě minuty později skončil na břevně Kovářovy branky, do šaten šli hosté s nejtěsnějším možným vedením.

Na druhou třetinu budou chtít domácí co nejdřív zapomenout. Nejprve se po vyražené střele Ptáčka dostal do brejku Rákos, jehož fintu Kovář vyrazil, ale dojíždějící Starý nastřelil tyčku. Podobné štěstí už neměl Mountfield v následujících minutách. Ve vlastní přesilové hře inkasoval z hole Petra Koukala, jemuž se střela odrazila od plexiskla za bránou zpět na hokejku, a pardubický kapitán překonal překvapeného Kováře. Za deset sekund měli domácí výhodu přesilové hry pět na tři, místo snahy o vyrovnání se jim ale ani jednou nepodařilo ohrozit hostující svatyni. Naopak agilní Pardubice vstřelily jednu sekundu po skončení Rákosova trestu další gól. Před vlastní obrannou třetinou chyboval Vydarený, k puku se dostal Kanaďan Sim, předložil ho Corey Elkinsovi a americký forvard ve službách Perníkářů bez problémů zvýšil vedení hostů.

Trenér Výborný si okamžitě vzal oddechový čas, aby svoje hráče nějak motivoval ke zlepšenému výkonu. Bohužel vzápětí přišla další rána z čistého nebe. Po nastřelené tyči Noskem dostal přihrávku do mezikruží volný Petr Koukal a dal na 4:0. To už bylo moc i pro Jakuba Kováře, který se sklesle odebral na střídačku a svoje místo v brance přenechal mladému Pavlu Kantorovi. Zdecimovaní Jihočeši ovšem dostali za několik okamžiků pátou branku, když v čase 27:25, tedy přesně šest minut a devět sekund po Koukalově trefě na 0:2, vymetla pavučiny domácí svatyně při hře čtyři na čtyři nová posila Pardubic Pavel Brendl. Ve 32. minutě se konečně dočkali i domácí – Červený vypálil od modré a jeho projektil tečoval do sítě před Růžičkou Lukáš Květoň. Domácí diváci se v euforii pokřikem „Ještě pět!“ dožadovali obratu utkání, hostující kotel vtipně reagoval zvoláním „Ještě deset!“

Velmi dobře hrající hosté o sobě dávali vědět i ve třetí části hry, například po skvělé kanadskoamerické kombinaci mezi Simem a Elkinsem neměl druhý jmenovaný daleko ke svému druhému gólu v utkání. Střela Kotalíka v 50. minutě ještě skončila v Růžičkově lapačce, za čtyři minuty už ale pardubický brankář nedosáhl na přesně umístěný pokus Pavla Kašpaříka, jemuž před branku namazal Gulaš. V závěru ještě dali Pardubičtí vyniknout střídajícímu Kantorovi, který skvěle zlikvidoval gólovky Benáka a Kousala. Východočeši tedy porazili HC Mountfield v poměru 5:2 a sesadili svěřence trenérů Výborného a Kupky z prvního místa tabulky.

Hlasy přímých aktérů po zápase mezi Motorem a Perníkáři vám Budějcká Drbna přinese během tohoto víkendu.

HC Mountfield – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 2:5 (0:1, 1:4, 1:0)

Branky a nahrávky: 32. Květoň (Červený, Martynek), 55. Kašpařík (Šimánek, Gulaš) - 15. Píša (Starý), 24. Koukal (Kolář), 26. Elkins (Sim), 28. Koukal (Nosek, Sičák), 30. Brendl (Elkins). Rozhodčí: Homola, Pešina – Kostka, Bláha. Vyloučení: 5:7. V oslabení: 0:1. Diváci: 5258.

HC Mountfield: Kovář (28. Kantor) – Ptáček, Kranjc – Vydarený, Novák – Vráblík, Mikuš – Kolarz – Šimánek, Kašpařík, Kotalík – Gulaš, Langhammer, Sailer – Květoň, Červený, Martynek – Kuchejda, Mertl, Pšurný – 42. Pletka. Trenér František Výborný.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Růžička – Sičák, Kolář 2 – Píša, Kočí – Sim, Benák – Drtina, Borer – Kolář, Koukal, Starý – Bartek, Kousal, Buchtele – Sim, Elkins, Brendl – Nosek, Rákos, Nahodil – Radil. Trenér Pavel Hynek.

Štítky FK Pardubice, Mountfield Hradec Králové, Jakub Kovář, Petr Koukal, Extraliga ledního hokeje, Budvar aréna, Aleš Píša, Pavel Brendl, Pavel Kašpařík, Pavel Kantor