Počasí dnes16 °C, zítra21 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa
Bez reklam

Střílejí rychle, přesně a bezpečně

Řeč není o policistech nebo vojácích, i když řada z těch, kteří jsou předmětem rozhovoru, v těchto ozbrojených složkách slouží. V uplynulém roce si Budějcká Drbna povídala ve svých rozhovorech s nejrůznějšími zajímavými lidmi – sportovci, umělci, politiky, manažery, lékařem či misskou. Když hledala další téma, objevila jednu sportovní disciplinu, o které se toho moc neví.

V průběhu minulého roku se v regionálním tisku několikrát objevily zprávy o závodech v praktické střelbě, pořádaných Klubem praktické střelby Eggenberg Český Krumlov. Zjistili jsme, že prezidentem tohoto klubu je Budějovičák PaedDr. Antonín Liška, a proto jsme mu položili několik otázek.

Tedy nejdříve, co je to praktická střelba?

„Střelecká sportovní disciplína praktická střelba vznikla koncem 60. let minulého století v USA. Jejím účelem bylo reálné napodobení možné situace – střeleckého střetnutí. Postupně pak od roku 1970 převzaly prvky této sportovní disciplíny do svých výcvikových metod různé policejní a ozbrojené složky, nejprve v USA a pak i v dalších zemích světa.

Základní filozofii praktické střelby vyjadřují písmena DVC – Diligentia, Vis, Celeritas (přesnost, síla, rychlost). Je to jedna z nejrychlejších střeleckých disciplín, střílí se na čas a musí se skloubit rychlost a přesnost střelby. Jako sportovní nástroj slouží krátké střelné zbraně – pistole a revolvery, minimální ráže 9 mm. V posledních letech se stále více rozvíjí střelba této disciplíny také z útočné pušky a brokovnice.

Soutěže sestávají vždy z několika stanovišť (situací neboli stages), která obsahují různé druhy papírových a kovových terčů, rozmístěných v různých vzdálenostech tak, aby reprezentovaly různé reálné situace. Terče jsou i pohyblivé, viditelné pouze zčásti nebo kryty zástěnami, které je nutno obejít. Střelec se pohybuje od jedné skupiny terčů k další, střílí se také buď jen pravou, nebo levou rukou.

Na rozdíl od jiných střeleckých disciplin je praktická střelby záležitost velmi dynamická, není to statické soustředění na jediný terč, je třeba nejen rychle střílet, ale zejména taktizovat, promýšlet řešení situací. Tím se tento sport stává atraktivním pro všechny věkové kategorie – je zcela běžné, že se na předních místech v závodech umisťují i střelci v kategorii Supersenior, což je nad 60 let.“

Kdo stanovuje pravidla této sportovní střelby?

„Celou tuto sportovní disciplínu zastřešuje mezinárodní organizace International  Practical  Shooting Confederation (zkratka IPSC, která se zároveň používá jako označení celé disciplíny). Vedení této světové konfederace má sídlo v Kanadě a členy jsou národní organizace ve více než 50 zemích. U nás je to Asociace praktické střelby ČR, která sdružuje kolem šedesáti klubů. Ústřední vedení IPSC vydává mezinárodně platná pravidla a soutěžní řády, kterými se při organizaci závodů řídí všechny střelecké kluby IPSC.“

Můžete nám trochu přiblížit pravidla praktické střelby?

„Základem pravidel IPSC je bezpečnost, vždy a za všech okolností. Velmi přesně jsou stanoveny například podmínky bezpečného pohybu se zbraní, povely při střelbě a reakce závodníka na ně, střelec nesmí namířit zbraň mimo stanovený bezpečný úhel ani na jakoukoliv část svého těla, a tak dále. Jakékoliv porušení pravidel bezpečnosti je vždy důvodem k okamžité diskvalifikaci ze závodu.

Dále pravidla určují, jaké zbraně se mohou používat – zbraně jsou podle stupně povolených úprav rozděleny do několika divizí. Základní je divize Production, kde jde o neupravené zbraně prakticky v té podobě, v jaké byly sériově vyrobeny. Další divize pak umožňují různá vylepšení, od rychlejšího zasouvání zásobníků a natahování, až po použití optických mířidel, kompenzátorů, větší kapacity zásobníků a podobně, zkrátka úpravy, které umožňují zvýšit rychlost střelby. Hodnocení výsledků se totiž provádí výpočtem poměru času potřebného na řešení situace a dosaženého počtu bodů. Všechny terče mají určité bodové hodnocení, neterče a chybějící zásahy jsou naopak penalizovány odpočtem bodů.

Konečně pravidla stanoví zásady pro stavbu střeleckých situací, povely při střelbě, způsob hodnocení, to jest výpočet výsledků, vzhled a rozměry terčů a jejich použití, výstroj střelce, a také všechna administrativní pravidla řízení závodu.“

Jaké je třeba vybavení, pokud by někdo chtěl tento střelecký sport začít provozovat?

„Na prvním místě je to zbraň, to je samonabíjecí pistole, případně revolver, ráže, jak už bylo řečeno, minimálně 9 mm Luger. K tomu je nezbytné pouzdro, splňující dvě podmínky – aby v něm zbraň bezpečně držela a aby byl zakrytý lučík spouště. Dále samozřejmě potřebný počet zásobníků, odpovídající tomu, že nejdelší stanoviště mají až minimálně 32 ran. Samozřejmostí jsou ochranné brýle a ochrana sluchu.“

Můžeme se s tímto střeleckým sportem někde seznámit podrobněji?

