Počasí dnes10 °C, zítra14 °C

Domácí premiéra vyšla Mountfieldu na jedničku

Budějce jsou hokejovým městem! O tomto starém známém faktu se opět musel přesvědčit každý, kdo přišel v úterý večer do Budvar arény na úvodní domácí zápas Mountfieldu v nové extraligové sezoně. Na úřadujícího českého mistra z Třince se přišly podívat takřka čtyři tisícovky diváků, které vytvořily atmosféru, jakou můžou hokejistům závidět úplně všichni příznivci českobudějovického fotbalu.

Nadšení fanoušků bohužel už po šestadvaceti sekundách první třetiny umírnil velezkušený třinecký kapitán Radek Bonk, který se po nenápadné, ale přesné přihrávce od Hrabala mezi kruhy trefil do dolního růžku Kovářovy svatyně – 0:1. Neuplynuly ani tři minuty a domácím se podařilo vyrovnat. Novák střílel od modré tvrdě na Hamerlíka, který ale puk vyrazil jen před sebe, kde se ho ujal Pavel Kašpařík – 1:1. Klidnější části hry bez větších příležitostí ke skórování v následujících minutách neoživily ani přesilovky na obou stranách, jelikož žádnému ze soupeřů se nedařilo vyvinout na svého rivala větší tlak. Vzruch přinesla až 14. minuta, když během několika sekund ohrozili Kováře třinečtí Adamský a Davison. Gólman Mountfieldu však byl až do konce úvodní části hry pozorný, stejně tak si počínal i Hamerlík v hostující brance.

Druhá třetina, alespoň tedy několik minut po jejím začátku, musela lahodit oku každého hokejového příznivce. Nejdříve provětral Šimánek lapačku třineckého gólmana Hamerlíka, poté domácí měli možnost přesilové hry, během níž několikrát ohrozili hostující branku. Na začátku početní výhody jen těsně minul branku Kašpařík, nedlouho před vypršením Hrabalova trestu měl obrovskou šanci Podlešák, bohužel rozvlnil jen boční síťku. Radost Jihočechů však přišla vzápětí, když ve 23. minutě Kuchejda uvolnil do samostatného úniku Petera Mikuše, který nechal za zády trojici bránících Slezanů, přesnou střelou pod lapačku překonal Hamerlíka a druhým gólem otočil stav zápasu.

Po šancích Polanského a Gulaše udeřili v přesilovce Oceláři – trest Mikesky potrestal vyrovnávacím gólem opět Radek Bonk, jemuž se podařilo překonat Kováře po vyraženém Zíbově projektilu. Jihočeši ale nesložili zbraně a ihned reagovali dalším pokusem, který skončil za Hamerlíkovy zády. Po Kuchejdově nahrávce vystřelil z těžké pozice Roman Pšurný a puk doskákal s velkým štěstím až za brankovou čáru – 3:2. „Byla to situace dva na dva, při které domácí hráč vypálil na gólmana, jenž střelu vyrazil do vzduchu. Puk naneštěstí začal padat do branky, tak jsem to chtěl odhodit, místo toho jsem ho ale tečoval do sítě,“ popsal nepřehlednou situaci při třetím gólu Mountfieldu obránce Třince smutný Martin Lojek.

Ve 28. minutě nastal v Budvar aréně další vzruch, když byl za tvrdé naražení Langhammera zezadu na hrazení vyloučen kontroverzní Kanaďan Darcy Verot. Nová posila třineckých Ocelářů neměla před zápasem u českých fanoušků kvůli vyjádření Jaromíra Jágra rozhodně na růžích ustláno, a tak byl výrok rozhodčího dvě minuty plus desetiminutový osobní trest pro všechny přítomné celkem očekávaný. Nutno ale zmínit, že do té doby hrál Verot ve třetí třinecké formaci důrazně, avšak zcela v rámci pravidel. Jelikož hosté nevyužili ve 32. minutě čtyřiadvacetisekundovou přesilovku pět na tři a v dalších momentech druhé třetiny si ani jeden z týmů nevypracoval tutovou příležitost, do kabin šli Jihočeši s jednogólovým náskokem.

Ve třetí třetině vrhnul Třinec všechny síly do útoku. Na úvod prověřil Kováře útočník Polanský, mnohem větší šanci měli hosté o několik momentů později. Bonkovi se ale ležícího gólmana Motoru překonat nepodařilo. Rušno bylo před Kovářovou svatyní také ve 49. minutě. Nejprve měl dobrou příležitost vyrovnat neúspěšný Kohn, brankářskou oporu Mountfieldu překonal až po přečíslení McGregor, naštěstí pro domácí však byla ještě předtím posunuta branka, a tak hlavní sudí Pešina po domluvě s videorozhodčím gól neuznal. Marný byl rovněž pokus třineckého Květoně deset minut před koncem základní hrací doby.

