Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na večerní komentovanou prohlídku v Zoo Hluboká

 
pondělí, 4. března 2019, 11:35

Chcete zjistit, co se v zoo děje když odejdou poslední návštěvníci a setmí se? Přijďte na večerní komentovanou prohlídku a získejte možnost nahlédnout pod pokličku dění v zoo. Zároveň můžete zahlédnout noční živočichy, jakými jsou třeba jezevci. Večerní komentované prohlídky pořádá zoo v pravidelných termínech v období letních prázdnin, vy ale můžete vyhrát komentovanou prohlídku už na jaře. Stačí zodpovědět otázku, kterou najdete pod článkem.

Měsíc březen teprve začíná, ale v Zoo Hluboká se již probouzí jaro. Vzácný pták kolpík bílý snesl již osm vajec, sovy svým houkáním svolávají ke hnízdění. Dokonce i pár orlů skalních staví hnízdo a láska mezi nimi kvete i několikrát za den. Budeme jim tedy přát plné hnízdo ochmýřených orlích ptáčátek.       

S jarem v zoo, ale nepřichází jen radosti. Bohužel každým rokem mnoho zvířat zbytečně přichází o svůj původní domov, rodiče často i život. To vše snahou lidí zvíře zachránit i přesto, že žádnou pomoc nepotřebuje.  Mláďata srn a zajíců většinou nechávají jejich matky samotné, pouze je chodí jednou až dvakrát denně nakrmit. To neznamená, že jsou opuštěná! Mláďat savců se nikdy v přírodě nedotýkáme! Hrozí, že by se jich matka vzdala. Mláďatům můžeme pomoci, jen pokud jsou viditelně raněná nebo je poblíž uhynulá samice. Už teď se v zoo snaží zachránit první mláďátka zajíčků, které lidé zbytečně odnesli jejich mámám. Záchrana je v těchto případech bohužel nejistá.  

Zoo Hluboká letos slaví osmdesáté výročí svého založení, patří tak mezi nejstarší zoologické zahrady v České Republice. Pro veřejnost byla otevřena 1. května 1939. Jejím zakladatelem byl majitel zdejšího panství kníže Adolf Schwarzenberg. Tehdy měla být jen doplňkem lesnického a mysliveckého muzea v sousedním loveckém zámku, a proto zde byly chovány především tradiční druhy naší lovné zvěře, doplněné některými cizokrajnými zvířaty, jako jsou papoušci, nandu, lama nebo kočkodan. Přijďte 1. května i vy oslavit výročí do krásného prostředí Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou.

Soutěž o jarní večerní komentovanou prohlídku v Zoo Hluboká (11. dubna od 18:30)

Díky soutěži s Budějckou Drbnou může šest čtenářů vyhrát tři vstupenky na komentovanou noční prohlídku. Stačí jen do pondělí 11. března správně odpovědět na soutěžní otázku a čekat na slosování. Výherci budou informování emailem.

Soutěž skončila! Správná odpověď byla osmdesáté narozeniny. Vstupenky vyhrává Roman Maršík, Hana Konečná, Jiří Štecher, Monika Žahourová, Radka Šimková a Jan Beránek. Gratulujeme!

Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.

Napsal(a) Redakce | Foto Zoo Hluboká
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Jihostroj čeká poslední domácí zápas. Nastoupí proti Ústí

pátek, 1. března 2019, 18:03

Už zítra čeká Jihostroj poslední domácí zápas. po prohře s Libercem se budějčtí volejbalisté posunuli na druhé místo v tabulce....

SOUTĚŽ: Play-off je tady. Motor se doma utká s Havířovem

čtvrtek, 28. února 2019, 11:59

Hokejisté ČEZ Motor České Budějovice se poprvé střetnou v play-off Chance ligy s AZ RESIDOMO Havířov. Jihočeši zahajují...

SOUTĚŽ: O druhé místo i lepší vzájemné zápasy. Motor přivítá Vsetín

pondělí, 25. února 2019, 11:10

O umístění po základní části bude rozhodovat až úplně poslední kolo, ve kterém Motor hostí na domácím ledě Vsetín. Proti Valachům...

Kdo byl nejlepším hráčem budějckého Motoru v měsíci lednu? Hlasujte!

úterý, 19. února 2019, 17:56

Anketa Motorák měsíce pokračuje hlasováním pro nejlepšího hokejistu jihočeského klubu v prvním měsíci roku 2019. Kdo si podle vás...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak bydlí Češi v regionech? Nejspokojenější jsou v obcích do tisíc obyvatel

Rozdíly mezi kraji panují především s ohledem na typ bydlení. Zatímco ve Středočeském nebo Zlínském kraji (46 %) převažuje bydlení ve vlastním rodinném domě, pronájmy vedou naopak v Praze (35 %), v Královehradecku žije téměř pětina obyvatel v bytě či domě u příbuzných nebo známých (17 %). Z hlediska spokojenosti s bydlením se rozdíly projevují spíše v souvislosti s velikostí obce. Nejvíce spokojení jsou se svým bydlením lidé žijící mimo Prahu, zejména ti z malých obcí. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.

DRBNA NA CESTÁCH: 3500 tun křišťálu, zlatem protkaný závěs a 1100 místností. Takhle si žil rumunský diktátor

Tří miliony tun mramoru, 3500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech a také 5500 tisíce tun betonu. To je jen krátký výčet materiálu, který byl použit při stavbě paláce pro bývalého rumunského diktátora Ceaușesca. Dnes druhá největší administrativní stavba na světě slouží jako budova parlamentu. A právě na honosný palác, který najdete v centru Bukurešti, se zaměříme v dnešním dílem Drbny na cestách.

Den s terénními pracovnicemi: Je výhodnější vyměnit jehlu, než léčit žloutenku

Den jsem strávil s terénními pracovnicemi Helenou a Ilonou ze Společnosti Podané ruce. Nejen u sbírání použitých injekčních stříkaček jsme si povídali třeba o tom, které nelegální drogy jsou v Olomouci nejrozšířenější, kde se v Olomouci nachází nejvíc použitých stříkaček a proč je dobré uživatelům drog jehly měnit.