Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Michal Preusz a Klára Paclíková: V Itálii zkoumáme římské město Castrum Novum

 
pondělí, 28. prosince 2015, 08:44

Kdysi chtěl být fotbalistou, nakonec kope krumpáčem... Ne však jako dělník, nýbrž jako archeolog. Michal Preusz se vydal studovat ze západočeských Domažlic na univerzitu v Českých Budějovicích, kde posléze poznal i svou partnerku Kláru Paclíkovou, ostatně také archeoložku. Před několika týdny se oba vrátili z výzkumu v Itálii. Pojďme nahlédnout pod pokličku zaměstnání, jakým je archeologie. V první části se zaměříme na práci v Itálii, protože je samozřejmostí, že jsou Michal s Klárou plni dojmů. Ve druhé části, kterou přineseme v dalších dnech, se pak budeme více věnovat jejich životnímu příběhu.

Letos v září jste se účastnili spolu se studenty Jihočeské univerzity výzkumu v Itálii - konkrétně v oblasti zaniklého města Castrum Novum. Co bylo vaším cílem?
Michal: Do Itálie jezdíme dělat archeologický a paleoekologický výzkum už čtyři roky. Naším vědeckým záměrem je rekonstrukce minulé krajiny okolo zaniklých etruských a římských měst situovaných severně od Říma. V rámci výzkumu odebíráme organické materiály, například dřevěné artefakty či makrozbytky rostlin. Na základě toho se pokoušíme poznat vývoj a změny krajiny ve střední Itálii. Spolu s kolegy zjišťujeme například, s jakými rostlinami se lidé ve starověku dostávali do styku, jak využívali své okolí a co tehdy lidé jedli. Náš výzkum probíhá zejména na souši, ale děláme také výzkum pod vodou, protože města jsou z části zatopená mořem. Je samozřejmé, že právě podmořský výzkum přináší největší množství organického materiálu a zároveň je pro Čechy velmi atraktivní.

Přímo vy také pracujete pod vodou?
Michal: Ano, ale nejčastěji na souši...

Nikdy by mě nenapadlo, že archeolog musí umět i plavat... (smích)
Klára: Nemusí, ale v tom případě nemůže dělat podmořský výzkum. (smích) Také bych chtěla dodat, že tento typ výzkumu mohou dělat jen lidé, kteří na to mají licenci a potápěčské zkoušky.

Jak se český archeolog dostane k výzkumu v Itálii?
Michal: Klára v Itálii studovala. Já tam byl také na studijní stáži. Vytvořili jsme si osobní kontakty. Důležitou roli sehrál i fakt, že jsme navázali na mezinárodní kontakty archeobotaniků z Jihočeské univerzity s protějšky na univerzitě La Sapienza v Římě a našli jsme přátelsky naladěného archeologa Flavia Enei, který vede veškeré výzkumy v široké oblasti mezi současnými městy Santa Marinella a Santa Severa v samém srdci Itálie. To nám hodně pomohlo.

Klára: Ke spolupráci skutečně došlo na základě mnohaletých kontaktů a známostí. Jejich záměrem je, abychom se zapojili do světově významných archeologických výzkumů  a navázali spolupráci s někým ze zahraničí, což není příliš běžné. Italové jsou navíc málokdy ochotní dělit se s cizinci o poznávání svého kulturního dědictví. První tři sezony, které jsme v Itálii zažili, byly defacto poznávací. K samotnému výzkumu nás vlastně pustili až nyní. Je to celkově běh na dlouhou trať. Získat si důvěru u Italů je náročné.

Jaký bude výstup vaší práce v Itálii?
Michal: Každý rok vychází kniha, která se týká výzkumných aktivit na Castrum Novum. Vedle toho vychází odborné články. Výstup je veskrze vědecký, ale cílem je také popularizace. Na lokalitě rostou díky velké podpoře široké veřejnosti naučné tabule,o výzkumu se píše v novinách, mluví v televizi a do výzkumu jsou pozvolna zapojování jak studenti vysokých škol, tak regionálních gymnázií. Je to pak přitažlivé pro nejširší veřejnost i pro turisty.

Jak je takový výzkum financován?
Klára: Různě. První sezóny byly financovány Evropskou unií. Poslední a budoucí sezonu financuje Jihočeská univerzita. Získali jsme peníze na to, abychom na výzkum vzali studenty a seznámili je s mezinárodním výzkumem.

Kolik času osobně v Itálii trávíte?
Klára: Od té doby, co tam nestuduji, tak mnohem méně. V Itálii jsem studovala pět let. Chvíli jsem byla na škole tady, pak tam, pak zase tady. Letos jsme tam byli pouze tři měsíce…

A nechcete v Itálii zůstat?
Klára: Permanentně určitě ne...

Michal: Kvůli rodině chceme být v ČR, ale z hlediska archeologických výzkumů je to tam bezkonkurenční paráda. To jednoznačně.

Máte vysněnou zemi, ve které byste chtěli provádět výzkum?
Klára: Itálie. (smích)

Michal: Moře, dobré jídlo, sluníčko, bezva lidé, vysoká životní úroveň... V Itálii je to fakt fajn. Třeba v Egyptě jsou úžasné nálezy, ale životní úroveň je úplně někde jinde.

Klára: Co se týká výzkumů, tak je v Itálii úplně jiná mentalita. Pracuje tam plno dobrovolníků, kteří jsou třeba v důchodu. Dělají to ze zájmu, z lásky. Tady se archeolog na výzkumu setkává s lidmi, kteří jsou brigádníky bez absolutního zájmu. Tam to lidé dělají, protože chtějí.

Michal: Dodal bych, že u nás se často setkávám s pochybovači o přínosu archeologie pro naši společnost. V Itálii je to díky nálezům monumentálních etruských a římských památek zcela o něčem jiném. Lidé tam archeologii a historii doslova hltají...

Klára: ...vědí, že je archeologie základní pilíř turismu. Ale bylo by spravedlivé dodat, že i tam někteří lidé o archeologii pochybují, i když v podstatně menší míře.

Napsal Václav Votruba | Foto Dominik Svoboda
 


 

Kam dál?

Už jsem ani v přestup do Sparty nevěřil, přiznává David Lafata

neděle, 27. prosince 2015, 19:21

Rodák z krajské metropole, kapitán Sparty, reprezentační útočník číslo jedna a vášnivý myslivec. To je čtyřiatřicetiletý David...

Pavel Vtelenský: Poskytujeme lidem zábavu na téma erotika

středa, 23. prosince 2015, 14:51

Lidé se chtějí bavit a mnozí z nich hledají vyžití na internetu, který poskytuje rozličné množství způsobů pro zkrácení dlouhé...

Marek Vochozka, rektor VŠTE: Není nic cennějšího, než když školu...

pondělí, 21. prosince 2015, 16:39

Marek Vochozka řídí Vysokou školu technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích (VŠTE) z pozice rektora od roku 2009. Začínal...

Rozhodnout se vyhledat pomoc je otázka i osobní odvahy, říká Daria...

pondělí, 21. prosince 2015, 09:07

Daria Čapková (na fotografii vlevo) je od roku 2006 krajskou koordinátorkou Sítě mateřských center pro kraj Vysočina a také...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.