Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějčtí vodáci diktují raftové Evropě

 
pátek, 29. května 2015, 15:39

Budějcká posádka Hanace Rafters, spadající po dětský oddíl Outdoor Club Hanace, loni zabojovala a vyjela si letošní nominaci na vrcholné raftové podniky. První se konal během minulého týdne v Bosně a Hercegovině, kam se sjely výběry z celé Evropy, aby na řece Vrbas bojovaly o titul mistrů Evropy v raftingu.

Raftaři z Hanace se mezi silnou konkurencí 21 posádek neztratili a i když to po prvních třech disciplínách nevypadalo úplně dobře, ukořistili cenné body v poslední disciplíně a vyhráli tak celý podnik.

Budějcká Drbna vám nyní přináší exkluzivní rozhovor s kapitánem posádky Antonínem Halešem, který mimo jiné závodí jako sjezdař na divoké vodě v oddílu SK Vltava Český Krumlov.

Tondo, jaký je to pocit vyhrát ME v raftingu z pohledu kapitána?
Myslím, že úplně stejný pocit jako z pohledu každého jiného člena týmu. Do funkce kapitána jsem pasován hlavně proto, že se celkem obstojně domluvím anglicky, takže chodím na kapitánské meetingy, dělám rozhovory a slízávám tu mediální smetanu. (smích) Jinak to v raftu bereme jako u kulatého stolu, jeden bez druhého bychom to prostě nezvládli.

Celé ME jste v jednotlivých disciplínách brali horší místa a nevypadalo to dobře. Jak to, že pak stačil jeden závod a vyhráli jste?
Nebylo to úplně tak, že bychom brali horší místa. Začali jsme sedmým a šestým místem v prvních dvou disciplínách (sprint a H2H), sice to nejsou medailová umístění, ale není to tak daleko od stupňů vítězů a v konkurenci 21 raftových týmů je to pořád dobrý výsledek. Do karet nám také ještě hrálo, že první dvě disciplíny jsou bodově hodnoceny méně než nadcházející slalom a sjezd. Ve slalomu jsme pak ukázali, že jsou Češi výborní technici a umí zúročit své zkušenosti z kanoistiky. V této disciplíně jsme se umístili na druhém místě hned za kluky z RK Troja. Vítězstvím ve sjezdu jsme pak dovršili naše snažení a dostali se bodově na první místo. To byla neskutečná euforie a hlavně radost, protože jsme potvrdili naší výkonnost pro start na mistrovství světa, které se pojede v prosinci v Indonésii.

Co bylo hlavním faktorem, který zapříčinil vítězství ve sjezdu?
Hlavním faktorem byl určitě vodní terén, na kterém se sjezd jel a naše tréninková příprava. Téměř všichni v raftu jsme sjezdaři a tohle je přesně to, co celý rok v kanoistice trénujeme. Trať vedla po přibližně 45 minut dlouhém úseku mírně tekoucí vody, takže se jednalo o neskutečně silově náročný závod. Tady jsme zúročili naše naježděné kilometry. Chyby soupeřů asi žádné nebyly, po hromadném startu jsme se zhruba po osmi minutách bojů ujmuli vedení a pak už jen drželi tempo, hecovali se a zvyšovali si náskok na soupeře.

Jak jste na ME trénovali a jaká vládla během šampionátu nálada?
Každý se v našem týmu věnuje zároveň kanoistice, ať už sjezdu na divoké vodě, nebo slalomu. Po většinu času se tedy každý připravuje sám. Dohromady se pak s kluky scházíme na soustředěních, kde se hovorově spádlováváme dohromady a ladíme společnou techniku. Co se týká nálady, tak ta byla během šampionátu výborná. Nejsme jen raftový tým, ale také parta opravdu dobrých kamarádů, takže si každý společný výjezd opravdu užíváme a je to vždycky parádní čas strávený s přáteli.

Co na úspěch říkají kamarádi, rodina a vaši partneři?
Samozřejmě jsou na nás všichni hrdí a gratulují nám, takže pocity jsou krásné. V téhle otázce se asi hodí i poděkovat právě všem kamarádům, rodině, partnerkám (já konkrétně mojí přítelkyni Bjétě), za jejich podporu v přípravě i během šampionátu, protože bez jejich vstřícného přístupu by to určitě taky nešlo.

Jak jste titul oslavili a co vás čeká v nejbližších dnech?
Titul jsme oslavili prozatím jen tak rychle cestou domů v autě, protože jsme chvátali zpět do ČR. Na oslavy teď není moc času, červen je nabitý závody. Hned v sobotu zase odjíždím zpátky na místo činu, v Banja Luce, kde se konal raftový šampionát, se další týden bude konat další, ale tentokrát v kanoistice, kterého se také účastním. Do toho se snažím ještě vklínit zkouškové období ve škole, takže mám celkem napilno. Nicméně se těšíme, až budeme mít program trochu volnější a budeme moct vše oslavit. Pak už se ale začneme pomalu připravovat na mistrovství světa v raftingu, které, jak už jsem říkal, bude v prosinci v Indonésii.

Složení posádky Hanace Rafters

Antonín Haleš - kapitán - pravý háček
Martin Novák - levý háček
Jiří Irain - pravý střed
Jan Zdráhal - levý střed
Michal Cuc - pravý zadák
Libor Peška - levý zadák

Systém závodu

Mistrovství je rozděleno na čtyři disciplíny - sprint, head to head, slalom a sjezd, přičemž je celkem ve hře 1000 bodů. Nejmíň bodů bere vítěz sprintu (100), H2H je ceněno na 200 bodů, slalom na 300 bodů a sjezd na 400 bodů. Jednotlivé posádky bojují jak o medaile za jednotlivé disciplíny, tak hlavně o body, které na konci rozhodují o celkové úspěšnosti.

Foto: Jan Homolka / SVoČR

 


 

Kam dál?

Divadlo Continuo: Mluvíme skrz tělo

čtvrtek, 21. května 2015, 18:24

Brány bývalé smaltovny Sfinx se v úterý večer otevřely dokořán. Divadlo Continuo vyprodalo všechna místa na sezení a představením...

Když jdu na sport, vše házím za hlavu, říká Stanislav Winkler

sobota, 9. května 2015, 07:40

Velký hokejový a fotbalový nadšenec a spoluzakladatel HC Trendy. To je Stanislav Winkler, který nedávno v Hokejovém centru Pouzar...

Dynamo srovnalo dluh z historie a může hrát druhou ligu

čtvrtek, 7. května 2015, 09:01

V ulicích Budějc se v posledních dnech stále více rozebírá budoucnost SK Dynamo České Budějovice. Proslýchalo se, že klub nemá...

Tomáš Klus si rád plní sny a řeší nové cíle

středa, 6. května 2015, 17:32

Exkluzivní rozhovor poskytl před svým prvním koncertem Budějcké Drbně známý hudebník a velký pohodář Tomáš Klus. O den později...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.