Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

SOUTĚŽ: Retrohrátky v Jihočeském muzeu ukážou, s čím si dřív hrály děti

 
úterý, 17. dubna 2018, 17:46

Postýlky, kolébky, chrastítka, panenky, kočárky, ale i autíčka a stavebnice. To vše bude k vidění v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích při výstavě s názvem Retrohrátky, která začíná v pátek 20. dubna. Sbírka panenek a hraček manželů Blanky a Josefa Šídlových z Vodňan a také exponáty ze sbírek Jihočeského muzea určitě potěší nejen děti, ale i jejich rodiče a prarodiče, kteří u nich zavzpomínají na svá dětská léta. Nejmladší návštěvníci si budou moci pohrát v interaktivním koutku. A Budějcká Drbna dostane několik z vás na výstavu zadarmo.

Manželé Blanka a Josef Šídlovi pocházejí z Vodňan a sběratelství panenek se věnují již více než patnáct let. Za tu dobu nashromáždili přes 300 kusů panenek a hraček, převážně z produkce českých firem Hamiro a Gumotex, ale vlastní i panenky z Německa, Švýcarska, Vietnamu, Turecka či Japonska. Panenky a vše, co s nimi souvisí, nakupují zejména na burzách Klubu sběratelů kuriozit, ale i na internetu. Panenky či kočárky často dostávají i od svých přátel a známých. Některé kousky bývají ve špatném stavu a potřebují opravit. Blanka vrací funkčnost a krásu zejména panenkám a jejich textilním doplňkům, Josef zase navrací lesk starým kočárkům.

Výstava v Jihočeském muzeu s názvem Retrohrátky se zaměřuje nejen na děti, ale i jejich rodiče a prarodiče, kteří se zde setkají s hračkami svého dětství. Jádro expozice tvoří rozsáhlá sbírka panenek a různých doplňků (postýlky, kolébky, chrastítka, drobný dětský nábytek, textil do kočárků a na panenky), dále kočárky pro panenky i pro miminka zejména z 60. až 80. let dvacátého století. Výstava potěší zároveň chlapce, protože k vidění bude i sbírka autíček a stavebnic z uvedeného období, která také pochází z majetku manželů Šídlových. 


Manželé Blanka a Josef Šídlovi představí v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích sbírku panenek a všeho, co s nimi souvisí.

Druhá část výstavy umístěná v menším sále, představí hračky pro děti ze sbírek Jihočeského muzea. „V této části nabídneme návštěvníkům ukázky exponátů od nejstarších dob až po nedávnou minulost. K vidění bude sada miniaturních keramických nádobek a lžiček z halštatské mohyly, hliněné panenky, chrastítko nebo koník ze středověkých a raně novověkých archeologických nálezů. Z novější doby ukážeme například předchůdce dnešních puzzle, ale také hračky, které mnozí z nás pamatují – oblíbené igráčky nebo autíčka z jihočeského podniku ITES Trhové Sviny,“ prozradila garantka výstavy Petra Prokopcová z Jihočeského muzea.

Právě hračky z druhé poloviny dvacátého století Jihočeské muzeum představuje v širším průřezu, aby si rodiče připomněli své dětství a mohli vystavené kusy ukázat i svým dětem. Tato část expozice bude doplněna o interaktivní koutek, kde si děti s hračkami mohou hrát, využít připravených stolních her nebo si zaskákat klasického panáka. Pro milovníky pohádek budou připravena dvě stanoviště. Prvním z nich je televizní koutek, kde poběží krátké pásmo pohádek zapůjčených z Národního filmového archivu, na druhém stanovišti se pak pohádky budou promítat z retro promítačky.

„K výstavě, která potrvá do 29. července, je rovněž připraven zábavný a vzdělávací program pro školy a dětské skupiny,“ připomněl Tomáš Svoboda z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Soutěž o vstupenky na Retrohrátky (20. dubna – 29. července)

Díky soutěži s Budějckou Drbnou mohou dva čtenáři vyhrát po čtyřech vstupenkách na výstavu v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích s názvem Retrohrátky. K účasti stačí prostřednictvím formuláře do pondělí 23. dubna do 10. hodiny zodpovědět následující otázku a pak už jen čekat na slosování. 

Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.  

Soutěž skončila

Manželé Šídlovi sbírají panenky už patnáct let. Správně byla odpověď B. 

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Užijte si legendy českého popu, hard rocku i stand-up...

úterý, 17. dubna 2018, 14:14

Jarní počasí sice láká zůstat venku, ale když dorazíte na některou z kulturních akcí tohoto týdne, odměnou vám bude...

SOUTĚŽ: Dynamo hostí Sokolov a chce první domácí výhru

úterý, 17. dubna 2018, 12:49

Fotbalisté SK Dynamo České Budějovice konečně zastavili krizi, když v uplynulém kole vyhráli na hřišti Frýdku-Místku 2:1. A nyní...

Stavební revoluce 4.0 vstoupila na VŠTE

úterý, 17. dubna 2018, 11:36

Skupina expertů, specializovaných na rozvoj moderní výuky stavebních oborů, se na českobudějovické Vysoké škole technické a...

Krajští přeborníci v přespolním běhu vzešli od Temelína

úterý, 17. dubna 2018, 09:10

Přesně 101 běžců bojovalo o titul přeborníka Jihočeského kraje v přespolním běhu u temelínské elektrárny. Jejich fyzickou kondici...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • To je strašná divočina. Kdo tohle vymyslel,...

  • VIDEO: Na budějckém nádraží se předvečer...

  • GLOSA: Lukáš Dvořák aneb malý velký muž

  • Po šestnáctileté dívce pátrají...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Po vedrech rovnou do zimy. Teploty spadnou pod deset stupňů, na horách může sněžit

Zatímco ještě v pátek teploty atakovaly letních pětadvacet stupňů, jen o pár dní později se počasí bude blížit pozdnímu podzimu. Rtuť teploměru se v příštím týdnu bude pohybovat pod deseti stupni, navíc na horách předpokládají meteorologové první sníh.

VAROVÁNÍ: Na Česko se žene silný vítr, na horách bude zuřit orkán

Česko v neděli a pondělí opět zasáhne silný vítr, který na horách může dosáhnout i síly orkánu. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vítr může podle ústavu strhávat stromy nebo i auta a střechy domů.

Advokáti proti totalitě: Dagmar Burešová, Otakar Motejl, ale i méně známé příběhy 100 let československé advokacie

Československá advokacie slaví v Luhačovicích 100 let od založení svých komor. A připomene při této příležitosti i významné osobnosti, které v průběhu uplynulého století statečně vystupovaly proti totalitním režimům, ať už nacistickému nebo komunistickému. Projekt Advokáti proti totalitě vyvrcholí na podzim příštího roku při příležitosti 30. výročí Listopadu 1989.