Počasí dnes16 °C, zítra21 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa
Bez reklam

Studenti z JU budou možná brzy studovat také v Číně

Doktorka Dagmar Škodová Parmová se podílí na vedení Jihočeské univerzity od 1. března 2011 jako prorektorka pro zahraniční vztahy. Během uplynulých pěti měsíců pracovala na rozšíření spolupráce nebo prohloubení již navázaných mezinárodních kontaktů. „Naši univerzitu například navštívilo pět velvyslanců -z Německa, z Peru nebo Indonésie.

 Rozšířili jsme smlouvy s univerzitami v Argentině, nyní plánujeme cestu do Malajsie,“ říká 33letá absolventka Jihočeské univerzity, která bude v říjnu obhajovat svou habilitační práci týkající se zvyšování konkurenceschopnosti tranzitivních ekonomik díky službám pro podnikatele. Před sebou má však také další úkoly. „Rýsuje se také společná cesta s krajským úřadem, s panem hejtmanem bychom měli navštívit Čínu,“ dodává. Cílem nové prorektorky je totiž zvýšení povědomí o univerzitě v mezinárodní komunitě vysokých škol a vědeckovýzkumných institucí.


Jako prorektorka pro zahraniční vztahy máte na starosti spolupráci s mnoha vysokými školami…

Nejužší vztahy máme s univerzitami ve středoevropském prostoru. Máme i společné diplomy s univerzitou Johannes Kepler  v Linci a plánuje se společná výuka na bázi double degree na pasovské a naší univerzitě, momentálně je možné studovat obor Teritoriální studia. Teritorium Dunaj Vltava ale zahrnuje také univerzity v Řezně, nebo v Kremsu v Rakousku. V budoucnu bychom chtěli rozšířit svou spolupráci, zatím máme na úrovni fakult s těmito univerzitami společné smlouvy o Erasmu. Aktivit ve středoevropském prostoru je dost, aktuálně nyní děláme jejich inventuru.

Jako prorektorka pro zahraniční vztahy jste se zúčastnila také velké mezinárodní konference v Kanadě…

Na přelomu května a června jsem byla na veletrhu vysokoškolského vzdělávání - v Kanadě, to pořádá každoročně americká asociace NAFSA. Bylo zde 9000 účastníků a 400 vystavovatelů. Velký zájem byl ze strany jednak našich partnerských univerzit z USA, Kanady, ale paradoxně jsem se zde například zkontaktovala také s kolegyní z řezenské univerzity nebo s polskými kolegy. Nové kontakty chtěli navázat v rámci mobilit výuky i společných projektů i jihokorejské univerzity, čínské univerzity nebo školy v Japonsku. Zájem o naši školuje dost velký, protože máme co nabídnout, nejsme regionální univerzita. Například v oblasti přírodních věd je náš výzkum celosvětový. Také ostatní součásti univerzity se snaží v rámci možností pozdvihnout svoje aktivity nejen v mobilitách studentů a profesorů, ale například ve společných projektech.

Studenti Jihočeské univerzity mají poměrně širokou nabídku na studium v zahraničí. Doporučujete tuto možnost? Je pro studenty takový výjezd přínosem?

Určitě doporučuji, každý kdo vyjede do zahraničí, se vrací jako úplně nový člověk s obrovskou zkušeností, s mnoha novými kontakty a s trochu větším nadhledem. Naši studenti mohou být v zahraničí nejen přes Erasmus, což je samozřejmě ten největší zdroj financí, ale jako freemoveři vyjet třeba na pobyt financování vládním stipendiem, případně dalšími granty.

Kolik studentů této možnosti využije?

Ročně je to kolem 130 studentů. Mohu hovořit o tom, že bych toto číslo ráda zvýšila, ale je to také záležitost nalezení určitých finančních zdrojů z vládních mobilit, protože nepředpokládám, že by si běžný student mohl sám financovat studium například ve Francii nebo ve Švédsku.

O které země je největší zájem?

Studenti chtějí vyjet především do anglicky mluvících zemí, nicméně těch kontaktů není tolik, abychom mohli pokrýt celou poptávku. Proto máme i alternativy, nejsou to úplně typické anglicky mluvící země, nicméně výuka probíhá v angličtině. 

Mluvila jste také o možném navázání spolupráce s Čínou nebo Jižní Korejí, to nejsou země, kam bychom běžně cestovali. Myslíte, že také o tyto destinace bude mezi studenty zájem?

Věřím, že ano, studenti sem mohou vyjet například v rámci zpracování svých diplomových nebo disertačních prací. Například ze Zdravotně sociální fakulty nebo Přírodovědecké fakulty jsou již nyní studenti v Asii nebo Africe na terénních pracích. Zájem o exotické destinace tedy je, jen je třeba tomu dát určitý rámec, aby studenti věděli, co konkrétního v zemi mají vykonat, jaká data mají sebrat…

Před Vaším jmenováním na pozici prorektorky jste deset let působila na Ekonomické fakultě. Kromě výuky se podílíte také na několika projektech…

Aktuálně se zabývám B2B marketingem v rámci českorakouských vztahů, zrovna minulý týden kvůli tomu přijela kolegyně z Rakouska, dále spolupracuji na projektech V4, což je fond středoevropských zemí, kde řeším záležitosti řízení služeb a rozvoje tranzitivních ekonomik. 

Co vás na Vašem oboru zajímá?

Mě vždy zajímaly ekonomické vztahy v našem teritoriu původní Habsburské monarchie, toto téma jsem zpracovávala již v disertační práci. V současné době se v ekonomických vztazích těchto zemí bývalého Východního bloku a nyní již členských zemí Evropské unie děje mnoho zajímavých věcí. Právě vstup do Unie přinesl těmto zemím zvýšenou konkurenceschopnost, nicméně ty aktivity musí vycházet také zevnitř těchto zemí.

Jaký je ekonomický stav České republiky?

Tak ekonomický stav hodně souvisí s politikou, ta je do určité míry determinantou klidu nebo neklidu v ekonomických vztazích, a v současné době toho klidu moc není. Netroufnu si odhadnout, jak bude vývoj pokračovat.  

Jihočeská univerzita bude na podzim slavit 20. výročí svého vzniku. Co jí popřejete?

Univerzitě přeji, aby se jí pořád dařilo, měla šikovné studenty, kvalitní pedagogy a vědeckovýzkumné úspěchy.

Napsala: Olga Píšová, Budějcká Drbna

Štítky univerzita, Čína, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Německo, Indonésie, Peru, projekt, Kanada, Evropská unie, studium

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Studenti z JU budou možná brzy studovat také v Číně  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.