Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějčtí vodáci diktují raftové Evropě

 
pátek, 29. května 2015, 15:39

Budějcká posádka Hanace Rafters, spadající po dětský oddíl Outdoor Club Hanace, loni zabojovala a vyjela si letošní nominaci na vrcholné raftové podniky. První se konal během minulého týdne v Bosně a Hercegovině, kam se sjely výběry z celé Evropy, aby na řece Vrbas bojovaly o titul mistrů Evropy v raftingu.

Raftaři z Hanace se mezi silnou konkurencí 21 posádek neztratili a i když to po prvních třech disciplínách nevypadalo úplně dobře, ukořistili cenné body v poslední disciplíně a vyhráli tak celý podnik.

Budějcká Drbna vám nyní přináší exkluzivní rozhovor s kapitánem posádky Antonínem Halešem, který mimo jiné závodí jako sjezdař na divoké vodě v oddílu SK Vltava Český Krumlov.

Tondo, jaký je to pocit vyhrát ME v raftingu z pohledu kapitána?
Myslím, že úplně stejný pocit jako z pohledu každého jiného člena týmu. Do funkce kapitána jsem pasován hlavně proto, že se celkem obstojně domluvím anglicky, takže chodím na kapitánské meetingy, dělám rozhovory a slízávám tu mediální smetanu. (smích) Jinak to v raftu bereme jako u kulatého stolu, jeden bez druhého bychom to prostě nezvládli.

Celé ME jste v jednotlivých disciplínách brali horší místa a nevypadalo to dobře. Jak to, že pak stačil jeden závod a vyhráli jste?
Nebylo to úplně tak, že bychom brali horší místa. Začali jsme sedmým a šestým místem v prvních dvou disciplínách (sprint a H2H), sice to nejsou medailová umístění, ale není to tak daleko od stupňů vítězů a v konkurenci 21 raftových týmů je to pořád dobrý výsledek. Do karet nám také ještě hrálo, že první dvě disciplíny jsou bodově hodnoceny méně než nadcházející slalom a sjezd. Ve slalomu jsme pak ukázali, že jsou Češi výborní technici a umí zúročit své zkušenosti z kanoistiky. V této disciplíně jsme se umístili na druhém místě hned za kluky z RK Troja. Vítězstvím ve sjezdu jsme pak dovršili naše snažení a dostali se bodově na první místo. To byla neskutečná euforie a hlavně radost, protože jsme potvrdili naší výkonnost pro start na mistrovství světa, které se pojede v prosinci v Indonésii.

Co bylo hlavním faktorem, který zapříčinil vítězství ve sjezdu?
Hlavním faktorem byl určitě vodní terén, na kterém se sjezd jel a naše tréninková příprava. Téměř všichni v raftu jsme sjezdaři a tohle je přesně to, co celý rok v kanoistice trénujeme. Trať vedla po přibližně 45 minut dlouhém úseku mírně tekoucí vody, takže se jednalo o neskutečně silově náročný závod. Tady jsme zúročili naše naježděné kilometry. Chyby soupeřů asi žádné nebyly, po hromadném startu jsme se zhruba po osmi minutách bojů ujmuli vedení a pak už jen drželi tempo, hecovali se a zvyšovali si náskok na soupeře.

Jak jste na ME trénovali a jaká vládla během šampionátu nálada?
Každý se v našem týmu věnuje zároveň kanoistice, ať už sjezdu na divoké vodě, nebo slalomu. Po většinu času se tedy každý připravuje sám. Dohromady se pak s kluky scházíme na soustředěních, kde se hovorově spádlováváme dohromady a ladíme společnou techniku. Co se týká nálady, tak ta byla během šampionátu výborná. Nejsme jen raftový tým, ale také parta opravdu dobrých kamarádů, takže si každý společný výjezd opravdu užíváme a je to vždycky parádní čas strávený s přáteli.

Co na úspěch říkají kamarádi, rodina a vaši partneři?
Samozřejmě jsou na nás všichni hrdí a gratulují nám, takže pocity jsou krásné. V téhle otázce se asi hodí i poděkovat právě všem kamarádům, rodině, partnerkám (já konkrétně mojí přítelkyni Bjétě), za jejich podporu v přípravě i během šampionátu, protože bez jejich vstřícného přístupu by to určitě taky nešlo.

