Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Andrea Jurásková ze spolku Autisté jihu: Každý měsíc se nám hlásí noví rodiče, neustále rosteme

 
čtvrtek, 25. května 2017, 06:33

Takřka před dvěma měsíci se slavnostně otevřely nové prostory Auticentra v objektu bývalé školky v českobudějovické Plzeňské ulici. Vzhledem k tomu, že má organizace stále více klientů, bylo již stěhování ze ZŠ Bezdrevská nevyhnutelné. Jaké byly první týdny v novém objektu? Na otázky nám odpovídala Andrea Jurásková ze spolku Autisté jihu.

Jak se vám v nových prostorách líbí?
Jsme moc spokojeni! Prostory jsou mnohem větší, než byly ty původní. To pro nás bylo zásadní. Právě nedostačující prostory byly důvodem, proč jsme oslovili magistrát, zda by nám nepomohl. Potřebovali jsme něco vhodnějšího, klienti neustálé přibývají... Momentálně jich máme 74! Každý měsíc se nám hlásí noví rodiče.

Asi ani vysoká koncentrace školáků nebyla pro klienty s autismem úplně vhodná...
Je to tak. Moc lidí, pohybu, vzruchů... Nové prostory jsou výhodné i v tom, že tady máme oplocený pozemek, takže děti mohou normálně ven. Každopádně musím říct, že spolupráce se ZŠ Bezdrevská byla perfektní. Moc jim za všechno děkujeme!

Mluvíte o dětech, ale auticentrum není věkově omezené. Je to tak?
Samozřejmě jsme otevřeni i pro dospělé, ale těch máme minimum. Diagnostika autismu se zlepšila až v posledních letech, dospělí nám tedy teprve budou přibývat.

Spolupráci s městem si chválíte?
Město se nám snaží vyjít vstříc. Poskytuje nám zázemí, takže nás podporuje. A my si toho vážíme.

Kdo vás ale financuje?
Co se týká provozu, nejvíce nás podporuje Jihočeský kraj. Je pro nás velmi důležitý, jsme rádi, že mu naše činnost není lhostejná. Také využíváme různé dotační výzvy, ve kterých se snažíme zabodovat s našimi projekty.

Organizujete různé akce... Modrý běh je pro vás klíčový?
Je to naše největší akce. Je organizačně a časově tak náročná, že už bychom žádnou podobnou nezvládli. Ale během roku pořádáme plno menších akcí - například k Velikonocům či na Halloween.

Předpokládám, že jedním z hlavních cílů Modrého běhu je osvěta...
Pořádáme tuto akci, abychom problematiku autismu přiblížili veřejnosti. Důležitá je tolerance, porozumění a pochopení. Chování a komunikace autistů je prostě jiná. S poruchou autistického spektra se narodí 1 dítě ze sta, což není malé číslo.

Proč modrá?
Modrá by měla být barvou porozumění. Je to oblast, se kterou mají autisté největší problém.

Jsou případy, kdy se rodiče autistických dětí vzdají?
Osobně nikoho takového neznám, ani jsem o takovém případu neslyšela. Dnes je snahou, aby dítě zůstalo v rodině. Neumím si představit, že by se maminka dítěte vzdala, ať je problém jakýkoliv. My jsme tady od toho, abychom lidem pomáhali, aby mohli fungovat jak běžná rodina.

Vy osobně jste jednou ze zakladatelek spolku?
Ano. Začínali jsme jednou týdně v pronajatém prostoru v centru města, poté se to rozjelo až do dnešní podoby. Prvním cílem bylo setkávání s dalšími rodiči, nikdo v tom nechce být sám, zvlášť v době, kdy je dítě malé. A když už se scházíte, začínáte uvažovat o činnosti, která by děti posouvala.

Jaký je to pocit, že jste stála u zrodu něčeho, co ostatním lidem pomáhá?
Pocit opravdu úžasný... Dostali jsme se už hodně daleko. Přijde mi až neuvěřitelné, co se povedlo. Největší zásluhu na rozvoji Auticentra má paní ředitelka Milena Urbanová. Je nesmírně šikovná a dává do toho všechno!

 


 

Kam dál?

POČASÍ S ALEŠEM: Čtvrteční obloha bude na jihu Čech oblačná

čtvrtek, 25. května 2017, 06:21

Naše území se nachází na přední straně tlakové výše se středem nad Britskými ostrovy. Ve čtvrtek bude na jihu Čech oblačná...

Zájem Čechů o novou Nokii 3310 předčil očekávání obchodníků. Začíná...

středa, 24. května 2017, 18:58

Zájem Čechů o novou verzi kdysi populárního telefonu Nokia 3310 předčil očekávání obchodníků. Jednotliví prodejci registrují...

DRBNA VĚDÁTORKA: Sejde z očí, sejde z mysli. Kam po válce zmizela...

středa, 24. května 2017, 16:42

Ve vědě se pořád něco děje, a kdo chce mít přehled, čte můj pravidelný seriál. Dnes pro vás Drbna vědátorka vybrala dvě...

Motor opustil Chovan. Vykoupil ho Zvolen

středa, 24. května 2017, 16:27

Vedení hokejového ČEZ Motor České Budějovice musí vyřešit místo po odchodu produktivního útočníka Michala Chovana. O jeho konci...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na budějckém vlakovém nádraží zasahovala...

  • Při tragické nehodě u Besednic zemřel...

  • Firma Schickaneder hledá nové řidiče. Nabízí...

  • Na nové protihlukové stěně v budějckém...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Aféra Poche, cui bono?

Kladný výsledek referenda v ČSSD byl v posledním týdnu poněkud zastíněn sporem o personálním obsazení ministerstva zahraničí. Komu tento spor prospěje a koho poškodí?

KOMENTÁŘ: O kouřové cloně z trenek a Kohoutovi na čínském smetišti

Zemanova demonstrativní grilovačka spodního prádla byla chabým pokusem v dýmu z trenek zamaskovat schůzku s Andrejem Babišem a Danielem Benešem. Zemanovi se podařilo přinutit Babiše, aby nejmenoval ministrem zahraničí Miroslava Pocheho, má totiž v plánu na post šéfa české diplomacie protlačit lobbistu za čínské zájmy Jana Kohouta.

Počasí venku přímo vybízí ke grilování. Co při něm dělat a čemu se raději vyhnout?

Už několik týdnů venku panuje na jaro nadprůměrně teplé počasí, a tak je kromě koupání v plném proudu také grilovací sezona. V souvislosti s ní je dobré připomenout si několik základních zásad a doporučení.