Počasí dnes15 °C, zítra17 °C
Pátek 26. dubna 2024  |  Svátek má Oto
Bez reklam

Starosta Tomáš Pintér vždy kope za Planou

Ať se jedná o politiku nebo fotbalové hřiště, starosta Tomáš Pintér vždy kope za Planou a její obyvatele. Se starostmi se mu mohou svěřit v jeho úřadovně, o víkendech ho pak zastihnou na zeleném koberci, kde hájí barvy Plané jako fotbalový záložník.

Starostou obce, která čítá přibližně 256 obyvatel, se stal před osmi měsíci, v listopadu loňského roku. „Doba hájení, tak jak ji mívá vláda, je už za námi a já doufám, že jsme obstáli,“ říká dvaatřicetiletý Pintér.

Proč jste se rozhodl kandidovat právě v Plané?

Jsem zde téměř celý život, od malička jsem tady vyrůstal u dědy a babičky a rodiče  mají zde v Plané chatu. Od mládí až přibližně do osmnácti let jsem právě tady trávil většinu času, takže mám k téhle obci vztah. Po  létech strávených na vysoké škole jsem se pak zpátky do Plané vracel častěji a častěji , až v posledních letech jsem se tady usídlil natrvalo.

Vstup do komunální politiky byl Váš nápad, nebo Vás někdo z obce oslovil?

Kandidovat jsem se rozhodl ze dvou důvodů. Za prvé se mi z osobní zkušenosti nelíbilo jednání minulého zastupitelstva vůči občanům a také jsem se chtěl podílet na formování místa, kde žiji, protože mě problémy Plané nenechávají lhostejným.

Byly již před volbami nějaké náznaky, že získáte tak velkou podporu?

Na naší kandidátce bylo devět lidí, což byl průřez celou obcí, starší i mladší lidé, kteří do toho chtěli jít. Já osobně jsem preference nijak neřešil, na kandidátce jsem byl až sedmý. To, že jsem se stal starostou, je výsledek dalšího jednání. S ostatními jsme si sedli a vyjasnili si, kdo má kolik času, kolik je schopen volna obci obětovat. Dopředu jsme věděli, že tobude neuvolněná funkce a nakonec jsme se domluvili tak, že tu zodpovědnost vezmu na sebe. Předpokládal jsem, že mě funkce starosty bude stát volný čas, což se mi teď v reálu tedy skutečně potvrdilo.

Jak v obecním zastupitelstvu vycházíte s opozicí?

Já bych to ani nechtěl nazývat opozicí, to zní hodně politicky a my jsme přeci jen malá obec, kde bych do budoucna nechtěl, aby se to takhle vymezovalo. Takže spíše protikandidátka získala v zastupitelstvu jedno křeslo, ale pro mě nepochopitelně se postupně jednotliví kandidáti vzdávali svého mandátu, až pak asi pátý v pořadí byl ochoten do zastupitelstva s námi jít. Ovšem, tomu já moc nerozumím, přeci jen lidé je zvolili, vložili do nich svojí důvěru a oni seknim pak zachovají takhle, ale samozřejmě je to jejich volba. My jsme do toho nešli nijak bojovně, nechtěli jsme říkat, že to, co udělali ti před námi, je a priori špatně. V Plané bydlí 250 lidí, kteří spolu musí nějak vycházet, a rozhodně bych nechtěl a nechci, aby tam byly nějaké problémy mezi těmi, co byli v zastupitelstvu dřív a těmi, co jsou tam teď.Nicméně opozice naše nabídky nereflektovala, a jak jsem již řekl, asi až pátý nebo šestý člověk se s námi dokázal rozumně dohodnout a vycházíme s ním výborně, jakákoli iniciativa z jeho strany je vítaná. Spojuje náš společný zájem, aby byli lidi v obci spokojení.

Dostává se vám také nějaké zpětné vazby?

Zpětná vazba od občanů je pro nás velice důležitá, nechceme, aby se někde povídalo, že si tam děláme věci pro sebe, pro naše osobní zájmy, takže se s občany snažíme komunikovat všemi dotupnými kanály. A opravdu ta nejdůležitější je zpětná vazba z toho každodenního styku a  kontaktu s lidmi. Kromě starostování v Plané ještě hraji fotbal, takže mám poměrně dost příležitostí se lidmi potkat. Zatím jsem nezaregistroval nic vyloženě negativního, samozřejmě člověk občas zaslechne nějaké řeči, ale to je asi všude a jsem si ze zkušenosti plně vědom toho, že se člověk nezavděčí všem. V těchto dnech máme veřejné zasedání zastupitelstva, kde mají lidé možnost vyjádřit své názory. Chceme s nimi probrat věci ohledně dopravy, která se bude měnit, kulturního domu, který chceme rekonstruovat a rádi bychom znali názor obyvatel na tyto věci.

Planou mají lidé spojenou s letištěm, jak v současné době vypadá situace? Je letiště pro obec přínosem nebo přítěží?

