Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Když se tančí s medvědem, kuny se tetelí

úterý, 21. srpna 2012, 18:03

Pláčeme pro kočky z Pussy Riot (PR), ale mým osobním postřehem je, že pláčeme na špatném hrobě. Jinými slovy, dát si na FB profilovou fotku ve stylu „Free PR“, jim stejně moc nepomůže, a jistě by se tu našlo pár důležitějších věcí, kterým je zapotřebí věnovat pozornost. Jako středoevropané z malé nepatrné zemičky kdesi za karpatským pásem stejně jen málo chápeme neúprosnou logiku našeho východního Velkého bratra. Kdo chce roztancovat medvěda, musí prostě počítat s následky.

Slečny/mladé paní z PR s tím vědomým rizikem své alternativní vystoupení pořádaly, chtěly burcovat a šokovat. Jistě se záměrem na změnu zavedených (ne)pořádků. Podařilo se jim aspoň to, že staly se známé a sledované, přinejmenším tady v Evropě. Jenže to se v putinovském Rusku prosím nedělá. Jedno, jestli jste alternativní zpěvák, šachový velmistr nebo ropný magnát - Putinův zákon platí pro všechny.

Dva roky pro Riot nejsou právě málo, navíc fešácký kriminál aby tam jeden pohledal. Ale ruský medvěd svůj názor nezmění, pokud si tedy pro holky nehodláme dojet tankem. Navíc myslím, že ani poslední experiment tohoto (jízda tankem na Moskvu) druhu před cirka sedmdesáti lety úplně nefungoval. Je to možná kruté, ale zpěvačky mají štěstí, že nebyly natolik režimu nebezpečné, jako třeba Anna Politkovská. Teď mají aspoň čas na skládání textů a počet otvorů v jejich tělech zůstane víceméně nezměněn.

Když o tom tak přemýšlím, nápad dát si na FB plotnu „Osvoboďte Pussy Riot“ by nefungoval ani v případě, že byste měli Vladimira Vovku mezi přáteli. Maximálně by Vám dal banána. Je to podobné jako s tibetskými vlaječkami, které ať už visí kdekoliv, s vůlí čínských okupačních jednotek za posledních šedesát let také nijak nepohnuly. Jsme moc malí páni, na to abychom mohli zadupat na velkého medvěda. Ještě by nám nakonec vypnul plyn.

Teplota za oknem se blíží tropům a v redakcích vrcholí okurková sezóna. Mladé kočky s pletenými ponožkami na hlavě jsou sice ideální psaní/čtení do takových dnů. Stačí jen po stopadesáté přepsat zprávu z Novinek.cz a aktualizovat nadpis. Ale nenechejme se ukolébat vědomím, že jsme sdílením „Free Pussy Riot“ nějak ve skutečnosti něčemu pomohli. Myslím si, že namísto prudké internetové podpory průměrně hrající punkové kapely bychom se měli víc soustředit na to, co se děje doma.

Na Facebooku dlí spousta lidí. Nikdo zatím nemá na FB profilovku „Dejte už Šumavě pokoj (nejlépe všichni)“, ale pár lidí z nich jistě rádo zachránilo deštný prales, nebo velryby. Někoho trápí globální oteplení, ale do práce se stejně svezou vlastním autem. Smějeme se nejznámějšímu českému vinaři Rathovi, a přitom se radši nedíváme směrem k té modré budově na náměstí, abychom si náhodou nevšimli tamních domácích výpěstků.

Své svědomí jsme ukolébali tím, že jsme učinili až anarchisticky provokativní krok, a na FB podpořili ruské Pussy Riot. Myslíme si, že jsme tím odvážně vytrhli chlup z kožichu ruského spícího medvěda, ale už jsme se zapomněli podívat, co dělají české kuny a lišky v našem domácím kurníku.
 

Komentáře

Bezedný Frank
Bezedný Frank

Já nějak neregistroval profilovky s PR.... asi mě to minulo. :-)

čtvrtek, 23. srpna 2012, 08:43
 
 
Radomír  Dohnal
Radomír Dohnal

Případným čtenářům se omlouvám, ale text vznikl jako bezprostřední reakce na zbytečný internetový humbuk....

úterý, 21. srpna 2012, 18:04
 
 
 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Spor o Krajinskou ulici: Doprava do...

  • Notně opilý jedenatřicetiletý muž budil...

  • Řidička dostala na namrzlé silnici smyk a s...

  • Rozloučení je velmi silným okamžikem. A...

Reklama