„Podrobné informace o praktické střelbě je možno najít na internetu, stačí najít stránky pod názvem APS ČR, kde je vše od historie IPSC, přes pravidla a informace o závodech, kontakty na kluby, až po kalendář závodů.“

Pokud by někdo měl zájem si tento sport vyzkoušet prakticky, je to možné?

„K seznámení nečlenů asociace, zájemců o praktickou střelbu, jsou organizovány klubové náborové závody, stupně obtížnosti takzvané Level I. Nízký stupeň obtížnosti ovšem neznamená, že by se střílené situace nějak lišily od vyšších stupňů soutěže, rozdíl je spíše jen v počtu situací. Od Level II. je podmínkou účasti členství v Asociaci, Level III. jsou závody na úrovni mezinárodního mistrovství republiky, Level IV. a V. jsou závody na úrovni mistrovství Evropy, regionu a světa.

Náš klub pořádá každoročně na střelnici v Českém Krumlově – Domoradicích seriál klubových náborových závodů, kterých se mohou zúčastnit i střelci, kteří teprve začínají. Seriál pod názvem Eggenberg Cup obsahuje čtyři závody, v minulém  roce se poslední kolo závodu konalo 24. září.

Mimo to jsme v roce 2011 uspořádali jeden závod IPSC ve střelbě útočnou puškou, a pro velký zájem kolegů jsme další závod uskutečnili ve druhé polovině října.“

Kdy se dá s tímto sportem začít, je nějaké věkové omezení?

„Samozřejmě je základním předpokladem vlastnit zbrojní průkaz, což u nás lze od 21 let. Je ovšem výjimka pro sportovní střelce, kdy je možno obdržet zbrojní průkaz skupiny B již od 15 let, na základě členství ve sportovním střeleckém klubu. Úplně začít je ovšem možno již dříve, kdy i mladší střelci mohou tuto disciplinu zkusit, záleží to samozřejmě na fyzických předpokladech, a pochopitelně pod dohledem instruktora.

Na druhé straně se dá začít třeba po padesátce. Horní věková hranice neexistuje – snad nejstarším střelcem IPSC byl náš německý kolega Hans Dahlenburg, taková legenda mezi střelci. Ještě na jaře 2011 byl v pětaosmdesáti letech přihlášen na jeden z největších závodů u nás, České národní mistrovství. Bohužel dva měsíce před závodem jsme se dozvěděli, že zemřel.

Příprava mladých střelců do 15 let se realizuje formou discipliny Airsoft IPSC, což je závodní střelba podle pravidel jako pro dospělé, ovšem střílí se airsoftovými pistolemi na plastové kuličky, poháněnými plynem. Používají se i stejné terče, jen kovové jsou nahrazeny lehčími terči ze sololitu nebo překližky, stavějí se i podobné střelecké situace. Také pistole jsou téměř k nerozeznání od skutečných, vzhledem i funkcí. Tento sport má kořeny v Japonsku, kde vyrábějí nejlepší airsoftové zbraně, a tyto závody tam střílí i dospělí. Hlavním důvodem ovšem je také to, že v Japonsku nesmí občan vlastnit střelnou zbraň. Má je jen armáda, policie a pochopitelně mafie.

Také náš klub má v Českých Budějovicích svůj klubík těchto superjuniorů, kteří pravidelně trénují a začínají se účastnit i závodů s ostatními kluby. Předností tohoto sportu je to, že se tam na jedné straně kluci (ale mohou to být i dívky) lidově řečeno vyřádí, ale na druhé straně to má vliv nejen na jejich přesnost, soustředěnost, postřeh, ale i na kázeň, kterou musí za všech okolností dodržovat.

Pochopitelně, jako většina sportů, má i tento určité finanční nároky – pořízení zbraně a ostatního vybavení pro jednoho střelce se pohybuje někde kolem tří až pěti tisíc korun, a pak je nutno platit nájem za tělocvičnu, zakoupit zbraně a vybavení pro začínající, než si pořídí svoje, pořizovat terče a další zařízení a nezbytné vybavení.“

Jak to vůbec je v tomto sportu s financováním?

„Pokud jde o závodníky, celou tíhu nákladů pochopitelně nesou sami, a není to právě málo. Cena solidní zbraně se pohybuje kolem dvaceti tisíc korun, ovšem špičkové speciály klidně dosáhnou i sta tisíc. K tomu je nutno přičíst pár tisíc na ostatní vybavení, a samozřejmě na střelivo, podle intenzity tréninku. Jenom určitý počet špičkových střelců má šanci na podporu sponzorů, zejména zbrojovky Uherský Brod.

Činnost klubů a organizace závodů je hrazena téměř výhradně z příjmů za startovné, i když někdy se podaří získat nějakého sponzora. Prakticky jde ale téměř výhradně o podporu formou cen na závody. Náš klub má jednoho sponzora, a to českokrumlovský pivovar, který již léta přispívá svými výrobky na oceňování vítězů závodů seriálu Eggenberg Cup.

Složitější situace je u výše jmenovaných superjuniorů, kde nejsou příjmy ze startovného, a příspěvek od rodičů zdaleka nemůže pokrýt náklady. Proto bychom vděčně přijali jakoukoliv sponzorskou pomoc. Na druhé straně můžeme v současné době nabídnout  tři až čtyři volná místa pro zájemce o airsoft IPSC v našem dětském týmu.“

Povídali jsme si ještě o dalších zajímavostech kolem zbraní a jejich nošení, užití v sebeobraně, nebo o takzvaných „střílejících šílencích“, ale to je téma na další rozhovor, který časem přineseme.

Napsala Zdeňka Procházková

Štítky sportovní střelba, zbraň, rozhovor, Drbna.cz, USA, Český Krumlov, Japonsko, Česko, Antonín Liška, Evropa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Střílejí rychle, přesně a bezpečně  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.