Opravdu v dnešní době Planá jako obec z letiště nemá žádný prospěch, troufnu si říct, že je to pro ni spíše přítěž. Většina katastru obce tvoří areál letiště a na základě územního rozhodnutí z roku 1995 je vytvořeno tzv. ochranné pásmo letiště, které je dnes zejména pro současný provoz, ale i budoucí provoz letiště absolutně nepřiměřeně velké. Toto ochranné pásmo vychází z hlukové zátěže provozu letiště. V současné době tam provoz není a do budoucna je dle mých informací záměrem vytvořit zde mezinárodní civilní letiště. Hluková měření, na jejichž základě bylo vydáno toto územní rozhodnutí a bylo určeno ochranné pásmo letiště, bylo provedeno na základě tehdejšího vojenského provozu, za úplně jiných podmínek a parametrů. Tím chci říct zásadní věc, že podmínky pro setrvání takto vytvořeného ochranného pásma (jako metodika výpočtu hluku, zákony a vůbec hlukové limity) se významně od té doby změnily a je na čase řešit změnu tohoto ochranného pásma. Finančně či turisticky pro nás letiště dneska zatím nic neznamená a uvidíme do budoucna, jak se povede zrealizovat jeho přínos pro region.

V čem letiště obec omezuje?

Na obecní úřad se v poslední době obracejí obyvatelé obce se stále častějšími dotazy a žádostmi o možnost stavění na svých pozemcích a s tím spojenou změnu územního plánu.  Je zde mnoho občanů, kteří zde mají pozemky již desítky let a odrostly jim děti a ti by  samozřejmě na svých pozemcích rádi postavili rodinný domek, ale protože je to v ochranném pásmu letiště, tak stavět nemohou, což je jim tímto územním rozhodnutím a velikostí ochranného pásma znemožněno. V ochranném pásmu je zakázána jakákoliv nová výstavba rodinných domů, bytů, chat,  objektů pro přechodná ubytování, školská a zdravotnická zařízení a nelze ani změna užívání již postavených staveb pro tyto účely. Majitelé pozemků tak nemohou svobodně nakládat se svým majetkem, jejich práva k nim jsou významně omezena a nějaké kompenzace tak, jak je to leckde ve světě běžné, zatím nejsou. Takže z toho je vidět , že letiště je bohužel, ač se to nemusí někomu líbit, pro obec zatím spíše přítěž. Nicméně věřím, že se dají věci do pohybu a najdeme společnou řeč tak, aby letiště bylo pro všechny zúčastněné přínosem.

Na veřejném zasedání se bude mluvit také o budoucnosti kulturního domu…

Rekonstrukce kulturního domu byla jednou z našich priorit, když jsme šli do voleb. Je na návsi, velká dominanta, bohužel od roku 1956 se do budovy příliš neinvestovalo a pomalu dosluhuje. Chceme, aby se lidé sami vyjádřili, co by si tam představovali, aby to nebylo jen na zastupitelích. Nicméně velké omezení je v tom, že s rekonstrukcí můžeme začít pouze v případě, že zažádáme o dotace. S rozpočtem, který máme, to sami realizovat nemůžeme. Ta dotace je samozřejmě vázaná na určitý druh zařízení, takže úplnou libovůli v tom, co tam bude, taky nemáme. Snad ale najdeme cestu, jak to zrealizovat.

Jaké další věci se nyní v Plané řeší?

Základní věcí je dopravní obslužnost pro naše občany. Změny v městské dopravě, které budou realizovány od 12. června, se dotknou i Plané. Snažili jsme se například zajistit větší bezpečnost občanů při přecházení ze zastávky do obce přes rychlostní komunikaci E55, která Planou prochází. Bohužel zde není žádný přechod ani nadchod, všichni musí cestu přejít a je to velmi nebezpečné místo pro dospělého člověka, natož děti, které se vracejí ze škol.   Domluvili jsme se tak s Dopravním podnikem, že nově od 12.6.2011 všechny autobusy ve směru ČB – Planá od 12 hodin do 19. 30 budou zajíždět až plánskou náves. Samozřejmě bychom chtěli, aby tam zajížděly všechny, ale náš rozpočet to nedovoluje. Jen toto navýšení  stojí obecní kasu 70 tisíc korun ročně navíc a celkově tedy položka dopravní obslužnosti obce stojí téměř 900 tisíc Kč ročně. V poměru k tomu, že rozpočet obce  je 3, 2 milionu korun, je tato položka pro nás opravdu zásadní. Problém máme také se školkou, která zde dřív byla, ale dnes je zrušená, protože nebyly děti. Bohužel při jejím zrušení se tehdy neuzavřela smlouva s městem České Budějovice, aby byla pro naši obec nějaké spádová školka, kam by plánské děti chodily. Dneska je ale v obci 18 dětí v tomto věku a my je nemám kam umístit.  Iniciovali jsme proto dopis na město a budeme chtít najít spádovou školku, ačkoli víme, že ani v samotném městě není situace jednoduchá. Uvažovali jsme i o tom, vybudovat školku v  kulturním domě, ale kvůli ochrannému pásmu tam nejspíš být nemůže. Obyvatelé Plané trápí také kanalizace. Část obce od letiště, má čistírnu odpadních vod, která má ale povolení jen do roku 2013. Zbytek a větší obce má kanalizaci velmi starou kdy všechno pak vytéká do Mlýnského náhonu. Takže tento problém jistě budeme v budoucnu také nuceni řešit.

Autor: Olga Píšová

Štítky Planá, letiště, ochranné pásmo, pozemek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Matoušek

Tak tohle je velká paráda :-D

Čtvrtek, 2. června 2011, 15:24Odpovědět

Starosta Tomáš Pintér vždy kope za Planou  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.