Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Den s městskou policií: Noční návštěva squatu a opilec, který měl co dělat sám se sebou

 
neděle, 8. září 2019, 19:06

V dalším díle seriálu Den s… jsem se tentokrát vydala na noční směnu. Mým dalším „zaměstnavatelem“ byla totiž městská policie. Už při domlouvání jsem věděla, že mi nebude hrozit žádné nebezpečí, protože mými parťáky byli muži zákona.

Nástup byl v deset hodin večer (v tuhle dobu se už sice většinou vidím v posteli), ale po kávě se mi oči rozsvítily jako lampy a já jsem mohla směle nastoupit do noční služby. Když jsem přijela na parkoviště městské policie, kde na mě čekali „parťáci“, věděla jsem, že na tuhle službu hodně dlouho nezapomenu. První výjezd měl být na rušení nočního klidu, z toho nakonec sešlo. Chlapi pro mě totiž měli mnohem akčnější záležitost.

„Pojedeme se podívat do jednoho ze squatů. Mimochodem máš na to skvělou obuv, (bylo teplo, tak co bych se pařila v teniskách, nasadila jsem sandálky). Jestli budeš mít špinavé nohy, tak do auta nepůjdeš,“ prohodili kolegové s úsměvem.

Cesta na místo trvala zhruba 15 minut. Squat je totiž nedaleko centra. Rozhodně to nebylo místo, kde by byl jeden stan a pár špinavých matrací. Bylo to spíš takové malé stanové městečko. Všude špína, rozházené a rozbité flašky od alkoholu, rozebraná jízdní kola, osoby bez domova a v neposlední řadě rozjedený meloun. Za normálních okolností bych na něj měla chuť, ale po tomto zážitku si ho asi dlouho nedám.

Podobných míst je po Budějcích několik. „Víme o nich a máme přehled o tom, kolik lidí se tam přibližně pohybuje. Jsou to především narkomané a osoby bez domova. Poměrně často mezi nimi nacházíme osoby v celostátním pátrání, nebo odcizená jízdní kola.  Pokud je na kole výrobní číslo, tak se snažíme prověřit, jestli není v databázi. Při kontrole těchto osob strážníci zároveň zjišťují, zda nepotřebují lékařské ošetření.  Jsou to konzumenti drog a nežijí zrovna v ideálních podmínkách. Pokud na někoho zraněného narazíme, poskytneme mu první pomoc a přivoláme záchrannou službu,“ popisuje tiskový mluvčí městské policie David Štýfal.

Než bydlet s tchýní, to mě radši zavřete

Zjištění takového místa nahlásí strážníci na magistrát. Město následně místo vyčistí. Nikde ale není napsáno, že tam squat nevznikne znovu. Každopádně návštěva tohoto místa byla pro mě trošku šokující. Možná za to mohla tma, možná nepořádek, který by se tam dal přehrabovat vidlemi, nebo možná pohled na lidi, kteří měli stejnou šanci jako ostatní a promrhávají ji tím, že berou drogy.

Podle kluků jsem zažila spíš takový klidnější večer. Objeli jsme pár kontrolních bodů a řešilo se spíš několik případů rušení nočního klidu. „Bývá to většinou od desáté hodiny večerní do půlnoci. Týká se to především rodinných oslav. Tyto případy se řeší většinou v klidu. Hlídka přijede a opravdu kolikrát stačí domluva. Nad ránem se většina stížností týká nepořádku, který vzniká před restauracemi. Je to především práce s opilci, kteří svůj stav nezvládnou a zůstanou někde ležet,“ řekl mluvčí.

Při projíždění městem jsme s hlídkou na jednoho takového muže, který na první pohled přebral, narazili. Byl to starší pán, který se urputně držel svého růžového kola. Musím přiznat, že pohled na něj byl opravdu veselý.

Hlídka během služby zažívá ale i úsměvné situace. Strážníci například při jedné z pochůzek natrefili na muže, který šel nakoupit pivo. Od strážníků se dožadoval toho, aby ho zavřeli. Jeho důvodem bylo společné soužití s tchýní. Podle jeho slov už to opravdu nedává a radši půjde dobrovolně sedět.

Noční směnu zajišťují po městě turnusové hlídky. Na centrum jsou čtyři hlídky po dvou. Na Máji se pak pohybují dvě dvoučlenné. Hlídky přes den spíš řeší převážně dopravu, v noci se to obrací a dopravy je minimum. Má směna skončila v jednu hodinu ráno. „Noc, kdy se nic nestane, je pro nás dobrá noc,“ uzavírá David Štýfal.

„Den s...“ je rubrika Budějcké Drbny, ve které redaktor zachytí jeden den s člověkem, který vykonává zajímavé nebo nevšední povolání. Své tipy na zajímavá povolání nebo přímo na lidi, o jejichž práci byste si chtěli přečíst, posílejte na mail redakce@budejckadrbna.cz. 

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Vydavatel Drbny: V regionech chceme být jednička

pondělí, 2. září 2019, 20:00

Absolvent magisterského studia na Ekonomické fakultě JU Libor Matoušek je spolumajitelem a vydavatelem Drbny, úspěšného...

Víťa Macháček: Mefisto mi zatím ze všech rolí sedl nejvíce

sobota, 31. srpna 2019, 11:11

Ďábelsky na vás kření z plakátů a billboardů po celých Budějcích. Na pódiu vzbuzuje hrůzu a. . . baví. Baví ve hře Poslední...

Myšlenky na návrat nemám, říká bývalý profesionální motocyklový...

sobota, 24. srpna 2019, 15:53

Profesionální motocyklový závodník Jakub Smrž, který patří mezi naše nejlepší závodníky, se po více jak dvaceti letech rozhodl...

Libor Šolc šéfuje roudenskému fotbalu rovných dvacet let

pátek, 23. srpna 2019, 11:54

Utíká to, může si říct Libor Šolc, roudenský patriot, který je už 20 let předsedou Tělovýchovné jednoty Malše. Funkce se ujal 27....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany, řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Návrh na zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD, zdůvodnila ho špatným výsledkem strany v posledních komunálních volbách a obavou, že mají mezi členy takzvané černé duše. Ostravská ČSSD tvrzení označila za účelová, její předsedkyně Jana Vajdíková řekla, že většina z 293 dotčených členů do jiných organizací jít nechce, a strana tak zřejmě ve městě ztratí většinu členů.

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a drog k ekonomické trestné činnosti. Mafie se nyní vedle tradiční kriminality zabývají zejména praním špinavých peněz, daňovými podvody, zneužíváním dotací, zakládáním fiktivních firem či manipulacím s tendry, řekl ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP) Miroslav Scheinost. K ruským a ukrajinským skupinám, které v ČR působí podle institutu v podstatě již od sametové revoluce, přibyly záhy české a po roce 2000 i albánské a vietnamské gangy.