Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jsem Budějčák a stěhovat se nehodlám. O dění v kraji se rozhodně zajímat budu, říká nový senátor Faktor

 
úterý, 16. října 2018, 11:11

Ladislav Faktor je známý český hudebník, podnikatel, právník a nově také senátor za Českobudějovicko a Třeboňsko. Po sobotních volbách cítil hlavně úlevu a mezi prvními mu gratulovala šestadevadesátiletá maminka. V Senátu by se chtěl věnovat zahraničnímu výboru, láká ho ale právo nebo vzdělání a kultura.

Co vám prvního prolítlo hlavou, když bylo ze sčítání jasné, že budete senátorem?
Těžko říct, co bylo první. Myslím, že by se to dalo popsat jako pocit určité úlevy. Jako normální člověk, který politiku donedávna vnímal jen jako volič, jsem už byl ke konci kampaně poměrně unavený. Opravdu jsem netušil, jak to bude náročné. To, že volby dopadly vítězně, je samozřejmě fajn, ale myslím, že ta úleva by přišla stejně.

Kdo vám gratuloval k vítězství jako první?
Bylo několik lidí, kteří mi volali ještě před sečtením všech hlasů. Kdo byl první vám asi přesně neřeknu, ale jednou z prvních byla určitě moje maminka, které je 96 let. To mě samozřejmě hodně potěšilo. Je skvělá.

Jaké budou vaše nejbližší kroky? Jak bude vypadat agenda Ladislava Faktora?
V nejbližších dnech zkompletujeme administrativu spojenou s volbami a kampaní, abychom vše transparentně zdokladovali. Ustavující schůze Senátu se bude konat zhruba za měsíc, tedy v polovině listopadu. Protože jsem člověk, který je zvyklý pořád něco dělat, jsem už teď v kontaktu s některými senátory a zjišťuji, co se bude dít.

Většina aktuálně zvolených senátorů má poměrně jasnou představu, v jakém výboru by chtěli fungovat. Co budete preferovat vy?
Mne by určitě zajímal zahraniční výbor. Celý život hodně cestuji, domluvím se německy a anglicky, vždycky jsem rád poznával jiné kultury. Tento výbor má v oficiálním názvu i obranu a bezpečnost, což jsou oblasti, které mě také vždycky zajímaly. V úvahu ale připadá i například ústavně-právní výbor, nebo výbor zabývající se vzděláváním, vědou a kulturou. Uvidíme.

Z informací ze zákulisí víme, že by vás v senátorském klubu ráda viděla ODS? Můžete tyto informace potvrdit? Připojíte se k jejich klubu?

Ano, senátorský klub ODS mne již oslovil, ale zatím pouze jednáme o mé případné podpoře. Vzhledem k povolebnímu stavu, kdy se výrazně změnily poměry sil, půjde také o volbu nového předsedy Senátu, kterého tradičně nominuje nejsilnější klub. Myslím, že současný místopředseda Senátu, Jaroslav Kubera, by byl dobrou volbou. Zároveň si ale chci udržet svoji nezávislost na politických stranách jako takových, s tím jsem do toho šel. Takže členem klubu možná, členem strany sotva.

Může mít vaše vítězství vliv na sestavování koalice v Českých Budějovicích?
Nad tím jsem, přiznám se, vůbec nepřemýšlel. Ve víru vlastní kampaně nemáte moc času sledovat, co se děje kolem. Samozřejmě jako budějčák vím, jak komunální volby dopadly. Ty výsledky početně nedávají moc možností, jak sestavit většinovou koalici. Sám jsem zvědavý, jak to dopadne.

Jakým způsobem hodláte komunikovat s budoucí koalicí v Českých Budějovicích a současnou koalicí Jihočeského kraje?
Řekl bych, že všemi možnými způsoby! (smích) Ale vážně, ještě nechme všem trochu času, aby dokončili povolební vyjednávání. Stejně jako vy budu i já vše velmi pozorně sledovat. Na krajské úrovni je to trochu jiné, volby budou až za dva roky. Tam je tedy situace daná. Žiji tu celý život a stěhovat se nehodlám, takže se o dění v našem kraji zajímat rozhodně budu.

Vzhledem k tomu, že jste mimo jiné i autor hudby… Neuvažujete o osvěžení státních znělek nějakou svou tvorbou?
Myslíte jako hymnu? Já mám  hudbu rád a naši hymnu považuji za jednu z nejkrásnějších na světě. V tomto směru změnu rozhodně nečekejte! (smích)

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

FOTO: Česká dvacítka s kapitánem Havelkou remizovala s Anglií

pondělí, 15. října 2018, 21:53

Sváteční podvečer na Střeleckém ostrově dopadl pro české barvy remízou. Reprezentace se vrátila do Českých Budějovic po sedmi...

Motor na svém ledě rozstřílel nováčka soutěže

pondělí, 15. října 2018, 20:15

Jednostranná záležitost a osm branek v síti Poruby. Motor bez větších potíží doma rozstřílel ostravský celek, když o své výhře...

Honza Nirnberg z Dustborn: Došli jsme k závěru, že nic nechceme lámat...

pondělí, 15. října 2018, 13:52

Dustborn jsou nový pojem na budějcké metalové scéně. Nejedná se však o žádné začátečníky – kapelu založili muzikanti, kteří...

Zapomenutý batoh vrátili třicetiletému muži strážníci

pondělí, 15. října 2018, 10:57

Zapomenutý batoh v autobuse se vrátil ke svému majiteli. Scénář, kterému by v dnešní době uvěřil jen málokdo. O štěstí ale může...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.