Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Želvy v Mlýnské stoce nejsou jen výkřikem do tmy. Představují projekt LOVE

 
sobota, 1. prosince 2018, 07:23

Po aligátorovi Frankovi se v Mlýnské stoce objevilo další dílo umělce Happyho. Nejdříve to byla jedna želva, postupně se v budějckých vodách objevily čtyři. Jaký mají význam a co dalšího Happy chystá?

Je to tvé druhé dílo, které se v Mlýnské stoce objevilo. Proč sis tentokrát vybral želvy?
První náčrt karety vznikl v mé oblíbené kavárně. Jako obvykle jsem se inspiroval pareidoliemi (nalézání vyobrazení tváří, zvířat, života v rozbité omítce budovy, ve tvarech mraků a podobně). Vyobrazení žíhaného vzoru - jako kdyby z krunýře karet, jsem objevil v nedokonalostech "benátské stěrky", na zdech kavárny.

Každopádně mě vedlo srdce. Je fajn naslouchat vnitřnímu hlasu, a tak to dělám.

Před dvěma měsíci krokodýl Frank odpul neznámo kam, co je s ním?
Bez obav, je v bezpečí. Víš, celá ta story je zahalena jistým tajemstvím, mám rád kouzla a překvápka!

Kde a jak dlouho jsi své plastiky tvořil?
Ateliér mám zařízený ve svém bytě, kde se předevšim věnuju malování a další tvorbě. Želví plastiky jsem tvořil dva měsíce.

Tyhle větší věci mi pak doma zabíraj dost místa. Tou největší odměnou pro mě popravdě bývá moment, kdy dílo většího formátu pošlu do světa a mam zas doma svůj vzdušnej minimal! Nějaký prostor v centru města, pro takovýhle občasný tvoření, by se celkem hodil.

Zajímá mě, kdo tyto projekty financoval?
Já sám, z vlastních zdrojů. 

Už jsi psal, že želvy mají jméno, ale jak si k těm pojmenováním došel a mají nějaký speciální význam?
Projekt LOVE prezentují 4 počáteční písmena karet: Liliane, Oliver, Victor, Elisabeth. Ptáš-li se, proč vlastně LOVE, tak protože obecně platí, že láska je příležitost. Ti čtyři mohou připomenout mnohým rodinám z Budějc i příležitost, bejt silnou milující rodinou a nebo zas „jen“ potěšit kolemjdoucí.

Ptala jsem se i minule, zeptám se i teď. Mají ty želvy na něco upozornit? 
Nechávám se vést srdcem. Původní myšlenka byla stejně jako u Franka, o příležitosti oprostit pozorovatele od chaosu všedních (ne)lidských starostí.

Jaké jsou tvé nynější cíle?
Ohledně mejch nynějších cílů bych rád zdůraznil, že ta cesta s karetama mě dostala ještě dál, vlastně blíž jednomu konkrétnímu cíli. Shodou okolností jsem se dostal k více informacím o globálnímu problému mořských želv, na pokraji vyhynutí. Tyhle úžasný tvory si mnozí zaměňujou s neživou věcí a za 100 let vyhynulo celých 90 procent populace mořských želv. To mě zasáhlo a nechci to nechat jen tak.

Doporučuju v tomhle směru navštívit web www.morskezelvy.cz, kde jsem já sám získal obecnej přehled o tom, co se momentálně děje a jaký jsou dostupný druhy pomoci. Český projekt Chráníme mořské želvy funguje už čtyři roky a podařilo se mu zachránit zhruba milion a čtvrt želv. Navíc se do něj můžete zapojit i vy, a jednorázově, či dlouhodobě jim přispět.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto archiv Happy
 


 

Kam dál?

Spisovatel Martin Štefko: Zatracenci jsou mou první zkušeností s...

úterý, 27. listopadu 2018, 11:10

Jihočech Martin Štefko má rád horory. Proto není divu, že se odráží i v jeho literární tvorbě, která se nyní rozrostla o novou...

Káva po obědě a procházka. To je oblíbený zvyk úspěšného motoráka...

pondělí, 26. listopadu 2018, 10:44

Motorák měsíce října odpovídal ve středu večer na dotazy čtenářů Drbny. Ze soudku Budvaru měl Martin Novák radost, dojem z výhry...

Lidé často chodí mimo přechody a nenosí reflexní prvky, vysvětluje...

pátek, 23. listopadu 2018, 07:22

V posledních týdnech dochází k více srážkám aut s chodci. Většina nehod je bohužel pro chodce smrtelná. Nejčastější příčiny nehod...

Šance? Ty už musíme začít proměňovat, ví kapitán Zdeněk Kutlák

úterý, 13. listopadu 2018, 13:02

Motor v utkání s Kadaní dominoval. Dlouho se ale nemohl prosadit, a to především díky velmi solidnímu výkonu Dominika Pavláta v...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Aktualizováno před 5 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.