Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Budějckého bazénu bychom si měli vážit, říká extrémní skokan Bílý před Highjumpem

 
pondělí, 22. července 2019, 14:06

Budějcký rodák a patriot Honza Bilý se již připravuje na největší tuzemskou i středoevropskou událost sportu cliffdiving, tedy skoků ve volné přírodě z extrémních výšek. Letošní ročník závodu Highjump 2019, se uskuteční v lomu Hřiměždice u Příbrami již v termínu 2. a 3 srpna. Kromě skoků z výšky až 25 metrů, zde čeká na návštěvníky zajímavý doprovodný program včetně hudebních kapel jako PSH, Kraak and Smaak, Vypsaná fixa, Fast Food Orchestra, Kapitán Demo a mnoho dalších. Jak se připravuje Honza na skoky z výšky 25 metrů? Jak vypadal jeho "výlet" na světovou serii, kde zachytil atmosféru a účinkování jeho zkušenějšího kolegy Michala Navrátila? To se dočtete v rozhovoru i videosestřihu.

Od kdy se věnuješ skákání do vody a jak jsi se k tomu dostal? 
Skokům do vody se věnuji cca od roku 2008, kdy byl v Českých Budějovicích zrušen skatepark. S kamarády jsme hledali místo, kde bychom mohli dát průchod nadbytečné teenagerovské energii a přitom nalezli i záchvěv adrenalinové rauše, která například u fotbalu, hokeje nebo volejbalu úplně nehrozí. Tímto místem se stal česko-budějovický plavecký stadión, kde k nám byli vždy nadmíru vstřícní a nechali nás trénovat z pětimetráku prakticky kdykoliv.

To je fajn přístup, ne?
S odstupem času musím říct, že takový přístup vůbec není pravidlem. Nevěřili byste, jaký problém je v ČR najít podobné zařízení, kde vás bez větších problému nebo drahých pronájmů pustí na platformu trénovat.

Vím, že odbíhám od meritu věci, ale myslím, že by to mělo zaznít. Za svoji skokanskou kariéru jsem navštívil snad všechny plavecké stadióny se skokanskými platformami v ČR a je na místě říct, že česko-budějovický plavecký stadión je i se svým personálem opravdu jediný svého druhu (nejen architektonicky) a i přes veškeré jeho neduhy bychom si ho jako budějčáci měli vážit, hýčkat, nedělat z něj wellnes a zachovat především jeho sportovní ráz. 

Existuje nějaký zlom v tvé skokanské kariéře?
Zlom pak přišel v roce 2009, kdy mě můj dobrý kamarád Lukáš "Kruťák" Kruťko poprvé vzal do Hriměždic na High Jump. Tam jsem si skočil z 12 metrů a bylo vymalováno. V tu chvíli jsem věděl, že se této disciplíně chci věnovat po zbytek života. 


Video ze závodu Redbull Cliffdiving serie, jak ho zachytil Honza Bilý.

Kde se dá v okolí Budějovic provozovat highdiving?
Bohužel nikde, alespoň ne legálně. Highdiving totiž začíná tam, kde klasické skoky do vody končí - čili nad pomyslnou hranicí desetimetrové platformy. A takových míst v jižních Čechách bohužel moc není. Vodních ploch tu sice máme habaděj, nicméně postupem času jsem zjistil, že není takový problém najít dostatečně vysoké místo pro odraz, ale spíš dostatečně hluboké dopadiště. Když chcete skákat z vetší výšky než deset metrů a přitom zbytečně neriskovat, je zapotřebí alespoň pětimetrová hloubka v místě dopadu.

A blýská se na lepší časy? Neplánujete něco vytvořit?
Nechci předbíhat, nicméně když se trochu poštěstí, tak nedaleko Budějovic by mohlo vyrůst nové tréninkové místo pro high diving, které dosud existuje v celé Evropě pouze jedno a to v Rakousku.

Co bys poradil tomu, kdo by skákání do vody ve velkých výšek rád zkusil?
Komukoliv, kdo by s tímto sportem chtěl začít flirtovat, doporučuji odstartovat na bazéně, kde i přes adrenalinového ducha této disciplíny panují relativně bezpečné a kontrolovatelné podmínky. S dostatečnými zkušenostmi a obezřetností může pak člověk vyrazit skákat například pod Římovskou přehradu nebo do Hřiměždického lomu. Ale pozor! Nikdy neskákat sám a vždy si zkontrolovat hloubku v místě dopadu.

Jakou výšku skoku jsi nejvíc skákall a jakou bys chtěl dosáhnout? 
Moje dosavadní laťka je ve dvaceti metrech, ale rád bych jí posunul na opravdovou high divingovou výšku - do 27 metrů - ze které se skáče nejprestižnější závod na planetě Red Bull Cliff Diving Series. Nicméně to se nedá uspěchat, protože pravě ty poslední metry jsou nejkritičtější.


Video pozvánka na letošní Highjump.

Co chystáš na letošní závody Highjump? 
Pracuji více a trénuji méně (naštestí mě to tolik netrápí, protože mě moje práce baví), takže neplánuji žádný nový a obtížnější skok, na druhou stranu bude tento rok poprvé na High Jumpu platforma vyšší než zmíněných 20 metrů, takže bych určitě rád pokořil svůj výškový rekord.

Na jakou kapelu se na Highjumpu nejvíc těšíš? 
Určitě na headlinera Kraak and Smaak. Jejich ulítlý break beatový árie jsem měl ještě ve starým iPodu, takže se těším až je poprvé uvidím vystupovat naživo a tuším, že to určitě bude stát za to.

Jak bys definoval Highjump? 
Pro mě High Jump vždycky byl, je i bude především závod - otevřené mistrovství České republiky v high divingu, kde si s párem koulí a trochou dovedností může zazávodit téměř každý, což je podle mě dobře, protože je třeba si uvědomit, že kdyby nebyl High Jump, tak high diving jako takový v ČR vůbec neexistuje. A veškerou party a zábavu okolo beru jako takovou třešničku na dortu.

PR text | Foto Jan Bílý
 


 

Kam dál?

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký...

sobota, 20. července 2019, 08:00

Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním sportovcům. Pod rukama už mu...

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější...

středa, 17. července 2019, 20:00

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele...

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí...

pondělí, 15. července 2019, 20:00

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před...

Touha vlastnit auto dnes už není tak silná. Lidé chtějí jen tankovat...

středa, 10. července 2019, 16:16

Jak se v zemi, kde dominují bazary a touha vlastnit, daří operativním leasingům a dalším formám dlouhodobého pronájmu aut? O tom...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.

ODBORNICE: Vzdělávání nadaných v ČR je potřeba zlepšit

V ČR stále moc nefunguje podpora rozvoje nadaných dětí. Legislativa s podporou jejich vzdělávání sice počítá, ale školy s těmito žáky často neumí pracovat. Pro zlepšení situace by byla potřeba větší informovanost společnosti o této problematice a lepší vzdělávání pedagogů. Na dnešní mezinárodní konferenci Potřeba změny ve vzdělávání nadaných to řekla předsedkyně Společnosti pro talent a nadání Eva Vondráková.