Pořekadlo nedáš – dostaneš naplnil na konci 55. minuty domácí Milan Gulaš, jehož vysunul do samostatného úniku skvělou přihrávkou z obranného pásma Novák, a kanonýr v českobudějovickém dresu se nemýlil – 4:2. Dvoubranková ztráta poslala třinecké Oceláře do kolen a z jejich tlaku už zbylo jen několik marných pokusů o snížení. Do karet jim ještě nahrálo vyloučení Šimánka dvaačtyřicet sekund před závěrečnou sirénou, a tak odvolali Hamerlíka z brány a ještě se pokusili o zázrak. Drtivý tlak jim nakonec přinesl ovoce, jelikož osamocený Ladislav Kohn snížil na 4:3. Světelná tabule ale v tu dobu ukazovala čas 59:51, takže úkolem domácích bylo ubránit svoje vítězství ve zbylých devíti sekundách. To se jim nakonec podařilo, čímž získali cenné tři body za skalp úřadujících šampionů z Třince.

Další utkání Tipsport extraligy ledního hokeje sehraje HC Mountfield opět doma, když v pátek přivítá na svém ledě od 17:10 hodin neporaženou Slavii Praha.

Hodnocení trenérů

Trenér Českých Budějovic František Výborný: „Věděli jsme, že Třinec doma prohrál s Kometou a chtěl od nás odvézt body. Navíc je to úřadující mistr ligy a má i přes několik odchodů hráčů velmi kvalitní mužstvo. Bylo dobré, že jsme v první třetině vyrovnali, čímž se nám podařilo uklidnit se. Poměrně brzy jsme začali hrát na čtyři beky, jinak bychom utkání nedotáhli do vítězného konce. Výkon Kolarze ani Kranjce nebyl dobrý už v Litvínově, nedařilo se jim ani teď proti Třinci. Oba hráči si to musí uvědomit. Podle mého bude mít Třinec opět ty nejvyšší ambice, proto je pro nás vítězství velmi cenné. Nasazení bylo veliké, i když na obou stranách se objevila spousta nepřesností, které se postupně během sezony odbourají. Za body jsem rád, protože Třinec je určitě rozdávat nebude.“

Trenér Třince Pavel Marek: „Nám se vyvedl vstup do utkání, kdy se částečně podařilo otupit nápor domácích, se kterým jsme počítali. Doma hrají vždycky výborně. Je velká chyba, že jsme první třetinu neuhráli s jednobrankovým vedením, protože by nám to hodně pomohlo. V dalším průběhu zápasu se tempo stupňovalo a šance přibývaly na obou stranách. Budějovice ale byly v koncovce úspěšnější. Myslím si, že o osudu utkání rozhodl moment, když domácí odskočili o dva góly. To už se pak každému hraje mnohem lépe. Byl to vyrovnaný zápas s obrovským nasazením. My jsme do toho dali veškeré síly, kluci dřeli naplno, ale bohužel body nevezeme.“

Ohlasy hráčů

„Hodnocení dnešního zápasu bude určitě pozitivní. Máme tři body, což jsme chtěli. I když jsme na začátku inkasovali, tak jsme se nevzdávali a šli jsme do toho. Chtěli jsme vítězství prostě urvat. Při gólech jsme sice měli trochu štěstí, ale to k hokeji patří,“ řekl po skončení utkání nejlepší hráč domácích David Kuchejda. „Ve třetí třetině jsme po nich chtěli jít, abychom jenom nečekali na modré, až nám dají gól. Guli pak ale ujel a dal rozhodující branku, která nás uklidnila. To, že jsme v závěru inkasovali, už byla trochu smůla. Z našeho výkonu bych určitě vyzdvihl bojovnost,“ mínil Kuchejda, který vzápětí reagoval na debut Kanaďana Verota: „Před zápasem jsme se o něm bavili. My ale taky nejsme z cukru, takže jsme si nic nechtěli nechat líbit. Víme, že je trochu poblázněný. Rozhodně jsme se ale na něj nesoustředili,“ dodal Kuchejda. Podle trenéra hostí Pavla Marka je Darcy Verot hráčem, který by mohl být pro třinecké mužstvo přínosem. „Má své přednosti, je důrazný, silný, vyhrává buly a umí to u mantinelů. Až se dostane do zápasového tempa, jeho výkon by měl jít nahoru.“

S netradičním číslem 15 se na ledě objevil českobudějovický útočník Milan Gulaš. Důvod, proč už nebude nosit dvě osmičky, vysvětlil sám: „Chtěl jsem zesnulému Janu Markovi vzdát hold, a tak jsem si vzal číslo patnáct, abych na něj nikdy nezapomněl. Byl to super hokejista, kluk, a můj kamarád,“ řekl autor rozhodující branky Mountfieldu. „Mám radost, že jsme velký nápor Třince zvládli. Nedá se říct, že by některé mužstvo bylo v něčem lepší. Nebyl to nijak extra dobrý zápas, takový hodně umlácený a bojovný. My jsme však byli o gól šťastnější,“ uvedl Gulaš, jenž zároveň reagoval na Verotův zákeřný faul proti Langhammerovi: „Doufám, že ho budou v lize kontrolovat, aby opravdu nikoho nezranil. Jeho zákrok na Kubu byl přímo likvidační. Takové souboje jsou nebezpečné. Nerad bych, aby se to řešilo, až bude pozdě.“

Štítky Mountfield Hradec Králové, HC Oceláři Třinec, hokej, Budvar aréna, Madeta Motor České Budějovice, Milan Gulaš, David Kuchejda, Darcy Verot, Radek Bonk, Pavel Kašpařík