Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Festival mě mnohému naučil, říká ředitelka Budějovického Majálesu Sára Lučanová

 
pátek, 3. května 2019, 17:33

K organizování Budějovického Majálesu se dostala před třemi lety. Sama říká, že to byl jeden z nejdůležitějších dní v jejím životě. Dnes už stojí na pozici nejvyšší. V rozhovoru s ředitelkou tohoto studentského svátku Sárou Lučanovou jsme si povídali o tom, co její pozice obnáší, o samotné organizace a samozřejmě i o letošním programu.

V čem je Budějovický Majáles jedinečný a čeho si na něm nejvíce vážíš?
Budějovický Majáles je dle mého jedinečný zejména díky svému organizačním týmu. Téměř stovka mladých studentů ve svém volném čase za nulový honorář připravuje multižánrový festival pro celé město. Zajímavá je také dramaturgická pestrost - od divadelní, přes filmovou až po hudební dramaturgii.

Nejvíce si na Budějovickém Majálesu vážím jeho různorodosti. Každý si u nás může zajít něco, co je pro něj zajímavé. Druhá věc, kterou si zejména v letošním roce velmi uvědomuji, je možnost seberealizace již v mladém věku. Mně osobně festival mnohému naučil, vnímám ho jako startovací čáru mého profesního formování.

Jak jsi se dostala k organizování festivalu?
Na střední škole jsem zaznamenala, že se vůbec v Budějovicích něco děje. Čím starší jsem byla, tím víc jsem se o festival zajímala. Zlom nastal před 3 lety, kdy jsem zareagovala na výzvu tehdejšího vedení festivalu a přišla na přijímací pohovor. Dodnes na tenhle den moc ráda vzpomínám a beru ho jako jeden z nejdůležitějších v mém životě, protože mi otevřel dveře k tak skvělému projektu.

Proč děláš tuhle práci?
V první řadě mě to ohromně baví. V letošním roce mám na starost nejen komunikaci s partnery a sponzory, ale také vytváření příjemného zázemí pro organizační tým. Jde mi o to, aby se u nás každý cítil dobře. Práce s mladými lidmi mě opravdu naplňuje. V řadě druhé posouvám také svoje znalosti a možnosti, které určitě v budoucnu zúročím.

Jak dlouho trvalo, než jsi se stala ředitelkou BM?
Byla to docela rychlovka, byla jsem v týmu jen dva roky. Věřím, že tomu bylo díky spolupráci s bývalým ředitelem Davidem Mulicou, který mě do této práce zasvětil a ukázal mi, jak na to. Za to mu tímto mnohokrát děkuji. Doufám, že to ale bylo i díky mým schopnostem vyjít téměř s každým, a to je v tak rozmanitém prostředí, jako je organizační tým Majálesu, důležitě.

Jaká práce se skrývá za pozicí “ředitelka festivalu”?
Jak už jsem prozradila výše, ředitelka festivalu má na starost primárně zázemí organizačního týmu. Jsme početná a pestrá skupina, proto je někdy třeba se lidem věnovat individuálně. Jsem vlastně taková máma festivalu.

Druhým důležitým úkolem je samozřejmě komunikace s partnery a sponzory. Jsem vlastně takový obličej festivalu, vystupuji v jeho jméně a snažím se ho dobře reprezentovat.

Můžeš nám prozradit, s čím jsou při organizaci největší trable?
Myslím, že každoročně je to získávání peněz. Je to pro nás takový trn v oku, nikdy dopředu nedokážeme odhadnout, s čím nakonec do ročníku půjdeme a častokrát sháníme zbývající finance jen několik týdnů před akcí. Je to ale skvělá zkušenost do života a myslím, že nás to všechny posouvá.

Je letos na Majálesu něco úplně nového?
Letos beru za náš největší úspěch prostory, které se nám podařilo získat. Myslím, že v médiích nejvíce rezonovaly Žižkovské kasárny. Dalším velmi zajímavým prostorem je střecha Heaven gymu nebo Rabštejnská věž. Máme ještě i jedno eso v rukávu, ale to si necháme až jako úplnou třešničku.

Prozradíš nám program, na který bys ty určitě vyrazila?
Já osobně jsem letos hodně nadšená z hudební dramaturgie. Každý rok je skvělá, ale letos z ní mám opravdu extrémní radost. Moji favoriti jsou Gospel Dating Service, FVLCRVM nebo Paul Stephan. Co se divadel týče, těším se na divadlo IMPRA. A autokino. To je moje naprostá srdcovka.

Přinesl ti Majáles do života něco úplně nového?
Rozhled, pocit, že dát lidem zážitek je to nejlepší, že i jako mladý můžeš dělat velké věci nebo že život není jenom o tom, co tě naučí ve škole.

Jakou nejhezčí vzpomínku máš na festival?
Nemůžu říct, že bych měla nejhezčí vzpomínku. Ale mám nejhezčí pocit - když běhěm festivalového týdne sednu na kolo a projedu si město plné nadšených lidí. Nebo plný Sokolák na pátečním Open Air.

Napsal(a) Jakub Zeman | Foto Jakub Zeman
 


 

Kam dál?

Šampioni se nevzdávají, říká po dalším titulu na Mistrovství ČR David...

pátek, 3. května 2019, 10:26

České Budějovice mají svého velmi talentovaného boxera. Za místní Perun Boxing Club bojuje mladý David Popovič, kterému se...

Hlasoval jsem proti přímé volbě prezidenta. Někteří kolegové s...

středa, 1. května 2019, 16:22

Psal se rok 1994. Na strahovském stadionu proběhl koncert skupiny Pink Floyd, z výrobní linky Škoda Auto sjížděla nablýskaná...

Největším hitem je šampon na vousy, shodují se. Jak vidí manželky...

úterý, 30. dubna 2019, 16:31

Play off. Nejdůležitější část sezony, ve které se rozhodne o úspěchu nebo neúspěchu. Jak ho prožívají volejbalové první dámy,...

Teď už to prostě musíme dokopat, hlásí stoper Dynama Lukáš Havel

pondělí, 29. dubna 2019, 07:04

Dynamo má aktuálně fantastickou formu a rychlým tempem se blíží k vytouženému postupu do nejvyšší soutěže. Pět kol před koncem,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.