Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

SOUTĚŽ: Pohádkové příběhy pro školáky ukazují krásy jižních Čech. A lákají k návštěvě

 
středa, 24. ledna 2018, 07:10

Jihočeská centrála cestovního ruchu vydává edici pohádkových knížek popisujících krásy Jihočeského kraje. Scénář je podobný. Literární průvodce vždy provádí čtenáře krásami určitého regionu jižních Čech, přitom představuje pověsti a rozprávky a tím je láká k návštěvě. Díky soutěži s Budějckou Drbnou si šest čtenářů mezi sebe rozdělí dvanáct těchto moc hezkých pohádkových knížek.

Vytvořit jednotnou edici atraktivních knih, která provede rodiny s dětmi od šesti do deseti let krásami Jihočeského kraje, zdejšími památkami i jedinečnou přírodou, a to takovou formou, že čtenáře naláká k návštěvě skutečných míst, o kterých se v knize píše formou přijatelnou i pro děti. Takový je cíl Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR), kniha má vždy hravou formou čtenáři popsat určité území jižních Čech – jednou z těch oblastí je i Lipensko, ale například Doudlebsko, Novohradsko, nebo Šumava.

„Chtěli jsme prezentovat jihočeská témata, příběhy a pohádky trochu jinak. Hlavně atraktivně pro rodiny s dětmi,“ uvedl ředitel JCCR Jaromír Polášek. Ten v roce 2015 reprezentoval „Centrálu“ na tradiční akci Šumava Litera, která se koná ve Vimperku. „Představil jsem zde naši snahu o propojení literatury a cestovního ruchu,“ vysvětlil Polášek. Zde se domluvil na schůzce se známým a zavedeným autorem knih pro děti a mládež Hynkem Klimkem. Pak už šlo vše rychle. Nápad na sérii pohádkových příběhů z jednotlivých turistických oblastí, první náměty, zapojení vydavatelství.

Vzniknou pohádkové příběhy i z dalších oblastí jižních Čech 

První vznikla kniha z Toulavy, která představuje svižně vyprávěný romantický pohádkový příběh, který je doslova nabitý dramatickými zvraty, plný dobrodružství, citů, napínavých, dojemných i úsměvných příhod. Ožívají v něm také mnohá strašidla a tajemné jevy ze starých pověstí. Čtenáři se rozhodně nudit nebudou a dozvědí se celou řadu zajímavostí včetně lidových zvyků z krásného kraje Toulavy, zahrnujícího Táborsko, Milevsko a Sedlčansko, kterým krajánek Mates na své cestě za štěstím prochází. Následně vznikla další kniha pohádek o Novohradsku a Doudlebsku, jejímž autorem je Oldřich Petrášek z Netolic.

V pořadí třetí kniha pojednává o putování dvou losíků Lipenskem a jejím autorem je Pavel Pechoušek. Kniha zachycuje putování dvou původně rozpustilých losích sourozenců, krajem kolem vodní nádrže Lipno. „Lipensko je úžasný kout naší země, kde se dají v hlubokých voňavých lesích prožít skvělá dobrodružství. Na svých cestách se losíci setkají s roztodivnými postavičkami a strašidly z oblasti Lipenska, ničeho se však nezaleknou a nakonec se sejdou i se svým tatínkem, kterého celou dobu hledali," prozradil Pavel Pechoušek.

Hynek Klimek, který vytvořil první už zmiňovanou knížku, je autorem i čtvrté knihy příběhů z jižních Čech, které školáky zavedou na Prácheňsko a do Pošumaví. Během tohoto a příštího roku by měly vzniknout pohádky i z ostatních destinací Jihočeského kraje.

Soutěž o pohádkové knížky o jižních Čechách

Díky soutěži s Budějckou Drbnou získá zdarma šest čtenářů po dvou knížkách pohádkovýh příběhů z jižních Čech. Stačí jen do pondělí 29. ledna do 15:00 hodin správně odpovědět na soutěžní otázku a čekat na slosování. 

Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.

Soutěž skončila

Dva rozpustilí losíci putují Lipenskem. Správně byla odpověď C.

Po dvou pohádkových knížkách vyhráli: Pavel Karfík, Martin Filip, Lenka Císlerová, Drahomíra Oušková, Michaela Zevlová a Vojtěch Karas. Gratulujeme!

 

Kterou oblastí jižních Čech putují v jedné z knížek dva rozpustilí losíci?

 
Napsal(a) Yvetta Chmelová s využitím TZ | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Záchranářem může být i voříšek, říká světová šampionka z jihu Čech

úterý, 23. ledna 2018, 19:31

Kristýna Sedláková pochází z Českého Krumlova a kynologii, konkrétně záchranářství, se věnuje od dětství. Se svou fenkou Bixi už...

Nelegálních pobytů na území České republiky podle cizinecké policie...

úterý, 23. ledna 2018, 18:29

V Česku loni bylo nelegálně 4738 cizinců, což je o 523 méně než v roce 2016. Více než čtyři tisícovky z nich jsou přitom lidé,...

Díky příspěvku na nové uniformy mohou hasiči z Nebřehovic dále pomáhat

úterý, 23. ledna 2018, 17:40

Nové předpisy pro sbory dobrovolných hasičů a předpoklad jejich činnosti zahrnují i potřebné vybavení včetně zásahových uniforem....

Tábor získal na veletrhu Regiontour prestižní ocenění za oficiální...

úterý, 23. ledna 2018, 16:34

Jihočeské město Tábor uspělo na brněnském veletrhu Regiontour a za oficiální portál pro turistiku, kulturu a volný čas si odvezl...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Řidič dodávky, která se u Kamenného Újezdu...

  • Při nehodě v Třeboni zemřeli tři lidé,...

  • U Nové Vsi došlo k tragické nehodě....

  • ANKETA: Michal Trpák vytváří v Budějcích...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

„Prodá“ Moskva Sibiř Číně? Zdroje přecházejí do čínských rukou, zůstává jen pustina

Portál Jamestown již několik let prostřednictvím Paula Gobleho monitoruje sílící čínskou přítomnost na Sibiři na ruském Dálném východě, zejména v oblasti kolem Bajkalu, a narůstající protičínské nálady v regionu. Minimálně od roku 2010 zde Číňané využívají „místní pohostinnosti“, aniž by za to regionu cokoli vraceli.

Dovoz ledovců z Antarktidy má zachránit Kapské Město

"Vypadá to jako šílený nápad, ale když si to rozeberete, není to tak bláznivé," tvrdí kapitán Nick Sloane. Proč neodříznout nějaké ty ledovce z Antarktidy, aby Kapské Město mohlo být zásobováno vodou? Sloane mívá nápady, které se vymykají normám. Tento šestapadesátiletý Jihoafričan zambijského původu, zakladatel firmy Sloane Marine Ltd, se již proslavil tím, že uvolnil uvázlou loď Concordia, při jejímž ztroskotání u pobřeží Itálie v roce 2012 zahynulo 32 lidí.

V Čadu je půlmilion uprchlíků, do Evropy míří jen jedno procento

Uprchlický tábor Doholo na jihu afrického Čadu se na první pohled příliš neliší od místních vesnic, které tvoří shluky domů postavených z nepálených cihel s doškovými střechami. Někteří běženci, jako osmatřicetiletý majitel obchodu s fotbalovými dresy a dalším oblečením Alamin Ahmat, zde žijí již deset let. Kvůli pokračujícím bojům mezi povstaleckými skupinami na severu jeho rodné Středoafrické republiky Ahmat v brzký návrat domů nedoufá. Neplánuje ale ani cestu do Evropy.