Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Před zápasem se Slavií si fanoušci připomenou slavná místa budějckého hokeje

 
středa, 13. září 2017, 10:41

Jen několik málo hodin dělí budějcké hokejové fanoušky od domácího začátku další sezonu WSM ligy. K tomu již tradičně patří pochod příznivců Motoru do Budvar arény. V letošním roce se však do haly nevydají z Lannovy třídy, ale z náplavky u Dlouhého mostu. Jejich trasa se zastaví na čtyřech místech, která jsou historicky spjata s budějckým hokejem.

Fanoušci mají sraz na náplavce u Dlouhého mostu v 15:15, samotný pochod začíná o patnáct minut později. Průvod se vydá směrem ke kurtům LTC Tonstav-Service České Budějovice, kde bude i první zastávka. Sem se na jaře roku 1938 přesunuly tenisové kurty z Palackého náměstí. Za války zde obětavci dokázali připravit kluziště, na kterém hrál zápasy AC Stadion České Budějovice.

„Hokejisté zde prožili mistrovské sezony 1941-42 a 1942-43, neboť se opravovaly elektrárenské bubny a vodní hladina na slepém rameni Malše klesla na minimum. Lidé tvrdili, že to Němci dělali naschvál. Budějčtí sehráli za Dlouhým mostem celkem pět ligových zápasů. Ani jednou nezvítězili  a záchranu v šestičlenné soutěži museli vybojovat na hřištích soupeřů. Fandové tady mohli zatleskat alespoň remízám proti pražským favoritům z Podolí a Sparty,“ říká hokejový historik a marketingový a PR ředitel Motoru Tomáš Kučera.

Po dvou letech se hokejisté vrátili na Malši ke klášteru a kurty přenechali výlučně tenistům. Ještě ale před zastávkou na slepém rameni, se pochod podívá k Sokolskému stadionu, kde byl v roce 1928 AC Stadion České Budějovice založen. „Poprvé se zde hrálo 19. prosince 1928 pod umělým osvětlením a stadioňáci porazili Strakonice 4:0. Sníh tuhé zimy byl používán i pro stavbu provizorních tribun. Na Sokolském stadionu se odehrály všechny důležité bitvy z počátků existence klubu. K duelu o mistra Čech sem 23. února 1930 zavítal LTC Praha, asi nejlepší tým kontinentální Evropy, a zvítězil 3:1. Bitvu sledovalo více než 700 diváků. Jediný gól Jihočechů vstřelil Jiří Toufar,“ přidává Kučera.

Na konci roku 1930 se Stadion přesunul na slepé rameno, kde se pochod rovněž zastaví. S přestávkami to bylo útočiště klubu celkem patnáct let. Hráči se převlékali v hostinci U Tří sedláků, který tehdy nesl název U Stadionu. „Kluziště mělo velkou výhodu v umístění v centru města. Nevýhodou bylo, že led se musel odsekávat od břehů, aby se při kolísání stavu vody kvůli provozu elektrárny nezničila hrací plocha. Do dějin zde vstoupily slavné zápasy. Ze Štvanice sem 27. února 1933 přijeli Američané, čerství mistři světa, reprezentovaní klubovým celkem Massechussets Rangers, a zvítězili 2:1. Českobudějovický střelec Václav Špatný se stal jediným Evropanem, který dokázal překonat fenomenálního brankáře Cosbyho (ten působil i jako náhradník týmu NHL z New Yorku),“ přidává Kučera.

Za klášterem se rovněž odehrál první ligový zápas Stadionu – 3. ledna 1937. Domácí tehdy porazili Mladou Boleslav 3:1. „Výsledek je nasměroval k zisku nečekaného bronzu v premiérové sezoně ligové soutěže v Československu. Na slepém rameni také domácí hokejisté v roce 1941 slavili postup do válečné Českomoravské ligy,“ doplňuje marketingový a PR manažer Motoru.

Poslední zastávkou průvodu fanoušků Českých Budějovic bude Budvar aréna. V loňském roce oslavil zimní stadion sedmdesát let od svého otevření a viděl památné hokejové bitvy či zisk jediného mistrovského titulu v roce 1951. „Prohnal se tudy požár i povodeň, dřevěné tribuny se změnily na betonové. V roce 2002 se završila celková rekonstrukce, která dala aréně dnešní podobu. Sportovní historie prostoru naproti někdejší židovské synagoze je však mnohem delší. Bruslilo se tady od počátku 20. století, kdy měl místo ve správě německý klub Eislauf-Verein Budweis. Podle náznaků v tisku nelze vyloučit, že se tady hrál hokej už v roce 1904, ale chybí jednoznačný důkaz. Každopádně je tato část jihočeské metropole zasvěcená hokeji přes sto let,“ uzavírá Kučera.

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Policie žádá o pomoc při pátrání po Pavlíně...

  • Budějcký advent nabídne tradici i novinky....

  • Na Písecku byla potvrzena smrtelná...

  • Rozloučení je velmi silným okamžikem. A...

Reklama
 
 

Kam dál?

Rekordně přibylo dárců kostní dřeně. A to i díky změně věkové hranice

středa, 13. září 2017, 07:05

Do registru dárců krvetvorných buněk Institutu klinické a experimentální medicíny se za uplynulých osm měsíců letošního...

Jsou věci, které si lidé nikdy nenechají vzít, říká známý český moderátor Leoš Mareš

úterý, 12. září 2017, 19:45

V České republice budete jen těžko hledat někoho, kdo jméno Leoš Mareš nezná. Známý český moderátor a zpěvák má za...

Zahradnické centrum Ferenčík hledá nové kolegy do svého týmu

úterý, 12. září 2017, 18:20

Zahradnické centrum Ferenčík, které je největší v Jihočeském kraji, rozšiřuje po létě tým. Do svých řad hledá...