Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Želvy v Mlýnské stoce nejsou jen výkřikem do tmy. Představují projekt LOVE

 
sobota, 1. prosince 2018, 07:23

Po aligátorovi Frankovi se v Mlýnské stoce objevilo další dílo umělce Happyho. Nejdříve to byla jedna želva, postupně se v budějckých vodách objevily čtyři. Jaký mají význam a co dalšího Happy chystá?

Je to tvé druhé dílo, které se v Mlýnské stoce objevilo. Proč sis tentokrát vybral želvy?
První náčrt karety vznikl v mé oblíbené kavárně. Jako obvykle jsem se inspiroval pareidoliemi (nalézání vyobrazení tváří, zvířat, života v rozbité omítce budovy, ve tvarech mraků a podobně). Vyobrazení žíhaného vzoru - jako kdyby z krunýře karet, jsem objevil v nedokonalostech "benátské stěrky", na zdech kavárny.

Každopádně mě vedlo srdce. Je fajn naslouchat vnitřnímu hlasu, a tak to dělám.

Před dvěma měsíci krokodýl Frank odpul neznámo kam, co je s ním?
Bez obav, je v bezpečí. Víš, celá ta story je zahalena jistým tajemstvím, mám rád kouzla a překvápka!

Kde a jak dlouho jsi své plastiky tvořil?
Ateliér mám zařízený ve svém bytě, kde se předevšim věnuju malování a další tvorbě. Želví plastiky jsem tvořil dva měsíce.

Tyhle větší věci mi pak doma zabíraj dost místa. Tou největší odměnou pro mě popravdě bývá moment, kdy dílo většího formátu pošlu do světa a mam zas doma svůj vzdušnej minimal! Nějaký prostor v centru města, pro takovýhle občasný tvoření, by se celkem hodil.

Zajímá mě, kdo tyto projekty financoval?
Já sám, z vlastních zdrojů. 

Už jsi psal, že želvy mají jméno, ale jak si k těm pojmenováním došel a mají nějaký speciální význam?
Projekt LOVE prezentují 4 počáteční písmena karet: Liliane, Oliver, Victor, Elisabeth. Ptáš-li se, proč vlastně LOVE, tak protože obecně platí, že láska je příležitost. Ti čtyři mohou připomenout mnohým rodinám z Budějc i příležitost, bejt silnou milující rodinou a nebo zas „jen“ potěšit kolemjdoucí.

Ptala jsem se i minule, zeptám se i teď. Mají ty želvy na něco upozornit? 
Nechávám se vést srdcem. Původní myšlenka byla stejně jako u Franka, o příležitosti oprostit pozorovatele od chaosu všedních (ne)lidských starostí.

Jaké jsou tvé nynější cíle?
Ohledně mejch nynějších cílů bych rád zdůraznil, že ta cesta s karetama mě dostala ještě dál, vlastně blíž jednomu konkrétnímu cíli. Shodou okolností jsem se dostal k více informacím o globálnímu problému mořských želv, na pokraji vyhynutí. Tyhle úžasný tvory si mnozí zaměňujou s neživou věcí a za 100 let vyhynulo celých 90 procent populace mořských želv. To mě zasáhlo a nechci to nechat jen tak.

Doporučuju v tomhle směru navštívit web www.morskezelvy.cz, kde jsem já sám získal obecnej přehled o tom, co se momentálně děje a jaký jsou dostupný druhy pomoci. Český projekt Chráníme mořské želvy funguje už čtyři roky a podařilo se mu zachránit zhruba milion a čtvrt želv. Navíc se do něj můžete zapojit i vy, a jednorázově, či dlouhodobě jim přispět.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto archiv Happy
 


 

Kam dál?

Rada města určila nový datum zprovoznění letiště v Plané, vloží do...

pátek, 30. listopadu 2018, 06:49

Jedněm je trnem v oku, druzí ho vítají, třetí skupina si už na něj zvykla. Řeč je o budějckém mezinárodním dopravním letišti v...

DRBNA HISTORIČKA: Markgraf byl nejstarší závod svého druhu ve městě

čtvrtek, 29. listopadu 2018, 20:09

V dnešním díle Drbny historičky se Jan Schinko podíval na dům číslo 4 v Krajinské ulici. Oficiálně to byl Kožešinový dům, továrna...

Budějcký magistrát zmodernizuje křižovatky, slibuje plynulejší...

čtvrtek, 29. listopadu 2018, 06:55

Budějce jsou proslulé hustotou dopravního značení a křižovatek. Čtrnáct z nich město zmodernizuje a zapojí do systému...

VIDEO: Já se snad ještě obleču sám nebo zavolám Dvořákovi na Floridu,...

středa, 28. listopadu 2018, 09:15

Po pondělním prohraném zápase s Frýdkem Místkem nešetřil trenér Motoru kritikou. Velkým problémem jsou podle něj vstupy do...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Evropská komise nebude vyplácet dotace do vyřešení Babišova případu

Dokud nebude vyjasněna situace okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nehodlá Evropská komise vyplácet firmám spojovaným s předsedou vlády žádné dotace. Prohlásil to dnes komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger během debaty v Evropském parlamentu. Řekl rovněž, že od začátku srpna, kdy platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly v souvislosti s firmou Agrofert žádné dotace vyplaceny.

Pátrání po čtyřleté Marušce pokračuje. Matka se brání proti nařčení otce, redakce získala znalecký posudek

Policisté od pátku 7. prosince pátrají po čtyřleté Marii Žiškové. Podle jejich informací se dívenka nachází neznámo kde s otcem Vladimírem Žiškou. Ten v současné době rozesílá prostřednictvím organizace Family for Liberty tiskové prohlášení, ve kterém napadá matku mimo jiné ze sexuálního zneužívání a týrání dcery. Ve vyjádření matky Marušky, které redakce Olomoucké Drbny získala, však její máma popírá, že by k něčemu takovému docházelo. Navíc redakce získala znalecký posudek, ze kterého vyplývá, že Vladimír Žiška nemá předpoklady k výchově dítěte.

Psychiatři: Syndromem vyhoření trpí každý pátý Čech

Syndromem vyhoření trpí podle odborníků každý pátý Čech. Nejohroženější jsou vrcholoví manažeři, lékaři, zdravotníci, učitelé, policisté a soudci. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Takzvaný syndrom vyhoření je reakcí na dlouhodobý stres, který se projevuje především únavou a ztrátou pocitu ze smyslu vykonávané práce.