Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

SOUTĚŽ: Retrohrátky v Jihočeském muzeu ukážou, s čím si dřív hrály děti

 
úterý, 17. dubna 2018, 17:46

Postýlky, kolébky, chrastítka, panenky, kočárky, ale i autíčka a stavebnice. To vše bude k vidění v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích při výstavě s názvem Retrohrátky, která začíná v pátek 20. dubna. Sbírka panenek a hraček manželů Blanky a Josefa Šídlových z Vodňan a také exponáty ze sbírek Jihočeského muzea určitě potěší nejen děti, ale i jejich rodiče a prarodiče, kteří u nich zavzpomínají na svá dětská léta. Nejmladší návštěvníci si budou moci pohrát v interaktivním koutku. A Budějcká Drbna dostane několik z vás na výstavu zadarmo.

Manželé Blanka a Josef Šídlovi pocházejí z Vodňan a sběratelství panenek se věnují již více než patnáct let. Za tu dobu nashromáždili přes 300 kusů panenek a hraček, převážně z produkce českých firem Hamiro a Gumotex, ale vlastní i panenky z Německa, Švýcarska, Vietnamu, Turecka či Japonska. Panenky a vše, co s nimi souvisí, nakupují zejména na burzách Klubu sběratelů kuriozit, ale i na internetu. Panenky či kočárky často dostávají i od svých přátel a známých. Některé kousky bývají ve špatném stavu a potřebují opravit. Blanka vrací funkčnost a krásu zejména panenkám a jejich textilním doplňkům, Josef zase navrací lesk starým kočárkům.

Výstava v Jihočeském muzeu s názvem Retrohrátky se zaměřuje nejen na děti, ale i jejich rodiče a prarodiče, kteří se zde setkají s hračkami svého dětství. Jádro expozice tvoří rozsáhlá sbírka panenek a různých doplňků (postýlky, kolébky, chrastítka, drobný dětský nábytek, textil do kočárků a na panenky), dále kočárky pro panenky i pro miminka zejména z 60. až 80. let dvacátého století. Výstava potěší zároveň chlapce, protože k vidění bude i sbírka autíček a stavebnic z uvedeného období, která také pochází z majetku manželů Šídlových. 


Manželé Blanka a Josef Šídlovi představí v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích sbírku panenek a všeho, co s nimi souvisí.

Druhá část výstavy umístěná v menším sále, představí hračky pro děti ze sbírek Jihočeského muzea. „V této části nabídneme návštěvníkům ukázky exponátů od nejstarších dob až po nedávnou minulost. K vidění bude sada miniaturních keramických nádobek a lžiček z halštatské mohyly, hliněné panenky, chrastítko nebo koník ze středověkých a raně novověkých archeologických nálezů. Z novější doby ukážeme například předchůdce dnešních puzzle, ale také hračky, které mnozí z nás pamatují – oblíbené igráčky nebo autíčka z jihočeského podniku ITES Trhové Sviny,“ prozradila garantka výstavy Petra Prokopcová z Jihočeského muzea.

Právě hračky z druhé poloviny dvacátého století Jihočeské muzeum představuje v širším průřezu, aby si rodiče připomněli své dětství a mohli vystavené kusy ukázat i svým dětem. Tato část expozice bude doplněna o interaktivní koutek, kde si děti s hračkami mohou hrát, využít připravených stolních her nebo si zaskákat klasického panáka. Pro milovníky pohádek budou připravena dvě stanoviště. Prvním z nich je televizní koutek, kde poběží krátké pásmo pohádek zapůjčených z Národního filmového archivu, na druhém stanovišti se pak pohádky budou promítat z retro promítačky.

„K výstavě, která potrvá do 29. července, je rovněž připraven zábavný a vzdělávací program pro školy a dětské skupiny,“ připomněl Tomáš Svoboda z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Soutěž o vstupenky na Retrohrátky (20. dubna – 29. července)

Díky soutěži s Budějckou Drbnou mohou dva čtenáři vyhrát po čtyřech vstupenkách na výstavu v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích s názvem Retrohrátky. K účasti stačí prostřednictvím formuláře do pondělí 23. dubna do 10. hodiny zodpovědět následující otázku a pak už jen čekat na slosování. 

Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.  

Soutěž skončila

Manželé Šídlovi sbírají panenky už patnáct let. Správně byla odpověď B. 

Tisková zpráva

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Užijte si legendy českého popu, hard rocku i stand-up...

úterý, 17. dubna 2018, 14:14

Jarní počasí sice láká zůstat venku, ale když dorazíte na některou z kulturních akcí tohoto týdne, odměnou vám bude...

SOUTĚŽ: Dynamo hostí Sokolov a chce první domácí výhru

úterý, 17. dubna 2018, 12:49

Fotbalisté SK Dynamo České Budějovice konečně zastavili krizi, když v uplynulém kole vyhráli na hřišti Frýdku-Místku 2:1. A nyní...

Stavební revoluce 4.0 vstoupila na VŠTE

úterý, 17. dubna 2018, 11:36

Skupina expertů, specializovaných na rozvoj moderní výuky stavebních oborů, se na českobudějovické Vysoké škole technické a...

Krajští přeborníci v přespolním běhu vzešli od Temelína

úterý, 17. dubna 2018, 09:10

Přesně 101 běžců bojovalo o titul přeborníka Jihočeského kraje v přespolním běhu u temelínské elektrárny. Jejich fyzickou kondici...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Jižní Čechy zasáhla bouře. Na...

  • Své ano si řekli na jednotce intenzivní péče...

  • Policisté vypátrali dvanáctiletého chlapce z...

  • V Novohradských horách a v okolí Třeboně...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Školy zaspávají. Snažím se trošku suplovat hodnoty, které chybí, říká youtuber Kovy

Jméno Karel Kovář asi řadě z vás moc neřekne. Mladého youtubera zná totiž široká veřejnost pod pseudonymem Kovy. Od ostatních českých youtuberů se liší tím, že probírá aktuální společenská témata, politiku, odvrácenou stranu sociálních sítí či například nebankovní půjčky. Jeho tvorba se zakládá na infotainmentu a pomocí videí se snaží bořit předsudky ve společnosti. Na besedě (Ne)souboj generací se Drbně rozpovídal o dnešním fenoménu, kterým jsou dezinformace a fakenews.

FOTO, VIDEO: Sedm hostů debatovalo o souboji generací. Podívejte se na záznam besedy

Mezigenerační střet. Téma, které čím dál častěji plní stránky novin, časopisů i odborných publikací. Jakou optikou se na dnešní svět koukají generace X, Y a Z, jak společně vychází a jaké strasti jim dnešní doba přináší? To a ještě více patřilo mezi témata besedy (Ne)souboj generací, která ve čtvrtek proběhla v Jihočeském divadle.

Předseda matematiků: Učňové by neměli skládat státní maturitu

Na učebních oborech by neměla být státní maturita, shodli se předseda Jednoty českých matematiků a fyziků Josef Kubát a předseda Sdružení učňovských zařízení Karel Dvořák. Podle nich není možné srovnávat žáky ve školách s tak odlišným zaměřením, jako jsou gymnázia a učiliště, a učňové by měli mít možnost získat především výuční list a složit odbornou maturitu.