Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

SOUTĚŽ: Pohádkové příběhy pro školáky ukazují krásy jižních Čech. A lákají k návštěvě

 
středa, 24. ledna 2018, 07:10

Jihočeská centrála cestovního ruchu vydává edici pohádkových knížek popisujících krásy Jihočeského kraje. Scénář je podobný. Literární průvodce vždy provádí čtenáře krásami určitého regionu jižních Čech, přitom představuje pověsti a rozprávky a tím je láká k návštěvě. Díky soutěži s Budějckou Drbnou si šest čtenářů mezi sebe rozdělí dvanáct těchto moc hezkých pohádkových knížek.

Vytvořit jednotnou edici atraktivních knih, která provede rodiny s dětmi od šesti do deseti let krásami Jihočeského kraje, zdejšími památkami i jedinečnou přírodou, a to takovou formou, že čtenáře naláká k návštěvě skutečných míst, o kterých se v knize píše formou přijatelnou i pro děti. Takový je cíl Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR), kniha má vždy hravou formou čtenáři popsat určité území jižních Čech – jednou z těch oblastí je i Lipensko, ale například Doudlebsko, Novohradsko, nebo Šumava.

„Chtěli jsme prezentovat jihočeská témata, příběhy a pohádky trochu jinak. Hlavně atraktivně pro rodiny s dětmi,“ uvedl ředitel JCCR Jaromír Polášek. Ten v roce 2015 reprezentoval „Centrálu“ na tradiční akci Šumava Litera, která se koná ve Vimperku. „Představil jsem zde naši snahu o propojení literatury a cestovního ruchu,“ vysvětlil Polášek. Zde se domluvil na schůzce se známým a zavedeným autorem knih pro děti a mládež Hynkem Klimkem. Pak už šlo vše rychle. Nápad na sérii pohádkových příběhů z jednotlivých turistických oblastí, první náměty, zapojení vydavatelství.

Vzniknou pohádkové příběhy i z dalších oblastí jižních Čech 

První vznikla kniha z Toulavy, která představuje svižně vyprávěný romantický pohádkový příběh, který je doslova nabitý dramatickými zvraty, plný dobrodružství, citů, napínavých, dojemných i úsměvných příhod. Ožívají v něm také mnohá strašidla a tajemné jevy ze starých pověstí. Čtenáři se rozhodně nudit nebudou a dozvědí se celou řadu zajímavostí včetně lidových zvyků z krásného kraje Toulavy, zahrnujícího Táborsko, Milevsko a Sedlčansko, kterým krajánek Mates na své cestě za štěstím prochází. Následně vznikla další kniha pohádek o Novohradsku a Doudlebsku, jejímž autorem je Oldřich Petrášek z Netolic.

V pořadí třetí kniha pojednává o putování dvou losíků Lipenskem a jejím autorem je Pavel Pechoušek. Kniha zachycuje putování dvou původně rozpustilých losích sourozenců, krajem kolem vodní nádrže Lipno. „Lipensko je úžasný kout naší země, kde se dají v hlubokých voňavých lesích prožít skvělá dobrodružství. Na svých cestách se losíci setkají s roztodivnými postavičkami a strašidly z oblasti Lipenska, ničeho se však nezaleknou a nakonec se sejdou i se svým tatínkem, kterého celou dobu hledali," prozradil Pavel Pechoušek.

Hynek Klimek, který vytvořil první už zmiňovanou knížku, je autorem i čtvrté knihy příběhů z jižních Čech, které školáky zavedou na Prácheňsko a do Pošumaví. Během tohoto a příštího roku by měly vzniknout pohádky i z ostatních destinací Jihočeského kraje.

Soutěž o pohádkové knížky o jižních Čechách

Díky soutěži s Budějckou Drbnou získá zdarma šest čtenářů po dvou knížkách pohádkovýh příběhů z jižních Čech. Stačí jen do pondělí 29. ledna do 15:00 hodin správně odpovědět na soutěžní otázku a čekat na slosování. 

Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.

Soutěž skončila

Dva rozpustilí losíci putují Lipenskem. Správně byla odpověď C.

Po dvou pohádkových knížkách vyhráli: Pavel Karfík, Martin Filip, Lenka Císlerová, Drahomíra Oušková, Michaela Zevlová a Vojtěch Karas. Gratulujeme!

 

Kterou oblastí jižních Čech putují v jedné z knížek dva rozpustilí losíci?

 
Napsal(a) Yvetta Chmelová s využitím TZ | Foto Jan Luxík

Kam dál?

Záchranářem může být i voříšek, říká světová šampionka z jihu Čech

úterý, 23. ledna 2018, 19:31

Kristýna Sedláková pochází z Českého Krumlova a kynologii, konkrétně záchranářství, se věnuje od dětství. Se svou fenkou Bixi už...

Nelegálních pobytů na území České republiky podle cizinecké policie...

úterý, 23. ledna 2018, 18:29

V Česku loni bylo nelegálně 4738 cizinců, což je o 523 méně než v roce 2016. Více než čtyři tisícovky z nich jsou přitom lidé,...

Díky příspěvku na nové uniformy mohou hasiči z Nebřehovic dále pomáhat

úterý, 23. ledna 2018, 17:40

Nové předpisy pro sbory dobrovolných hasičů a předpoklad jejich činnosti zahrnují i potřebné vybavení včetně zásahových uniforem....

Tábor získal na veletrhu Regiontour prestižní ocenění za oficiální...

úterý, 23. ledna 2018, 16:34

Jihočeské město Tábor uspělo na brněnském veletrhu Regiontour a za oficiální portál pro turistiku, kulturu a volný čas si odvezl...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Řidič osobního automobilu nepřežil srážku s...

  • Řidiče v Českých Budějovicích nemile...

  • Oprava vlakového nádraží v Českých...

  • Prachatičtí kriminalisté pátrají po...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Sociální demokracii povede Hamáček, ve druhém kole volby...

Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD) povede dosavadní místopředseda strany a místopředseda...

Překvapení na sjezdu ČSSD. Do druhého kola postupuje Zimola...

Při svém projevu si nasadil růžové brýle a poté se tvrdě pustil do současného vedení sociálních...

Zeman na sjezdu sociálních demokratů: Nebuďte stranou...

Prezident Miloš Zeman nabádal na sjezdu v Hradci Králové sociální demokraty, aby neodcházeli do...