Jak jste titul oslavili a co vás čeká v nejbližších dnech?
Titul jsme oslavili prozatím jen tak rychle cestou domů v autě, protože jsme chvátali zpět do ČR. Na oslavy teď není moc času, červen je nabitý závody. Hned v sobotu zase odjíždím zpátky na místo činu, v Banja Luce, kde se konal raftový šampionát, se další týden bude konat další, ale tentokrát v kanoistice, kterého se také účastním. Do toho se snažím ještě vklínit zkouškové období ve škole, takže mám celkem napilno. Nicméně se těšíme, až budeme mít program trochu volnější a budeme moct vše oslavit. Pak už se ale začneme pomalu připravovat na mistrovství světa v raftingu, které, jak už jsem říkal, bude v prosinci v Indonésii.

Složení posádky Hanace Rafters

Antonín Haleš - kapitán - pravý háček
Martin Novák - levý háček
Jiří Irain - pravý střed
Jan Zdráhal - levý střed
Michal Cuc - pravý zadák
Libor Peška - levý zadák

Systém závodu

Mistrovství je rozděleno na čtyři disciplíny - sprint, head to head, slalom a sjezd, přičemž je celkem ve hře 1000 bodů. Nejmíň bodů bere vítěz sprintu (100), H2H je ceněno na 200 bodů, slalom na 300 bodů a sjezd na 400 bodů. Jednotlivé posádky bojují jak o medaile za jednotlivé disciplíny, tak hlavně o body, které na konci rozhodují o celkové úspěšnosti.

Foto: Jan Homolka / SVoČR

 


 

Kam dál?

Regenerace Máje skončila, lidé jsou se vzhledem sídliště spokojeni

pátek, 29. května 2015, 15:35

Největší budějcké sídliště Máj má svou regeneraci za sebou. Místo, kde žije skoro pětina obyvatel, se přetvářelo z betonové...

Do Stalinova domu dorazil Gottwald, náhle se sešlo dvacet tisíc lidí

pátek, 29. května 2015, 10:28

Dnes sice není čtvrtek, ale nemůžeme vás ani tento týden ochudit o další díl Drbny historičky. Jan Schinko se zaměřil na Armáďák,...

Budějovický Majáles 2015 - Den pátý

pátek, 29. května 2015, 08:37

Závěrečný den v rámci Budějovického Majálesu je tady a největší nálož zažije Sokolský ostrov, kam se celé dění přesune po...

FOTO: Budějovický Majáles 2015 - Den čtvrtý

pátek, 29. května 2015, 08:09

Poslední, ale zcela jasně nejzajímavější den čeká dnes Budějce v rámci majálesového týdne. Všd zahájí tradiční průvod, poté už se...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • GLOSA: Lukáš Dvořák aneb malý velký muž

  • Po šestnáctileté dívce pátrají...

  • Cyklista srazil na chodníku v budějcké...

  • Třináctiletý Petr Karala utekl z...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Vnitro poskytne součinnost při hledání syrských sirotků

Zástupci neziskových organizací spolu s europoslankyní Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL) dostali na dnešní schůzce od premiéra Andreje Babiše (ANO) za úkol vybrat syrské sirotky, kteří by mohli být z uprchlických táborů přesunuti do Česka. Stát prostřednictvím ministerstva vnitra poskytne součinnost, následně by je byl ochoten přijmout. Po setkání s Babišem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) to novinářům řekla Šojdrová.

Evropský týden mobility probíhá již po sedmnácté. Nechybí ani 29 měst z České republiky

Letos probíhá již 17. ročník Evropského týdne mobility. Tato dnes již celosvětová kampaň konající se pravidelně od 16. do 22. září si klade za cíl podporu trvale udržitelné mobility ve městech. Zkvalitnění dopravy po městech začíná být věnována pozornost po celém světě. Loni se do kampaně zapojilo 2 526 měst v 50 státech. A zdaleka se nejednalo jen o jednorázové krátké akce. Více než polovina zúčastněných měst přijala zhruba 8 000 trvalých opatření zaměřených na zkvalitnění dopravy.

Sněmovna rozhodne o vydání Ondráčka k stíhání na příští schůzi

Sněmovna rozhodne o vydání poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM) k trestnímu stíhání na schůzi, která začne zhruba za měsíc. Dnes dolní komora projednávání policejní žádosti odročila. Poslanci ještě nemají stanovisko mandátového a imunitního výboru, který se k záležitosti opět sejde v úterý.