Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Budovatelské nadšení Juraje Thomy

středa, 20. června 2012, 06:35

Vedení českobudějovické radnice nevyvíjí prakticky žádnou smysluplnou činnost, díky čemuž působí velmi nenápadným dojmem. Dění ve městě sleduji pravidelně a už jsem se proto pomalu začínal obávat, jestli se primátoru Thomovi a náměstkyni Popelové něco zlého nepřihodilo. Mé obavy byly ovšem liché. Minulý týden na sebe patřičně upozornili v celostátní i regionálním tisku.

Bylo právě načase: už to začalo vypadat, že vedení radnice na svých teplých židlích obroste pavučinami a probudí se až s nástupem volební kampaně, která bude samozřejmě orientována na vymýšlení vlastních úspěchů a očerňování lidí, kteří pro naše město mnoho vykonali, a kteří mohli život v Českých Budějovicích skutečně zlepšit. Nějaký hnidopich by sice mohl namítnout, že jejich náhlá aktivita je produktem blížících se voleb do krajských zastupitelstev, kam hodlá HOPB proniknout. Ale to bylo nemístné osočování tak nesmírně pracovitých a kompetentních lidí, jako jsou archeolog Juraj Thoma a zahradní architektka Ivana Popelová.

Thoma s Popelovou za pomoci kamarádů od novin představili svůj plán investičních akcí do roku 2015. Seznam je to jistě zajímavý a ještě zajímavější je předběžný odhad nákladů: 1,5 miliardy Kč. Pokud občan tento soupis prostuduje, tak zjistí, že se tyto akce navzájem diametrálně odlišují.

Jsou tam sice akce, které jsou chronicky potřebné, jako je dostavba Zanádražní komunikace či jiné důležité dopravní stavby. Tyto stavby však mají společného jmenovatele: byly naplánovány a připraveny odborníky z řad Občanské demokratické strany, jejichž koncepci si současné vedení radnice přivlastňuje.

Zároveň však naše vládnoucí garnitura vymyslela několik akcí, nad kterými člověk musí kroutit hlavou. Do této sorty určitě patří pumpování dalších peněz do Jihočeského divadla. Nestačí tedy 80 milionů na provoz, málo je i akcí, kterými je divadlo podporováno. Permanentně nataženou ruku divadelníků nedokázal zavřít ani loňský nákup domu vedle divadelní budovy. Když ředitel a zároveň radní Šesták zatouží po zkušebně za 35 milionů, tak ji prostě dostane, ať jsou daňové příjmy města sebemenší. Občanovi bude s patřičnou vážností vysvětleno, že bez této zkušebny se České Budějovice nestanou hlavní městem kulturních průmyslů. Budu hodně zvědavý i na rekonstrukci KD Slavie, protože tam zatím činovníci radnice podporovali jenom svoje přátele a zejména jejich bankovní konta.

Je tu však fakt, který mě děsí ještě víc než marnotratné rozhazování veřejných prostředků. Je to způsob, jakým budou akce soutěženy a realizovány.

Každý, kdo už slyšel o radničních výběrových řízeních v tomto volebním období, ví, jak to tam vypadá. Neustále dochází k okatému zvýhodňování kamarádů a „osvědčených“ dodavatelů. Vedení radnice vyrábí v zakázkách školácké chyby, a když se na to přijde, tak všechno svádí na úředníky.

Pokud tedy budou výběrová řízení i nadále realizována diletantským a netransparentním způsobem (což se dá předpokládat), tak navrhuji, aby si Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zřídil stálou pobočku na českobudějovickém magistrátu. Došlo by to tak ke značné úspoře času i prostředků.

Důležitým aspektem bude i financování plánovaných akcí. Vedení radnice totiž počítá s norskými i evropskými fondy. O těchto fondech však radnice dovede zejména mluvit, s čerpáním je to trošku slabší. Zdroj tedy není zajištěný – když dotace nebude, tak se akce buď zruší nebo zaplatí z městské pokladny. Pravděpodobnější je možnost, že akce nebude realizována. Proinvestovaná částka tak může být podstatně nižší. To však pro HOPB není důležité. Hlavní je, že se v médiích prezentovali jako pilní budovatelé a inovátoři.

Můžeme se pouze dohadovat, zda to bude úspěšná strategie, protože kromě tohoto a pomlouvání opozice nemají voličům co nabídnout. To už většina lidí chápe, protože málokdo si přeje stagnaci města i v letech 2014-18.

Napsal: Petr Lamač

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Dopravní nehoda u Vodňan, kde se osobní auto...

  • U Vodňan se čelně srazilo osobní auto s...

  • VIDEO: Po nárazu do stromu zemřel u Milevska...

  • Mladíci si v noci na českobudějovickém...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Glosa: Dočkáme se plateb kartou u dopravců přepravujících...

Lidé stále více oblibují nákupy přes internet. Internetové obchody nemusí řešit vysoké fixní...

Drbna

Na poslance za SPD měl v Praze vystartovat protestující....

Liberecký poslanec za SPD Radovan Vích se na včerejším sněmu evropských nacionalistických a...

Drbna

DRBÁRNA: Extrovert na jevišti, doma kliďas. Frontman kapely...

Pohodlně se usaďte, připravte si popcorn a něco dobrého k pití. Jdeme na to! Na dnešní večer jsem...

Drbna